Szeretetből épített erős várat
Az emléktábla arra „szólít fel” minket, hogy ha csak egy pillanatra is, de álljunk meg előtte, majd ismerjük meg azt, akinek a tiszteletére emelték. Ha valaki megérdemli ezt, Fehér Anna gyógypedagógus, szerzetes, a Béla király úton működő Vakok Batthyány László Római Katolikus Gyermekotthona, Óvoda, Általános Iskola alapítója feltétlenül. A Hegyvidék díszpolgárának nevét és munkásságát mostantól a Cédrus utcai Szent László Közösségi Ház falán elhelyezett márványtábla is hirdeti.
Mint Pokorni Zoltán fogalmazott az avatón, Anna nővér nem volt könnyű ember, ám a szeretete mindennél nagyobb volt. „A szeretet számára nem egy szentimentális fogalomként létezett, hanem keménykezű, akaratos szeretet volt az övé, ami nem vette figyelembe a kialakult formákat, szokásokat. Inkább újat taposott ki. Így hozott létre valamit, ami korábban nem volt, így építette fel az életművét, ami túléli őt” – mondta a leköszönő hegyvidéki polgármester, hozzátéve: Fehér Anna minden nehézséget vállalt a gyerekek érdekében, nem ismert lehetetlent. Egyfajta forradalmár volt. Rengeteg gyereknek teremtett otthont, és mentette meg őket.Amit ránk hagyott, felbecsülhetetlen érték – tolmácsolta a betegsége miatt távol maradó Fonti Krisztina alpolgármester gondolatait Jeneiné Kisszebeni Zsófia. Fehér Anna nővér élete példázat, iránymutatás mindazok számára, akik keresik a jót, a helyes utat. A szerzetes nővéri hivatást választva, gyógypedagógusként, teljességgel a látássérült gyerekek nevelésének szentelte az életét. Igazi közösséget, nagy családot épített az általa alapított Batthyány László gyermekotthonban, amelyet élete végéig vezetett – fogalmazott az alpolgármester.
Az otthon létrehozásakor Szent Teréz anya levélben biztosította őt a támogatásáról, Anna nővér pedig a szeretetéből és a gondoskodástudásából épített olyan erős várat, ami biztonságot adott, és ad a mai napig az ott élő gyerekeknek. Erre a szolgálatra tette fel az életét: arra, hogy önzetlenül, elkötelezetten segítsen.
Tűzön-vízen át küzdött azokért, akik számára a legfontosabbak voltak: a gyerekekért. Akiknek otthont és biztonságot, nagyon sok szeretetet, reményt és hitet adott. Olyan sokat, hogy halála után is erőt meríthetnek belőle. Egyúttal tágabb közösséget épített a Hegyvidéken, a Svábhegyen azokból, akik szerették, támogatták, segítették őt áldozatos munkájában. Ezt a szeretetteljes munkát ismerte el Ferenc pápa is, amikor tavaly személyesen látogatott el a Batthyány László gyermekotthonba.„Anna nővért a koronavírus ragadta el tőlünk, hiánya a mai napig fáj mindnyájunknak. A fájdalmat azonban kicsit talán enyhíti a tudat, hogy ismerhettük őt, »aki fényt hozott a homályba«, ahogyan egy róla szóló írás címe pontosan fogalmazott. Valóban fény volt ő, mert amit végzett, az szent tevékenység. Ezt hirdeti az emléktábla, és emberi nagyságára is felhívja a figyelmet, hogy ne csak mi őrizzük meg őt az emlékezetünkben, akik szerettük, hanem az utánunk jövők is ismerjék meg Fehér Annát” – zárta sorait Fonti Krisztina.
Az emléktáblát dr. Békeffy Magdolna, a Fehér Anna Nővér Látássérülteket Támogató Alapítvány elnöke és Pokorni Zoltán leplezte le, Kocsis István atya áldotta meg. A Szent László-plébánia vezetője kiemelte, hogy Anna nővér küszködött a sötétséggel, mégis világosság volt körülötte. Biológiai látása egyre rosszabbodott, de a fény benne egyre jobban kigyúlt. Kocsis atya szerint egyetlen dolog van az életünkben, ami fontos: a szeretet továbbadása. „Ezt a példát köszönjük Anna nővérnek” – mondta.Az emléktábla-avatás előtt néhány nappal, Fehér Anna 77. születésnapján tisztelői megkoszorúzták az őt ábrázoló domborművet a Batthyány téri Budapest-Felsővízivárosi Szent Anna-plébánia oldalán. Ebből az alkalomból adták át a Fehér Anna gyógypedagógiai díjakat az alábbi kategóriákban: gyógypedagógus-életmű, fiatal gyógypedagógus, gyógypedagógia területén dolgozó tanár és gyógypedagógiai asszisztens.
Az ünnepségen elhangzott, hogy a díjazottak és valamennyi jelölt méltó őrzői az Anna nővér által megtestesített emberi értékeknek, a hivatástudat, az elkötelezettség és az emberség példaképei. Fáklyavivők ők, akik továbbviszik Fehér Anna életművét, amely világítótoronyként szolgál. Igaz ez az idei díjazottakra is, Hegedűs Norinára, Fetter Veronikára, Katona Lászlónéra és Fazekas-Juszkó Editre.
sm.