Hegyvidéki séta a demenciával élőkért
Magyarországon 250-300 ezer, a családtagokkal együtt hozzávetőlegesen 1 millió embert érint közvetlenül a demencia, azaz nyugodtan nevezhetjük összetett társadalmi, egészségügyi és szociális problémának. A betegség nem csupán feledékenységet okoz, hanem megváltoztatja a személyiséget, viselkedési zavarokat eredményez, és együtt jár az érzelmi egészség, a társas képességek hanyatlásával. Minderre hívja fel a figyelmet a szeptemberi Alzheimer-világnap alkalmából évente országszerte megszervezett közös séta, amihez a Hegyvidék az idén immár ötödik alkalommal csatlakozott.
A Hegyvidéki Kulturális Szalon és a XII. kerületi gyaloglóklubok közösségéből verbuválódó kis csapat ezúttal is a Királyhágó térről sétált el a Városháza térre. Lila (ez a szín az Alzheimer-kór nemzetközi szimbóluma) lufikat vittek magukkal, hogy így is kinyilvánítsák szolidaritásukat a demenciával élők és családtagjaik iránt.
A Hegyvidéki Önkormányzat és a polgármesteri hivatalban működő Ízlelő Étterem kis ajándékcsomaggal, benne egészséges finomságokkal kedveskedett a séta résztvevőinek, amit ők a Hegyvidéki Kulturális Szalon előtt vehettek át. Mielőtt megkezdődött volna az ilyenkor szokásos szabadtéri koncert, Varga-Kovács Emese, a polgármesteri hivatal népjóléti irodájának a vezetője a betegsége miatt távol lévő Fonti Krisztina alpolgármester szavait tolmácsolta a szép számú közönségnek.Mint elhangzott, a séta arra irányítja rá a figyelmet, hogy milyen nehéz helyzetben vannak azok a családok, amelyeket a demencia érint, és hogy mennyire fontos a megtartó közeg, egy biztonságos közösség kiépítése, amiben a nehézségek ellenére boldogulni tudnak. Sajnos érezhetően egyre több a beteg, így a gondozó családtagok száma is növekszik, ennek ellenére a demencia még mindig tabutémának számít.
Szégyellünk róla beszélni, pedig mennyivel könnyebb lenne, ha nyíltan vállalhatnánk, és segítséget kaphatnánk! – emelte ki az alpolgármester, aki mindenkitől azt kéri, hogy ha a környezetében ismer olyanokat, akik ebbe a helyzetbe kerültek, és van rá lehetősége, üljön le egy kicsit beszélgetni velük. Igyanak meg együtt egy teát, hogy ne érezzék magukat annyira elszigetelve, esetleg segítsen nekik némi szabadidőt szervezni, hiszen akár egy óra kiszakadás is sokat jelenthet azoknak, akikre ilyen óriási teher nehezedik.
A Hegyvidéki Önkormányzat igyekszik segíteni mind a betegeknek, mind a gondoskodó családtagoknak. Immár két gondozási központban várják a szakemberek a demenciával élőket színes programokkal, biztonságos környezetben. Az önkormányzat szállítási szolgáltatásával az oda- és a hazajutás is megoldott.
„Valóban elmondhatjuk magunkról, hogy demenciabarát kerület vagyunk. Képzéseket szerveztünk saját munkatársaink, valamint a kerületben dolgozó gyógyszerészek, eladók, rendőrök és rendészek számára, hogy a tünetegyüttest minél szélesebb körben ismertté tegyük. A képzésben részt vevő szolgáltatók bejáratára felkerültek az első »Demenciabarát üzlet« logók, amire nagyon büszkék vagyunk. Ezenkívül osztályfőnöki órák keretében tartottunk érzékenyítő foglalkozást a kilencedikeseknek, hogy erősítsük a generációk közötti kapcsolatot” – fogalmazott Fonti Krisztina.
Az önkormányzat honlapján olyan tájékoztató füzetek olvashatók, amik a betegség velejáróin túl gyakorlati tanácsokkal is szolgálnak. Emellett ingyenesen biztosítanak gondozást segítő kézikönyveket, Alzheimer Café működik, valamint hozzátartozói csoport azoknak, akik szeretnék egymással megosztani nehézségeiket, tapasztalataikat.A legfontosabb, hogy figyeljünk egymásra – hangsúlyozta az alpolgármester. – Ha időben felismerjük a figyelmeztető jeleket, időt nyerhetünk a kezelésre és a beteg életminőségének megőrzésére.
Menyhárt Éva, a Hegyvidéki Kulturális Szalon vezetője arról beszélt, hogy több mint harminc civil szervezet működik és rendez programokat náluk. Köztük van a Monspart Sarolta által alapított gyaloglóklub, amelynek a tagjai minden héten a Normafánál és a Margitszigeten találkoznak. A szalon vezetője szerint nagy szükség van a közösségi együttlétekre, mert ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy ne érezzük magunkat egyedül.
Az Alzheimer-világnap alkalmából tartott rendezvényt a Solti György Zeneiskola Vonószenekarának koncertje zárta. Mielőtt felcsendültek volna a szép dallamok, Bolla Milán karmester arra hívta fel a figyelmet, hogy a kutatások szerint a klasszikus zene, a jó zene jótékonyan hat a szellemi egészségre. Érdemes tehát zenét hallgatni, mert az nemcsak örömet okoz, hanem javítja a kognitív képességeket, a zeneterápia az időskori demencia egyik hatékony ellenszere.
MM.