Mi a baj? A Semmelweis HELP segít eldönteni
Egyoldali, kétoldali, nyomó, szorító vagy rohamokban jelentkező fejfájásunk van? Álmatlanságban szenvedünk? Emésztési zavarral küzdünk? Esetleg köszvény kínoz minket? Ahhoz, hogy betegség vagy baleset esetén könnyebb legyen eldönteni, mikor kell elindulni az ügyeletre, a kórházba, a szakorvoshoz, illetve tudjuk, hogyan enyhíthetők otthon az észlelt tünetek, immár segítséget kérhetünk a Semmelweis HELP-től.
Az ingyenes tünetellenőrző mobil- és webalkalmazást eredetileg gyermekbetegségekre fejlesztette ki a Semmelweis Egyetem. A felmerült igények alapján a szemészet, a szülészet-nőgyógyászat és az általános felnőtt háziorvosi terület ismereteivel egészült ki az applikáció.
A hazai szinten egyedülálló fejlesztést – ami egyetemi forrásból, a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ tartalmi validálásával valósult meg – a tavaly nyári indulása óta közel 190 ezren használták. A rendszer nem mesterséges intelligencia alapú, és nem ad diagnózist, de általa hiteles, orvosszakmailag megalapozott és a laikusok számára is érthető információkat kapunk arról, mi okozhatja az észlelt tüneteket. A felhasználói válaszok (például vérnyomás, pulzusszám, hőmérsékletadatok) alapján ugyanis megmutatja az egyes betegségekkel kapcsolatos tünetegyezés mértékét.
Az alkalmazás olyan komplex, lakosságnak szóló felület, ami a Semmelweis Egyetem kommunikációs szakemberei és orvosai által összeállított adatbázison alapul – mondta el dr. Merkely Béla rektor az applikáció felnőttmodulját bemutató sajtótájékoztatón. A Semmelweis HELP tavaly kiérdemelte az Év Applikációja kategória Minőségi Díját, a debütálás után néhány hónappal megkapta „Az év legjobb eHealth fejlesztése” címet, a múlt év végén pedig az Egészségértés Díj egészségügyi intézmény kategóriájának fődíját is elnyerte.
„Az applikációt az elmúlt évben kiegészítettük a vérnyomás-, vércukor- és pulzusértékek megadására alkalmas panellel. Szükség esetén a bevitt adatok és válaszok megadása után az algoritmus a háttérben kiszámolja a szülés várható időpontját, a beépített szemészeti panel pedig az akut helyzetek gyors felismerését szolgálja” – beszélt az újdonságokról Kovács Eszter kommunikációs igazgatóhelyettes, az applikáció ötletgazdája, egyik fejlesztője. Hozzátette, hogy az alkalmazás elsősorban heveny tünetek ellenőrzésére használható, az elsődleges cél az, hogy a betegek a megfelelő ellátási szintre jussanak.
Jelenleg 778 tünetet és 740 betegséget tartalmaz a rendszer, utóbbihoz leírások, kezelési útmutatók is készültek, amikhez akár tünetellenőrzés nélkül is hozzáférhetnek a felhasználók a Tudástár nevű menüpont alatt. Itt oktatóvideók, animációs kisfilmek és különböző segédletek is elérhetők, például a helyes lázcsillapításról, sebkötözésről vagy a fájdalomcsillapítás módszereiről. A fejlesztők hangsúlyozzák, hogy az alkalmazással végzett tünetellenőrzés eredménye kizárólag tájékoztató jellegű, nem minősül diagnózisnak, és nem helyettesíti a szakszerű orvosi vizsgálatot.
vá.
A Semmelweis HELP webes felülete elérhető a help.semmelweis.hu webcímen, mobiltelefonos alkalmazásként pedig letölthető az Apple App Store-ból vagy a Google Play Áruházból.