Gyertyagyújtás ’56 hősei és áldozatai emlékére
„Rohantam én, de hiába már/hol van János bácsi, Kemál/a sok kis budai srác?/ott már meg volt az aratás.../a kövezeten fiatal hullák/a lánctalpak hangosan csörögtek/ágyúik ugattak, mint veszett kutyák/úgy hörögtek.//Itt ma újra elveszett az ország./Barátaim! Gyújtsuk meg a gyertyát!”
Így ír Fónay Jenő az 1956. november 4. című versében, amely a Himnusz eléneklését követően Georgita Máté Dezső színművész tolmácsolásában hangzott el a nemzeti gyásznapon a polgármesteri hivatal előtt. Régi hagyomány, hogy november 4-én a XII. kerület vezetői és a Hegyvidéken élők mécseseket, gyertyákat gyújtanak a hivatal lépcsőin a forradalom hősei, a harcosok, az áldozatok, a megnyomorítottak emlékére.
Nem volt ez másként az idén sem. Az emelkedett hangulatú ünnepség résztvevői fejet hajtottak a bátrak előtt, akik nem rettentek vissza a túlerővel szembeni küzdelemtől. A szabadságharc a kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen irányult, ám hiába fordult segítségért Magyarország az ENSZ nagyhatalmaihoz, november 4-én a szovjet invázióval megpecsételődött az ország sorsa.A támadás a függetlenségre vágyó magyar kormány megdöntését, a demokratikus kezdeményezések felszámolását és az ország elfoglalását célozta. Nagy Imre híres rádióbeszédében tájékoztatta a közvéleményt az agresszióról, ám a nagyhatalmak csendben, tétlenül figyelték a történteket, nem segítettek. Végül győzött a szovjet áradat. A harcokban elesett emberek száma elérte a 2700-at, több mint 20 ezren pedig megsebesültek.
A megtorlás során elindított koncepciós perekben több mint 200 embert végeztek ki, köztük Nagy Imre miniszterelnököt és társait, míg a diktatúra elől 200 ezer magyar külföldre menekült. Mindnyájukra emlékezünk a nemzeti gyásznapon – hatalmas áldozatot hoztak a magyar szabadságért.
Az ünnepség második felében Faludy György 1956, te csillag című verse hangzott el, és felcsendült a Szózat. Az önkormányzat képviseletében Kovács Gergely polgármester és Kocsik Tekla alpolgármester gyújtott gyertyát a hősök tiszteletére.
M.