CLIMAAX az élhetőbb jövőért
Klíma- és területi adatok feldolgozása alapján elkészülhet a XII. kerület éghajlati kockázati térképe és kockázatkezelési terve – röviden ez a CLIMAAX elnevezésű projekt lényege, amihez sikeres pályázata révén csatlakozott az önkormányzat. Ez segítséget jelenthet az éghajlatváltozás negatív hatásainak mérséklésében, a károk megelőzésében és hatékony kezelésében, valamint a jövő közösségi beruházásainak és lakossági pályázati lehetőségeinek kialakításában.
Folyamatosan tapasztaljuk a klímaváltozás negatív hatásait: az egyre gyakoribb és a lakóépületeket is elöntéssel fenyegető villámárvizeket, a nyári időszakra jellemző városi hőszigetjelenséget – ami különösen az idősebbeknél okozhat rosszullétet –, továbbá a XII. kerület magánkertjeiben és közterületein is érzékelhető szárazságot.
A Hegyvidék – a mindössze ötven kiválasztott pilot terület egyikeként – most egy adatfeldolgozó rendszerhez nyert hozzáférést uniós forrásokból, amelynek adaptálásával a területre szabott éghajlatváltozási kockázati feltárás készül. A kétéves program szervesen kapcsolódik a Hegyvidéki Zöld Iroda korábbi tevékenységeihez (például legszorosabban a LIFE Városi Eső projekthez), amelyekre épülve a pályázat eredményeként nemcsak egyes részterületeket felölelő, vagy egyes meteorológiai jelenségeket feltáró, hanem átfogó, holisztikus kép rajzolódhat ki a teljes kerületről a lakosság szempontjából legfontosabb klímaváltozási kérdéskörökben.A projekt elnevezése: „CLIMAte risk and vulnerability Assessment framework and toolboX”, azaz röviden CLIMAAX. Az önkormányzat korábbi vezetése által beadott sikeres pályázat eredményeként Kovács Gergely polgármester első intézkedései között írhatta alá azt a pályázati szerződést, aminek eredményeként az európai uniós Horizon Europe keretrendszerben megvalósulhat ez a program.
A munka az elmúlt hetekben kezdődött, a projekt vezetését végző spanyol régió webináriumokon biztosított alapképzést a nyerteseknek a regionális módszertan kialakításához. Az átadott adatfeldolgozó program és a rendszer finomhangolását segítő kézikönyv mellett a résztvevők már meglévő klimatikus adatbázisokhoz is hozzáférhetnek, valamint egymással is folyamatos kapcsolattartásban kaphatnak segítséget a fejlesztés során.A következő időszak helyi feladata lesz a munkacsoport kialakítása, amelyben a klímaszakértő és az adatelemzésben jártas data scientist mellett természetesen a koordinációt végző Hegyvidéki Önkormányzat is részt vesz. A XII. kerületi egészségügyi, oktatási, kulturális intézmények, valamint a nagy szolgáltatók (például a BKK, a FŐKERT, a Fővárosi Csatornázási Művek, az FKF Zrt.) a szakterületüket érintő tapasztalatokkal tudják kiegészíteni az adatalapú éghajlati kockázatelemzési eszköztárat.
Az adatelemzés által vázolt klímakockázati veszélyhelyzeteket a valóságban jelentkező problémákkal összevetve, várhatóan több körben iterálva tisztul majd le a települési vészhelyzeti térkép, amely a sérülékenységeket utca és telektömb szintjén lesz képes feltárni, célzott beavatkozásokat lehetővé téve. A későbbiekben a lakosság bevonását is tervezi a zöld iroda, hiszen amíg például a BKK arról tud beszámolni, hogy heves esőzések alkalmával melyek a Hegyvidéken leggyorsabban járhatatlanná váló útszakaszok, addig a környéken élők a legkisebb problémaforrásokat is ismerik, és akár egy rendszeresen eltömődő csatornabefolyóról is értékes – még a legterjedelmesebb adatbázisokban sem szereplő – tényeket tudnak megosztani.A lakossági tapasztalatok beküldéséről várhatóan 2025 tavaszán jelenik meg részletes információ az önkormányzat médiafelületein. A CLIMAAX projekt mintegy 60 millió forintos keretösszege mellett a végrehajtási szabályok szerencsére sok szabadságot is biztosítanak a nyerteseknek, hogy a helyi adottságok szempontjából legrelevánsabb adatbázisok beszerzésével a legfókuszáltabb kockázatelemzés és kockázatkezelési terv születhessen a helyben legfontosabbnak tapasztalt problémakörök figyelembevételével.
A CLIMAAX program általános célja, hogy Európa-szerte hozzájáruljon az éghajlati kockázatelemzés és kockázatkezelés gyakorlatának harmonizálásához és konszolidálásához. A hosszú tanulási és elemzési munka végső haszonélvezői természetesen a kerületi lakosok lesznek, hiszen az éghajlatváltozási hatások mérséklésére irányuló konkrét tettek által a Hegyvidék klímaállóbbá válhat, megőrizve a mindannyiunk számára fontos élhető lakókörnyezetet.
(Barta)