A világelit tagja a hegyvidéki lábteniszes
Ha foci, akkor gól! Kivéve a lábteniszben, ahol nem a hálóba, hanem a háló felett kell rúgni a labdát. Ebben az igencsak pörgős sportágban jeleskedik Fodor Ádám, aki nemrégiben két bronzérmet szerzett a Testnevelési Egyetem csarnokában rendezett világbajnokságon. Pedig ellenfele volt bőven, 21 ország közel 200 versenyzője lépett pályára. A kétszeres junior és egyszeres felnőtt világbajnok sportolóval beszélgettünk.
- Milyen érzés hazai környezetben világbajnoki bronzérmet szerezni, sőt nem is egyet, hanem mindjárt kettőt?
- Nagyon vártam, hogy itthon játszhassak. A 2022-ben megnyert egyéni világbajnoki cím után kimondatlan cél volt az újrázás. Úgy gondoltam, a hazai pálya segít majd ebben. Sajnos nem így történt, pedig a szövetség, az edzői team – Gulácsi Róbert, Dienes-Oehm Tivadar, Pál Tamás – minden feltételt biztosított ehhez. A Testnevelési Egyetem is mellém állt, Benedek Zsombor személyében nagyon profi személyi edzőt biztosított. Ezúttal párosban is indultam, Szlávec Istvánnal és Molnár Gáborral alkottuk a csapatot. Párosban Magyarország még sohasem volt érmes, így az ebben a számban megszerzett bronzérem fantasztikus eredmény, és kárpótolt az egyéni harmadik helyért. Fantasztikus érzést jelentett a csapattársaimmal együtt dobogóra állni!
- Lehettek volna fényesebbek az érmek?
- Egyéniben igen, mert úgy érzem, hasonló játékerőt képviselünk a későbbi győztessel, a cseh Lukas Tolarral és a második helyezett szlovák Jan Chalupával. Apróságokon múlt a világbajnoki cím. Párosban viszont óriási dolog a szlovákok és a csehek mögött a harmadik hely megszerzése, ráadásul úgy, hogy az elődöntőben rendkívül szoros játékban kaptunk ki a későbbi győztes szlovákoktól. Azt tudni kell, hogy ez a két nemzet eddig kiemelkedett a mezőnyből, most viszont elmondhatjuk, hogy utolértük őket. Mind egyéniben, mind párosban csak egy meccset vesztettünk el az egész világbajnokságon, azt is a vb-t megnyerő játékos, játékosok ellen.
- Hogyan alakult egyébként a világbajnokság?
- Az elvárásnak megfelelően veretlenül kerültem az elődöntőbe. Tudtam, hogy ott vagy a cseh, vagy a szlovák játékossal kell megküzdenem. Ismerem őket és a játékukat, ugyanis én is és a szlovák versenyző is a cseh Extra Ligában szerepelünk. Havonta egy alkalommal elrepülök Prágába, hogy a legjobbak között játszhassak. 2022-ben ott győztem le az akkori kétszeres világbajnok cseh versenyzőt, most megfordult a helyzet, ő győzött le engem Budapesten. 2026-ban viszont ismét Prága rendezi a világbajnokságot… Párosban a legnagyobb skalpunk – a középdöntőben – a francia csapat volt, amely 2022-ben megnyerte a világbajnokságot. Az elődöntőben nagyon megnehezítettük a szlovákok dolgát, csak ki-ki meccsen tudtak fölénk kerekedni. Jó érzés, hogy párosban is ott vagyunk az élvonalban, és az ellenfeleknek már számolniuk kell velünk.
- Nyugodtan mondhatjuk, hogy a világelit tagja. Mi lehet a következő cél?
- A 2026-os világbajnokságon mind párosban, mind egyéniben az éremszerzés a cél. Mindent megteszek, megteszünk, hogy legalább a mostani eredményeket megismételjük – és ha még fényesebb érmet szerzünk, akkor végtelenül boldog leszek.
- Meddig lehet ezt a sportágat űzni, mik a perspektívák?
- A 2022-es világbajnokságon az akkori kétszeres világbajnokot vertem meg az elődöntőben, aki 38 éves volt, én 21. Remélem, még sokáig ott tudok maradni a legjobbak között. Ennek eléréséhez folyamatosan fejlődni kell, és rengeteget dolgozni. A lábtenisz egyik előnye, hogy szinte lehetetlen kiöregedni belőle. A balatonakarattyai klubunkban többen is rendszeresen játszanak 70 éves kor felett. Én sem szeretném alább adni.
sm.
A LÁBTENISZT 1922-ben a Slavia Praha labdarúgói találták ki. A kezdeti szabályokat 1940-ben fektették le, 1971-ben jött létre az első lábteniszszövetség az akkori Csehszlovákiában. 1987-ben alakult meg a Nemzetközi Lábtenisz Szövetség, ekkor már a Magyar Lábtenisz Szövetség is működött. Kétévente rendeznek világbajnokságot a sportágban.
A játékosok egyéniben, párosban és hármasban lépnek pályára. Az egyénit és a párost 9x9 méteres pályán játsszák, a háló magassága 110 centiméter, a hármasnál 2,6 méterrel hosszabb a pálya. Egyéniben keresztbe kell adogatni, a párosnál és a hármasnál bárhová lehet szerválni. Egyéniben kétszer lehet beleérni a labdába, és egy pattanás engedélyezett. A páros és hármas játéknál három érintés lehetséges, úgy, hogy egymás után ugyanaz a játékos nem érhet labdába, és szintén csak egy pattanás lehetséges. A meccs két nyert játszmáig, egy játszma 11 pont megszerzéséig tart, és két ponttal kell nyerni. 15 pontnál azonban mindenképpen véget ér a szett, 14–14-nél döntő pont következik.
FODOR ÁDÁM ízig-vérig XII. kerületi, itt született, a Tamási Áron iskolába járt. Jelenleg a BGE kereskedelmi és marketing szakán tanul. Alig volt 2-3 éves, amikor a balatonakarattyai lábteniszklubban, ahol bátyja és édesapja is aktívan játszott, megismerkedett a sportággal. Jelenleg az Atlas Futnet Hajdúszoboszló játékosa, edzői Gulácsi Róbert és Molnár Gábor.