„Legyen párbeszéd az intézmények és az önkormányzat között!”
Az egyházi ügyekért és a köznevelésért felelős tanácsnokként Visi Piroska még szorosabb, és ami talán ennél is fontosabb, az eddiginél eredményesebb kapcsolatot szeretne kiépíteni a felekezetekkel, valamint az oktatási és nevelési intézményekkel. Különös hangsúlyt helyez az egyházak, az iskolák és óvodák kereteiben működő civil szervezetekre, ahogyan azt is ígéri, hogy az önkormányzat a jövőben jobban odafigyel majd a valós igények kielégítésére.
- Milyen a kapcsolata az egyházi ügyekkel és a közneveléssel?
- Gyakorló katolikusként tízéves korom óta aktív tagja vagyok a zugligeti templom közösségének. Segédhitoktatóként éveken át besegítettem az elsőáldozásra felkészítő tanfolyamokon, így személyes kapcsolatom van az egyházi kérdésekkel. A férjem tagja a templomunk képviselő-testületének és számvizsgáló bizottságának. A hat gyermekünk cserkész, a legnagyobb csapatparancsnok-helyettes. Anyaként elég nagy a rálátásom a kerület intézményrendszerére, hiszen valamennyien itt jártak – vagy még járnak – óvodába, általános iskolába és gimnáziumba.
- Ha jól tudom, aktív szerepet vállalt a diáktüntetések szervezésében.
- Valóban így van. Ez a másik kapcsolatom a közneveléssel. Az első élőlánc budai szakaszának voltam a szervezője, és a nagy élőláncnak ötletgazdája is. A #zebraszerdával azóta is minden szerdán jelen vagyunk a Széll Kálmán téren. Így kialakult egy erős kapcsolati háló a szülőkkel és az oktatási mozgalom szereplőivel. Amikor a Tamási iskolát alapítványi intézménnyé akarták alakítani, az ottani közösség is tőlem kért segítséget, mert nekik ebben még nem volt tapasztalatuk. Én pedig örömmel segítettem.
- Hogyan áll a kerület az iskolák tekintetében?
- Amióta az iskolákat államosították, és a tankerületekhez tartoznak, hiába önkormányzati tulajdonúak az épületek, nem tudjuk önkormányzatként befolyásolni a működésüket. Mi is csak annyit tehetünk, hogy besegítünk egyes fejlesztésekbe, felújításokba. Megkerestem az intézményeket kapcsolatfelvétel céljából, hogy felhívjam a figyelmüket az önkormányzati pályázati lehetőségekre: táborozásra, szakmai útra, osztálykirándulásra, nyelvi útra. A 2024-ben rendelkezésre álló összeg felét sem hívták le az intézményekben működő alapítványok, valószínűleg azért, mert nem is tudtak róla. A táborokhoz kapcsolódik a felújított szántódi tábor is, ahová jó lenne, ha minél több kerületi közösségi program szerveződne.
- Hol lát még hiányosságokat?
- Az Ifjúsági Közösségi Tér klassz programokat szervez. A diákok és az iskolák viszont sokszor nem ismerik a lehetőségeket, ezért elküldtem nekik az információs plakátot. A Tér a délutáni órákban hasznos időtöltést biztosít a fiataloknak. Az a vízióm, hogy ha egy osztály meglátogatja ezt a közösségi helyet, akkor lehet, hogy többen visszajárnak majd, mert megismerik a szolgáltatásokat. Tanácsnokként fontosnak tartom, hogy összekössük a szereplőket az igényekkel és a lehetőségekkel a hozzám tartozó területeken. Célom, hogy legyen párbeszéd az intézmények és az önkormányzat között!
- Az iskolák az államhoz, az óvodák viszont az önkormányzathoz tartoznak.
- Így igaz, ezért sokkal egyszerűbb a helyzet. Már végigjártuk szinte az összes intézményt Surányi Judit tanácsnokkal. Meghallgattuk a kéréseket, az esetleges hiányosságokat, nehézségeket. Kiderült, hogy egyre több a segítségre, fejlesztésre szoruló gyermek. Folyamatosan nő az SNI-s óvodások száma. Esetükben a korai fejlesztés a cél, hogy hagyományos iskolába tudjanak majd beiratkozni.
- Várhatók fejlesztések az óvodákban?
- Megdöbbentő, hogy a karbantartásokra adott keret rendszeresen elfogy nagyjából fél év alatt. Talán azért, mert elképesztő áron zajlanak a munkák. Ilyenkor csak más dologi kiadások rovására tudták kifizetni a második félévben aktuális javításokat az óvodákban. A korábbi keretszerződés lejár tavasszal, az új közbeszerződésben, reméljük, sikerül olcsóbb, de minőségi kivitelezőt találni. Az utóbbi években sok helyen elmaradtak a játszótéri, kerti fejlesztések, ezért egyre több óvodában kellett lezárni kerti játékokat. A cseréjük nem valósult meg, ami megöröklött probléma, és nem biztos, hogy azonnal találunk rá megoldást. Több helyen megoldatlan az árnyékolás, és igény lenne a klimatizálásra is az óvodákban. A nyári forróságban a gyerekeknek a pihentető alváshoz szükségük is lenne erre. Szeretnénk előrelépni mindebben, ugyanakkor számítunk a szülők együttműködésére is.
- Mire gondol?
- Korábbi gyakorlat volt a kerületben, hogy ha a szülők összefogtak és pénzt gyűjtöttek egy jó ügyért, vagy vállalták az önkéntes munkát, a szükséges összeg másik felét az önkormányzat biztosította. Nagyon szeretném, ha a költségvetésünk ilyen projektekre is lehetőséget biztosítana.
- Beszéltünk a pályázati lehetőségekről. Ezeken az egyházakat is támogatják majd?
- Egyetértés van abban, hogy az önkormányzat pályázatain az egyházak is indulhassanak. Ígéretet kaptam, hogy az önkormányzat továbbra is támogatja az egyházak és a cserkészcsapatok közösségi programjait. Azt szeretném, hogy erre külön forrás álljon rendelkezésre a civil pályázatokon belül, ezzel is bátorítva az egyházi közösségeket és a cserkészcsapatokat, hogy forduljanak hozzánk bizalommal. Célunk, hogy közösségépítő programokat, rendezvényeket támogassunk, valamint olyan kapcsolatépítő kezdeményezéseket, amikkel az egyházi közösségek a nem hívőket is igyekeznek megszólítani.
M.