Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Tizenot_eves_a_Galeria_12_Egyesulet

Tizenöt éves a Galéria 12 Egyesület

Érettség, jelentős tapasztalatok, ugyanakkor kamaszkori elevenség, nyitottság és játékosság jellemzik a Galéria 12 Egyesület alkotóinak jubileumi kiállítását. Mintegy hatvan hegyvidéki művész hozta el szívének legkedvesebb alkotását a Barabás Villa Galériába, az idén tizenöt éves közösségük működésének esszenciáját felmutatva.

Nem szabályos megnyitószöveggel készült Feledy Balázs művészeti író a Galéria 12 Egyesület jubileumi kiállítására, ami a Barabás Villa Galériában nyílt meg. Emlékeket idéztek a baráti szálak, amik a jelenlévőkhöz fűzik őt; felelevenítette az öt évvel ezelőtti tízéves évfordulót, a Hegyvidék Galériában rendezett látványos tárlatot, az azóta eltelt gondterhes esztendőket – gondoljunk arra, mennyire megakasztotta a koronavírus-járvány az alkotói munkát, a társadalmi létezés formáit! Az egyesület mégis talpon maradt. Mint mondta, „a tizenötödik születésnapon a korábbi kiállítótérhez képest kicsit összebújva, összehúzva magunkat, de összetartva ünneplünk”.Tizenot_eves_a_Galeria_12_Egyesulet

A megnyitót egyébként Réman Zsófia (fuvola) és Szkibó Gergő (gitár) duójának vidám scherzodallama indította, és Lőrincz Edina, a Barabás Villa kulturális szervezője, tagintézményvezető köszöntötte az egybegyűlteket. Feledy Balázs a továbbiakban kiemelte, hogy a művészeti egyesületek nagyon fontos szerepet töltenek be Budapest kortárs művészeti életében, de minden ilyen társulat munkája azon múlik, van-e egy vezető erő, aki koncepciózusan összefogja ezt. Ebben felülmúlhatatlanok az érdemei Borza Teréznek, a Galéria 12 Egyesület vezetőjének – fogalmazott.

A jubileumi kiállítás „kor-szerű”: értsük ez alatt a korhangulatot és a korszellemet, művészeti és spirituális értelemben is. Erősen érezhető a hatások, az áthatások, az átlépések, a műfaji korlátok lebontása, lebomlása. A tagok nagy része fest, minden kollektív kiállításon sok a festmény, kevés a plasztika és a grafika, ám megemlítendő a textilalapú munkák kiemelkedő jelenléte.

Az összes műről és alkotóról szólt röviden a művészeti író, aki minden csoportos kiállításon kioszt magában egy díjat. Ez alkalommal el is árulta döntését a vendégeknek: Láng-Miticzky Katalin textilműve kapta tőle az elismerést. Kitért arra is, hogy korunkban támad a digitalizmus, és mintha visszaszorulna a grafika. Ma már ritka az a technikai magasság és megközelítés, amit Vén Zoltán és Fábry Tímea itt látható grafikái mutatnak.

A hangulatot fokozta, amikor arról beszélt, hogy Árendás József tervezőgrafikus önarcképe – „mint egy kék szemű Isten” – egyenesen a terembe lépőre néz. A fotósok jelenléte is erős, közülük Tóth József Füles a 85. életévébe lépve az egyesület doyenje lett. Végül a jelenlévők megemlékeztek a jubiláló születésnaposokról, valamint azokról is, akik az elmúlt öt évben távoztak örökre.

Borza Teréz is felköszöntötte alkotótársait, az egyesület tagjait, akik a koccintás után átvehették a műveikből szerkesztett katalógust. Ebből Feledy Balázs idézett néhány saját gondolatot, azt kívánva, hogy a művészek őrizzék meg a tizenöt éves kamaszkori elevenséget, az aktivitásukat és széles körű érdeklődésüket.

Sz. D.

 

A kiállítás megtekinthető a Barabás Villa Galériában (Városmajor utca 44.) december 12-ig, hétfőn és szerdán 9.00–19.00, kedden és csütörtökön 9.00–17.00 óráig (pénteken és szombaton zárva). A programot a Nemzeti Kulturális Alap támogatja.

Borza Teréz porcelán- és szobrászművésszel, a Galéria 12 Egyesület elnökével készült beszélgetésünket a 9. oldalon olvashatják!