Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Talalkozz_a_polgarmesterrel

Találkozz a polgármesterrel!

Mostantól nemcsak évente egyszer, a kötelezően megtartandó közmeghallgatásokon, hanem a tervek szerint havi rendszerességgel találkozhatnak az itt élők Kovács Gergely polgármesterrel, és kérdezhetik őt nyilvánosan közérdekű ügyekben. A kerület vezetője egyebek közt a kulturális élet, a közösségi terek, az önkéntesség, az építkezések, a vagyongazdálkodás, a közlekedés és a parkolás témakörében felmerülő kérdésekre adott válaszokat a „Találkozz a polgármesterrel!” című, első alkalommal megtartott fórumon a Barabás Villa színültig megtelt rendezvénytermében.

Sok területen működnek jól a kerületi kulturális intézmények, ám hiány van a húszas-harmincas korosztálynak szóló programokból – emelte ki Kovács Gergely a Barabás Villában rendezett első polgármesteri fórum elején. A kulturális élet és a közösségi terek fejlesztésének kérdéseit napirendre tűző első részben elmondta, hogy jövőre egy inkubátorház működését indítja el az önkormányzat a Dobsinai utcában, ahol olcsón bérelhetnek majd helyiségeket a pályázati úton kiválasztott hegyvidéki alkotók.

A Böszörményi úton, a lebontott irodaházak helyén létrehozott közösségi kertet megtartaná az új önkormányzat, mellette pedig egy parkot alakítana ki, amely a kerület új közösségi, kulturális csomópontja lehetne, és különféle programoknak, például filmvetítéseknek, kiállításoknak biztosíthatna helyet – beszélt a tervekről a polgármester. Kitért arra is, hogy az előző önkormányzati vezetés által a Böszörményi út átépítésére beadott „Egészséges utcák” pályázaton van esély elnyerni az igényelt 2,5 milliárd forintos támogatást. Ennek eredményeképpen szélesebb járdák, több zöld rész, fa és pad lesz majd a területen. Egy lakó észrevétele kapcsán – aki azt kérte, legyenek további egyeztetések az előkerttel rendelkező házak képviselőivel – a polgármester hangsúlyozta: az elfogadott irányelvek mentén még lehet változtatni a pályázati koncepción, így például elképzelhető több fa, több zöld, ám több parkolóhely semmiképpen sem.

Kovács Gergely elmondta, hogy megtartanák az eddigi közösségépítő, kulturális, sport- és táborpályázatokat, sőt növelnék a keretösszegeket, ugyanakkor objektív bírálati szempontrendszert vezetnének be. Sorra felveszik a kapcsolatot a kerületben található nagykövetségekkel, konzulátusokkal, rezidenciákkal, hogy kialakítsák az eddig hiányzó együttműködés kereteit, és bevonják őket kulturális, valamint városfelújítási programokba. Az önkormányzat újra megrendezné a Hegyvidék Gesztenyés kerti fesztiválját, amire a helyi diplomáciai képviseletek is hozhatnának kulturális programokat.

A régóta üresen álló üzlethelyiségeit az önkormányzat civil szervezeteknek kínálja majd fel pályázat keretében, emellett közösségi terek kialakítására teremt lehetőséget a Margit- vagy a Bartók-negyed mintájára. Az ilyen nem lakás célú helyiségekben akár galériák is helyet kaphatnak – hangzott el.

Az önkormányzat részvételi irodája várhatóan ez év decemberében kezdi meg a működését. Ez az iroda menedzseli majd a civil szervezetekkel és a lakókkal való kapcsolattartást, valamint a XII. kerület közösségi költségvetését – jövőre nagyjából 100 millió forintot lehet fordítani az innovatív, közösségteremtő lakossági ötletek megvalósítására.

A polgármester szerint jelenleg nincsenek kihasználva az önkéntességben rejlő erőforrások. Szeretnék megteremteni a kereteit annak, hogy a tehetősebbek érdemben támogathassák a rászorulókat, valamint olyan raktárt alakítanának ki, ahová bármikor be lehet vinni a mások számára felajánlott háztartási gépeket, eszközöket. A Felsőkrisztinavárosi plébánia karitász csoportjának képviselője a fórumon további együttműködést ajánlott az önkormányzatnak, és jelezte: használt ruhákkal nemcsak az egyházközösség tagjainak, hanem bárki másnak is tudnak segíteni.Talalkozz_a_polgarmesterrel

 

Védeni a zöld területeket!

Az építkezések témakörében Kovács Gergely egy aktuális üggyel, a volt Tündérhegyi Pszichiátria védett főépületének engedély nélküli bontásával indított. Mint mondta, sajnos ilyen esetekben nem sok jogköre maradt az önkormányzatnak, de bejelentésre az illetékes kormányhivatal ezúttal gyorsan közbeavatkozott, leállította a bontást, és az életveszély elhárítására adott ki kötelezést. Az önkormányzat az eredeti állapot visszaállítására szólította fel a tulajdonost.

„Az előző vezetés nem tette világossá, mit tehet meg az önkormányzat, mik az eszközei, a jogkörei, mit jelent egy településrendezési szerződés, vagy egy épület védetté nyilvánítása” – magyarázta a polgármester, majd arról is beszélt, hogy személyes találkozót kér attól a tizenöt-húsz tulajdonostól, akinek nagyobb, beépítés előtt álló lakóövezeti telke van a kerületben. Szeretné olyan irányba terelni az elképzeléseiket, ami a kerület lakóinak is jó, és kevésbé mutat a lakóparképítés felé.

Azt is szívesen elérné, hogy a beruházók előzetesen egyeztessenek a környékbeli lakókkal. Hozzátette: abban az esetben, ha már érvényes építési engedéllyel rendelkezik egy projekt, nem sok mindent tehet az önkormányzat. Annak érdekében viszont lépéseket tesz majd, hogy a kerületi tulajdonban lévő, lakóövezetben szereplő, több tízezer négyzetméternyi beerdősült ingatlan közpark- vagy erdőövezetbe kerüljön át, ezzel garantálva az érintett zöld területek védelmét.

Kérdésre válaszolva a polgármester elmondta: változtatási tilalommal sem lehet megakadályozni olyan építkezéseket, amiknél a tulajdonosnak már van érvényes építési engedélye. Az új önkormányzat, ahol csak lehet, megpróbál időben lépni: a Mátyás király út 3–7. szám alatti, fővárosi kézben lévő, értékesítésre kijelölt ingatlan esetében például sikerült elérni, hogy a védett épület mellett három négylakásos társasház helyett csak három egylakásos ház épülhessen.

 

Mi lesz a turulszoborral?...

...tette fel a mostanában gyakran felmerülő kérdést a fórum egyik résztvevője. A polgármester úgy látja, az emlékmű a mai formájában sokakat bánt és sért, ezért ő maga nem tartja megfelelőnek a turul jelenlegi elhelyezését – ezzel együtt a kerület lakóival egyeztetve, mindenkit meghallgatva szeretne dönteni arról, mi legyen a szoborral. Hozzátette: a mindössze tizenkilenc éves alkotás műemlékké nyilvánításával nem ért egyet, ezért Lázár János építési és közlekedési miniszter erről szóló döntését bíróságon támadja meg az önkormányzat.

A most zajló építkezés miatt nagyon sok fát kivágtak az Országos Gerincgyógyászati Központ területén – panaszolta egy szomszéd. Kovács Gergely megígérte, utánanéznek, volt-e erre engedélye az építtetőnek. Mint kiemelte,

általában véve gond, hogy az ilyen építkezéseknél helyben nem megoldható a fapótlás, ezért csak a fapótlási kötelezettség pénzbeli megváltására van mód. A környékbeli utcákban sok esetben csak akkor lehetne újabb fákat ültetni, ha ehhez parkolóhelyeket áldoznának fel, ezzel együtt úgy gondolja, érdemes megtalálni azt a kompromisszumot, amivel majdnem mindenki jól jár.

Az önkormányzati tulajdonú bérlakások kapcsán a polgármester azt tartja az egyik fő problémának, hogy ezek felújítására jelenleg nem nagyon jut pénz, az állapotuk folyamatosan romlik. Szerinte megoldást jelentene, ha a jelenlegi, piacinak nevezett – valójában jóval a piaci árak alatt, 1100 Ft/hó/m² áron kiadott – bérlakások egy részét valódi, piaci áron adnák ki, ennek bevételéből pedig jutna pénz az önkormányzati bérlakások fejlesztésére.

Nehéz kérdést jelent, hogyan tudná az önkormányzat az eddiginél nagyobb arányban támogatni a társasházakat az igen jelentős összegű felújítási kiadásaikban. A polgármester úgy véli, azoknál a házaknál, ahol az önkormányzat a tetőtér tulajdonosa, ennek értékesítéséből lehetne nagyobb forrásokat biztosítani a felújításokra.

Egy lakó szerint az önkormányzat saját tulajdonú sportlétesítménye, a MOM Sport meglehetősen „lepukkant” állapotban van, fel kellene újítani. Kovács Gergely elmondta, hogy egymilliárd forintnál is nagyobb összegű felújítás maradt el ott az elmúlt években, ezek közül a legsürgősebb munkák hamarosan megkezdődnek.

 

BKK: semmire sincs pénz

A polgármester a napokban tárgyalt a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezérigazgatójával, aki nem meglepő módon arról tájékoztatta, hogy semmire sincs pénz. Az 59-es villamos zajproblémáival a BKK nem tud mit kezdeni, a 2026-ban érkező, alacsonypadlós CAF-villamosok pedig nem lesznek jók erre a szakaszra, csak azok a szerelvények, amik leghamarabb 2028-ban jönnek Budapestre. A 2028-as beszerzés keretében ugyanakkor olyan villamosok is érkezhetnek, amik a szintén fejlesztésre váró fogaskerekű vonalán is használhatók lennének.

Sok zebra hiányzik a hegyvidéki utakról, ezért az önkormányzat újabb gyalogátkelőhelyek kialakítását tervezi, emellett pedig, a gyorshajtás megakadályozására, trafiboxokat helyez el a forgalmasabb utak mentén. Egy átfogó közlekedésfejlesztési koncepció elkészítése is szerepel a tervek között annak érdekében, hogy a lakóutcákból a főutakra szoruljon vissza az átmenő forgalom. A reggeli dugók csökkentése céljából iskolabuszok indulnának.

Egy felszólaló szerint folytatni kellene az előző években a kutyapárti aktivisták által megkezdett megállófelújításokat. Ez így is lesz – mondta a kerület vezetője –, sőt nemcsak a régi utasvárók felújítása, hanem újabbak kialakítása is tervben van.Talalkozz_a_polgarmesterrel2

 

Problémák a parkolással

Az Országos Onkológiai Intézet mellett élő egyik lakó amiatt panaszkodott, hogy az elmúlt években két nagy tömb is úgy épült meg az intézmény területén, hogy nem készültek hozzá újabb parkolóhelyek, emiatt pedig mindenki a környékbeli utcákban áll meg. Tehát nem az itt lakók miatt van zsúfoltság a parkolóhelyeken, így szerinte nem oldaná meg a problémát a lakossági parkolási engedélyek éves díjának emelése.

A polgármester úgy véli, az onkológia nem tett meg mindent annak érdekében, hogy megfelelő számú parkolóhely legyen a területén, pedig erre bőven lenne ott hely. Az önkormányzat valóban tervezi emelni a lakossági parkolási engedély éves díját, amiért jelenleg 2000 forintot kell fizetni. A kerületek az egyórányi parkolási díj 250-szeresét kérhetnék el éves lakossági díjként. Azzal, hogy a XII. kerület ezt nem kéri el, évente nagyjából 700 millió forint kedvezményt ad a helyben lakó autósoknak.

„Ha több parkolóhelyet szeretnénk biztosítani a helyi lakóknak, akkor nem jó az, ha több parkolási engedélyt adunk ki, mint ahány hely van” – vélekedett Kovács Gergely. Úgy gondolja, ha pár tízezer forintot kell fizetni az engedélyért, nagyobb eséllyel lesznek szabad parkolóhelyek, mert nem mindenki tárolja majd évekig az utcán a ritkán használt járművét. Példaként hozta fel Józsefvárost: amióta ott többet kell fizetni a lakossági várakozási engedélyért, 25%-kal csökkent a közterületeken parkoló autók száma.

A polgármester szerint a zsúfoltság mérsékléséhez a rezidens parkolóhelyek számának növelésén túl hozzájárulhat az is, ha az autókat mélygarázsokba tudják terelni. Ennek érdekében az önkormányzat tárgyalásokat kezdeményez a garázsok üzemeltetőivel, hogy szabad parkolóhelyeiket a környékbeliek is használhassák.

nn.