A kétszáz székláb és a „bakonyi betyárok”
Bakonyi Mihály (†) és Ázbej Kristóf, Bánsághi Péter (†), Bánsághi Tibor Vince, Borosnyay Klára, Bódi Ágnes (†), Daróczi Péter, Gémes Péter (†), Horn Zsuzsa, Konkoly Iván, Körösényi Tamás (†), Orient Enikő, Pálos Anna, Simon András (†), Szereday Ilona, Széchy Beáta. Mester és tanítványai, akiknek az alkotásaiból kiállítás nyílt a polgármesteri hivatalban.Az egykori Mártonhegyi iskolában tanított Bakonyi Mihály festőművész-tanár, az ő munkáit 2023 őszén láthattuk az önkormányzatban. Diákjai közül sokan művészi pályára léptek, közülük tizenöt alkotótól és mesterüktől tekinthető meg most néhány mű a folyosógalériában – mondta a megnyitón Kocsik Tekla alpolgármester.
Mesébe illő időutazás – jellemezte a látottakat Orient Enikő kurátor. A hegyvidéki textilművész rövid áttekintést adott a honi képzőművészet több évtizeden keresztül egyik legjelentősebb forrásáról.Bakonyi Mihály friss diplomásként került az 1959-ben megnyitott Mártonhegyi úti általános iskolába, és egész aktív életében ott tanított. 2023-ban lett volna 90 éves, az évfordulón emléktáblát állítottak az oktatási intézményben, amely ma a Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium nevet viseli. „Hitt a tehetség, a szorgalom művészformáló erejében” – olvasható a táblán.
Óráira a rendkívüli fegyelem volt jellemző, és aki ezt megtartotta, az egy pártfogó, támogató, inspiráló pedagógust tudhatott a háta mögött. Felfigyelt a tehetséges diákokra, szakkörön foglalkozott velük, és szisztematikusan készítette fel őket a felvételire a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolába, vagyis a „Kisképzőbe”. Tanítványok százait indította el a művészeti pályán.A mesterről Sipos Endre művészetfilozófus is megemlékezett, akivel együtt Bakonyi négy évtizede hozta létre az azóta is működő Fővárosi Festő Stúdiót. Nem véletlen, hogy a kortárs képzőművészek közül Bakonyi Mihály keze alól kerültek ki a legtöbben, mert a legtehetségesebb és legszorgalmasabb tanítványainak egy héten három szakkört is szervezett. Szigor és szeretet jellemezte őt, hitt abban, hogy csak kemény munkával érhető el igazi, hosszan fennmaradó eredmény.Ilyen emlékkiállítást sorozatban készíthetnének – jegyezte meg Sipos Endre –, hiszen Bakonyi több száz diákot indított el a művészeti pályán, a vizuális kultúra területén. Szerencsésnek mondhatják magukat, akik bekerültek a szakkörébe, mert jó híre volt, egyre többen jártak hozzá – a „Kisképzőben” végül már „bakonyi betyár osztályok” indultak.„Amíg a kétszáz székláb nem lett jól lerajzolva, addig nem szabadott szemet rajzolni!” – emlékezett a művészetfilozófus arra, hogyan tanított Bakonyi Mihály műhelyszellemet, művészet iránti alázatot. Sokoldalú művészetét megfontoltság, alaposság, következetesség, céltudatosság, elmélyülés jellemezte. Fő vonala a grafika, a festészet, a síkplasztika és a művészeti nevelés volt. Tanítványai munkáin átsugárzik a természet szeretete, a lelki stabilitás, a szakmai igényesség, az érzékenység, a konstruktivizmus, a kreativitás, az autonómia, a tartalom és forma egysége, a mögöttes szellemi tartalom – ezeket plántálta beléjük. Sipos Endre zárásképpen arról is szólt, hogy emlékkönyv készül a mesterről.
Sz. D.
A Mester és tanítványai című kiállítás megtekinthető: december 18-ig, ügyfélfogadási időben, hétfőn 13.00–17.30, szerdán 8.00–16.00, pénteken 8.00–12.00 óráig. Helyszín: polgármesteri hivatal, I. emeleti folyosógaléria, Böszörményi út 23–25.