Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Zarandokszallas_nyilt_a_Janos-hegyen1

Zarándokszállás nyílt a János-hegyen

A barátság, békesség, szeretet, elmélyülés és megnyugvás útja a híres El Camino mintájára 2010-ben létrehozott Magyar Zarándokút, amely segít a testi, szellemi és lelki megújulásban. Északról déli irányba, országhatártól országhatárig szeli át hazánkat, Esztergomból, a bazilikától indul, és szent helyeket, szép tájakat érintve vezet a Pécs melletti Máriagyűdig. Keresztmetszetet ad Magyarországról, természeti és épített értékeinkről.
A Magyar Zarándokút Egyesületnek köszönhetően menet közben számos zarándokszállás áll azok rendelkezésére, akik szeretnének feltöltődni, és hosszabb-rövidebb ideig kilépni a mindennapokból. A Hegyvidéken 2011-ben nyitotta meg kapuit a Mátyás király úti napközis tábor épületében kialakított szállás, amely most a János-hegyi Erzsébet-kilátó mellé költözött.
A zarándokúthoz méltó elhelyezést biztosító épületet Pokorni Zoltán polgármester adta át. Mint mondta, a Hegyvidéki Önkormányzat a Magyar Zarándokút egyik alapítója, és az elsők között hozott létre szállást a Mátyás király úton: „Közben úgy alakult az élet, hogy az épületbe beköltözött egy gyógypedagógiai Waldorf iskola, ahová egyre több gyerek jár, ezért az intézmény szeretett volna bővülni, és a zarándokszállás szobáit is igénybe venni. Ezt támogatta az önkormányzat, így új helyet kerestünk, és találtunk rá az Erzsébet-kilátó egykori kapuőri épületére.”Zarandokszallas_nyilt_a_Janos-hegyen1A kialakításnak köszönhetően nem változott jelentősen a férőhelyek száma. Mivel védett épületről van szó, valójában nem volt mód komolyabb változtatásokra, ám egy plusz vizes helyiséget ki lehetett alakítani. Ezzel két zuhanyzó és mellékhelyiség, valamint egy nagy konyha és két hálószoba áll a zarándokok rendelkezésére. Ez utóbbiak közül az egyik emeletes ágyakkal berendezett és 12 férőhelyes, a másik a családokat szolgálja ki. Ebben egy nagy ágy és egy emeletes ágy található. Természetesen az egész épület fűtése megoldott; a berendezés megvásárlásához a Magyar Zarándokút Egyesület is hozzájárult.
Az egyesületet vezető Rumi Imre arról beszélt, hogy a zarándokút vonalán gyakorlatilag minden településen van már szálláslehetőség, ám a János-hegyi zarándokszállás igazi kuriózum. Ide is kedvezményesen jöhetnek a zarándokok, ehhez mindössze arra van szükség, hogy kiváltsák az úgynevezett zarándokútlevelet. Erre a többi között a Gellért-hegyi sziklatemplomban és Esztergomban is lehetőség nyílik.
Érdemes a szálláshelyre 24 órával korábban regisztrálni, mert a férőhelyek korlátozott számban állnak rendelkezésre és a foglalás sorrendjében vehetők igénybe. A szállások 25-30 kilométeres távolságra vannak egymástól, így egynapos túrával elérhetők.Zarandokszallas_nyilt_a_Janos-hegyen2A hegyvidéki zarándokszállás átadásához, valamint a Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozathoz kapcsolódva sétát szervezett a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény. Ezen a Magyar Zarándokút néhány kilométeres, Normafát érintő szakaszát járták be a résztvevők. A többi között megnézték az egykor Rajk László börtöneként is szolgáló Förster-villát, a Szent Anna-réten 2023-ban felépülő engesztelőkápolnát és az Erzsébet-kilátót is.

sm.

 

További információ az útról és a szálláshelyekről: www.magyarzarandokut.hu.