Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Merfoldko_a_baleseti_ellatas_fejleszteseben3

Mérföldkő a baleseti ellátás fejlesztésében

Megújult a budai sürgősségi ellátás legfontosabb helyszíne, a Szent János Centrumkórház Budai Traumatológiai Centruma. A nagyszabású fejlesztés nemcsak a betegek komfortja, hanem az ellátás szakmai színvonala és a dolgozók munkakörülményei szempontjából is óriási előrelépést jelent.

Több mint 700 ezer ember ellátásáért felel az Észak-budai Szent János Centrumkórház Traumatológiai és Kézsebészeti Osztálya. Buda egyetlen baleseti sebészeti centruma a III. kerület kivételével a teljes budai régióban, valamint Esztergomtól Tatabányáig a nyugati agglomerációban élőket fogadja. Sőt, a traumatológia sürgősségi jellegéből adódóan sok e területeken kívül élő beteget is ellát az osztály.

Az Országos Mentőszolgálat 2023-ban több mint 50 ezer embert szállított a kórházba, közülük közel 17 ezer traumatológiai ellátásra szorult. Az osztály szakambulanciái és szakrendelései tavaly több mint 60 ezer főt fogadtak, naponta 150-200-at. A 26-os épületben a radiológusok közel 24 ezer CT-, 37 ezer röntgen- és háromezer MRI-vizsgálatot végeztek el a múlt évben. Ezek a számok jól mutatják, mennyire fontos szerepet tölt be a kórház traumatológiája a sürgősségi ellátásban, és milyen nagy jelentősége van annak, hogy befejeződött az osztálynak otthont adó 26-os épület felújítása.

Dr. Ralovich Zsolt, a centrumkórház főigazgatója lapunknak felidézte, hogy az épület korszerűsítésének első üteme már 2021–22-ben lezajlott. Ekkor újult meg a második emelet, ahol az idegsebészeti osztály és a traumatológia egy részének kórtermei találhatók – ezeket komfortosították, saját vizesblokkokat alakítottak ki bennük. Ebben az időszakban készült el az első emeleten a traumatológiai osztály két új műtőblokkja, továbbá ekkor hozták létre a tetőtérben az orvosi szobákat, pihenőhelyiségeket is.Merfoldko_a_baleseti_ellatas_fejleszteseben

A munkálatok második üteme 2023 novemberében kezdődött meg: az első emelet még felújításra váró részein, a földszinten, az alagsorban és a főépülethez kapcsolódó kis épületben. A kivitelező korszerűsítette a traumatológiai ambulanciát, a sokktalanítót, a szeptikus- és kisműtőket, a vizsgálóhelyiségeket, a gipszelőket és a kórtermeket, valamint a folyosókat, betegvárókat. A betegfelvétel, a triázs – azaz a betegosztályozó – és a járóbeteg-szakrendelések új helyszínen, a földszinti kis épületben kaptak helyet.

Az első emeleten egy teljes értékű, lélegeztetésre is alkalmas intenzív részleg jött létre. Új, önálló szeptikus részleg is kiépült, különálló műtővel és kórtermekkel, ahol megfelelő körülmények között biztosítható a fertőzött, gyulladt, szennyezett sebek, a sérültek elkülönített ellátása. Megvalósult a régi lift rekonstrukciója, és immár egy új felvonó is segíti a szintek közti közlekedést.

Megújult a víz-, villany-, fűtés- és az orvosi gázhálózat, továbbá a legmodernebb légtechnika beépítése történt meg az őrzők, a különböző műtők, a sokktalanító és a fektető területén. Az alagsorban komfortos dolgozói öltözők, vizesblokkok és közösségi terek kialakítására került sor.Merfoldko_a_baleseti_ellatas_fejleszteseben2

„Nemcsak építészeti, hanem funkcionális felújítás is zajlott a traumatológián. Óriási előrelépést valósítottunk meg az ellátás szakmai színvonala, a betegkomfort, valamint a dolgozók munkakörülményeinek javítása terén” – összegzett a főigazgató.

Az orvosszakmai fejlesztések eredményei kapcsán dr. Ralovich Zsolt mindenekelőtt a járó- és fekvőbeteg-ellátás elkülönítését említette, amit korábban, az intézmény más beruházásai során is prioritásként kezeltek. A traumatológiára érkező járóbetegek most már a főbejáratnál található kis épületben kapnak ellátást, nekik ezentúl csak a radiológiai vizsgálatok miatt kell a főépületbe menniük, valamint akkor, ha fekvőbeteg-ellátást tesz szükségessé az állapotuk.

A CT-t sikerült a röntgen, az MRI és a DSA mellé telepíteni, ezzel pedig egységes diagnosztikai részleg jött létre. Az új sokktalanító kialakítását is fontos lépésnek nevezte a főigazgató. Ennek kapcsán hangsúlyozta: az eddig szétszórtan megtalálható funkciók ellátási szempontból megfelelő elhelyezése nagyban segíti, hogy a súlyos állapotú betegek kivizsgálása és műtőbe kerülése a lehető leggyorsabban megtörténhessen.

„A korábbi őrző helyén egy teljes értékű, intenzív ellátásra alkalmas őrzőt alakítottunk ki, komplett orvosi gázhálózattal, légtechnikával – folytatta dr. Ralovich Zsolt. – Itt lélegeztetésre és több paraméteres monitorozásra alkalmas intenzív ágyakat tudunk működtetni. Egy balesetes beteget, ha a műtétje után néhány órán vagy egy-két napon át lélegeztetésre van szüksége, már nem kell átvinni az intenzív osztályra, hanem házon belül megvalósítható a biztonságos, emelt szintű ellátása.”Merfoldko_a_baleseti_ellatas_fejleszteseben3

A kivizsgálás és az ellátás egyes szakaszai között lévő páciensek számára úgynevezett fekvő várót alakított ki az intézmény. Ők tehát most már nem a folyosón, hanem ápoló felügyelete mellett, kulturált és biztonságos körülmények között – ha kell, oxigén biztosításával – várhatják a további vizsgálatokat vagy a továbbszállítást.

A betegkomfort növelése kapcsán a főigazgató kiemelte, hogy a felújítás előtt közös folyosói mellékhelyiség és zuhanyzó állt a fekvőbetegek rendelkezésére, most viszont már minden kórterem komfortos. Emellett légkondicionálókkal szerelték fel a nagy forgalmú betegfogadó tereket és a járóbeteg-szakrendelő helyiségeit, továbbá jövő nyártól az első emeleti kórtermek is hűthetők lesznek.

vá.

 

Újabb fejlesztések a kórházban

Mivel a 26-os épület előtti kis épületet fel kellett szabadítani a traumatológia járóbeteg-ellátása számára, a sterilizáló funkció máshol kapott helyet, és egy új, központi sterilizáló kezdhette meg a működését. Az 5-ös épületben, ahonnan korábban a Kútvölgyi kórházba költözött át az urológiai osztály, most kormányzati forrásból megkezdődött a szemészeti osztály új helyszínének kialakítása. Ez az érintett műtők és ambulanciák korszerűsítését jelenti, a kórtermek felújítása már korábban megtörtént.

Az egykori tüdőklinikán, a 27-es épületben a pszichiátria találhat új otthonra. Már elkészültek a kiviteli tervek, és lezajlott a kivitelezési közbeszerzés. A remények szerint rövidesen ez a fejlesztés is megkezdődhet a kormány támogatásával.

A Szent János Centrumkórház teljes központi telephelyét érinti a tavasszal induló és immár a végéhez közeledő fűtéskorszerűsítési program. Az egyes épületek leválnak az elavult gőzkazánrendszerről, minden pavilonban külön-külön korszerű kondenzációs gázkazánok biztosítják majd a fűtést és a melegvíz-ellátást. Ez üzembiztonsági és energiahatékonysági szempontból is nagyságrendi előrelépést jelent.