„A lehetetlennek tűnő helyzetek forradalmárai vagyunk”
„Köszönettel tartozunk mindazoknak, akik ’56-ban vagy ma azért harcoltak és harcolnak, hogy jobb világot teremtsünk itt, a Hegyvidéken. Az ő személyes történetük összessége adja kerületünk múltját, jelenét, és formálja a jövőnket is” – mondta Kovács Gergely polgármester az önkormányzat Gesztenyés kertben rendezett október 23-i megemlékezésén.
A kerület új vezetője arra kérte az ünnepség résztvevőit: tizenkét másodperces néma csenddel tisztelegjenek mindazok előtt, akik a XII. kerületből vettek részt a forradalomban. Ezt követően arról beszélt, hogy mindenki lokálpatriótának számít, aki – függetlenül attól, hogy itt élte az egész életét, vagy csak nemrég költözött ide – hozzájárul közösségünk építéséhez, meghatározza a kerület sorsát, aki helyben akar változást, küzd, és nem ijed meg az esetleges falaktól, kudarcoktól.
„Az egyéni történetek, az emberi sorsok alakították és építették fel az 1956-os forradalmat. Az aprónak tűnő cselekedetek alkotják a történelem menetét, nem az ágyúk vagy a politikai szakértők, hanem mi” – jelentette ki Kovács Gergely. Emlékeztetett azokra, akik itt, a XII. kerületben tettek azért, hogy ma egy szabad országban élhessünk: a Németvölgyi Általános Iskola tanáraira, akik minden erejükkel nyugtatták diákjaikat, a Szent János Kórház orvosaira és ápolóira, akik fáradhatatlanul gyógyították a sebesülteket, vagy az Istenhegyi úti édesanyákra, akik a lyukas nemzeti színű lobogókat készítették. Mint fogalmazott, lokálpatriótának lenni azt jelenti, hogy azokkal, akikkel egyébként nem feltétlenül értenénk egyet, értékközösséget vállalunk a legfontosabb pillanatokban, „annak a választását, hogy rabok legyünk, vagy szabadok”.
A polgármester szerint nem elég beszélni a múltról, tennünk is kell azért, hogy hőseink emléke és áldozatuk története fennmaradjon. Ezért bejelentette: minden emléktáblán szereplő ’56-os hős külön oldalt kap az önkormányzat honlapján, hogy méltó módon mutassuk be és őrizzük meg az emléküket.
„Mi itt, a tizenkettedik kerületben a lehetetlennek tűnő helyzetek forradalmárai vagyunk. Amikor kihívásokkal nézünk szembe, nem tehetünk mást, mint összeszedjük a bátorságunkat, leporoljuk magunkról a kételyeket, és folytatjuk az utunkat” – mondta Kovács Gergely, hozzátéve: „tanulhatunk az igazi hősöktől, hogy mi magunk is saját életünk hőseivé váljunk a mindennapokban”.
„…egy nép azt mondta: elég volt” – idézte zárásként Márai Sándort a kerület vezetője. Arra biztatott mindnyájunkat: e szavakra emlékezve „merítsünk erőt a múltból, hogy együtt építhessük a jövő Hegyvidékét, ahol mindenki otthon érezheti magát”.
A polgármester ünnepi beszéde után a SziluArt Műhely fiatal művészei mutatták be az ’56-os eseményekre reflektáló, „Hogy is volt…?!” című produkciójukat, majd a kerületben működő pártok, nemzetiségek, egyházak, hagyományőrző és bajtársi szervezetek, helyi közösségek, kulturális, oktatási és sportintézmények, valamint a rendőrség képviselői helyezték el virágaikat A szabadság szárnyaló madara címet viselő 1956-os emlékműnél. Az önkormányzat nevében Kovács Gergely polgármester, valamint Kocsik Tekla és Vadász Gábor alpolgármester koszorúzott.