Most terem a tűztövis
Ha a Hegyvidék kertvárosi részeit járva valaki meglát egyet a tűztövisbokrokból, biztos azonnal megérti, hogy mire utal a névben szereplő „tűz”. Ha pedig közel is megy hozzá, többé a tövis sem igényel majd külön magyarázatot.
A Dél-Európában őshonos, örökzöld cserje karriere nem indult jól Magyarországon. Mivel az alapfaj fagyérzékeny, ráadásul védtelen néhány baktériumos megbetegedéssel szemben, csak kevés példánya díszlett nálunk. Aztán ötven éve, amikor sikerült kinemesíteni a fagytűrő, betegségekkel szemben ellenálló változatokat, berobbant a kertekbe. Erőteljes növekedése és barátságtalan tövisei miatt sűrű, áthatolhatatlan sövényt lehet nevelni belőle, ez ráadásul jól tűri a metszést, így akár formára is nyírható, és védelmet biztosít a kíváncsi tekintetek ellen.
A rózsafélékhez tartozó Pyracantha (görögül, szó szerint: tűztövis) nemzetségbe mindössze hét faj tartozik, ezek többsége a Távol-Keleten őshonos. Kertészeti szempontból a közönséges tűztövis (Pyracantha coccinea) bír jelentőséggel, amelynek tetszetősek a sárga, narancs és vörös almatermései.
Az erőteljes hajtásokból álló bokor ritkán éri el a 2-3 méter magasságot. Rengeteg apró, fehér, ötszirmú virága májusban nyílik, ilyenkor a beporzó rovarok kedvelt táplálkozóhelye a bokor. Sötétzöld, elliptikus leveleinek széle gyakran csipkézett vagy fűrészes, néhány fajta fehér szegéllyel rendelkezik.
A borsóméretű, gömbölyű termések késő ősszel érnek be. Fogyaszthatók, de nem jelentenek különösebb gasztronómiai élményt, magjai viszont – ha nagy tömegben ennénk – enyhén mérgezők lehetnek a bennük lévő cianidok miatt. Talán ezért népszerűtlenek a madarak körében, és maradnak olyan hosszú ideig a bokrokon.A tűztövis beszerzése nem okoz fejfájást, a legtöbb kertészeti árudában még válogatni is lehet a színárnyalatok közül. A ma megvásárolható változatok igénytelenek, mindenféle talajadottság mellett jól fejlődnek. Viszont igyekezzünk végleges helyére telepíteni, mert érzékeny gyökérzete megsínyli az átültetést!
Tavasztól késő őszig bármikor ültethető. Jól érzi magát a napon és a félárnyékban is, kedveli a meleg, száraz nyarakat, és elviseli a szennyezett városi levegőt is. A tűztövis esetében kártevők, kórokozók támadásával sem kell számolnunk. Különösen az idősebb tövek alá terítsünk évente érett komposztot a gazdagabb virágzás érdekében.
Gondozását a metszés jelenti, amit bátran végezhetünk, nem teszünk kárt a növényben, amely erőteljes növekedésével gyorsan pótolja a levágott ágakat. Ügyeljünk azonban arra, hogy ha a friss hajtásokat tavasszal levágjuk, akkor elmarad a virágzás és a termés, ezért inkább késő ősszel vagy még a kihajtás előtt alakítsuk bokrainkat. Bár nem futónövény, mégis lehet találkozni házfalakat, kerítéseket beborító példányaival, erőteljes növekedésüket kihasználva alakították ezeket kúszónövénnyé.
A tűztövis apró almákkal sűrűn berakódott ágai vázában is tartósak, meleg, őszies színeikkel a lakás érdekes és szép díszei lehetnek. Kiválóan kombinálható a szintén ebben az időszakban érő hóbogyóval, vagy akár a sárgás dísztökökkel, de – főleg akkor, ha több különböző árnyalatú bokorral is rendelkezünk – önmagában is izgalmas kompozíciót ad.
BI