Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Nem_is_olyan_egyszeru_a_muanyag_palackok_visszavaltasa2

Nem is olyan egyszerű a műanyag palackok visszaváltása

Kétségkívül jó kezdeményezés az erre utaló logóval ellátott fém, műanyag és üveg italcsomagolások január elsejétől kötelező visszaváltása. A REpont program még nagyon új mindenkinek, és maga a rendszer is most „éli át” a gyermekbetegségeit. A Hegyvidék földrajzi adottságai további problémákhoz vezetnek: a XII. kerület felső részén nagyon kevés a visszaváltó pont, ezért az ott élők kénytelenek palackokkal megpakolva – amiket, ugye, tilos összelapítani, még inkább összetörni – elautózni, vagy épp elbuszozni egy távolabbi üzletbe, ha környezettudatos polgárként szeretnének eljárni, és nem mellesleg hozzájutni a betétdíjhoz. A megoldás minden bizonnyal a REpont-hálózat bővítése lehetne még több üzlet bevonásával, de utcai automaták kihelyezése sem tűnik ördögtől való ötletnek. Összeállításunk a pillanatnyi állapotot tükrözi, ami természetesen folyamatosan változhat.

A jelenlegi szabályozás szerint a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű élelmiszerüzletekben kötelező a betétdíjas palackok visszaváltása, ami történhet a pénztárnál, valamint REpont automaták segítségével. A Hegyvidéken összesen öt ilyen üzlet működik: a SPAR Böszörményi út, a SPAR MOM Park, a CBA Príma Hegyvidék Bevásárlóközpont, a CBA Príma Nógrádi utca (Lóitató) és a CBA Príma Eötvös út.
Ebből négy a városközpontban található, csupán az Eötvös úti számít „hegyinek”, ami leginkább az istenhegyi és a Normafa-régiót szolgálja ki. Nincs viszont nagy üzlet egyebek közt a Virányosban, Zugligetben, Farkasréten, Mártonhegyen vagy épp a Széchenyihegyen.
Jó hír, hogy több kisebb élelmiszerbolt döntött úgy, befogad REpont automatát. Ezek: CBA Csörsz utca 23–25. (automata), Market Point Tartsay Vilmos utca 30. (kézi visszaváltás), CBA Príma Márvány utca 33. (automata), CBA Príma Királyhágó tér 1. (automata), CBA Príma Szarvas Gábor út 8. (automata), SPAR Alkotás utca 53. (automata).

„Sokat javult a helyzet”

A fenti boltok közül hármat a Budaconsum Kft. üzemeltet. A cég egyik vezetője, Gyélán Emese lapunknak elmondta, hogy a hamarosan megnyíló Hegyalja úti üzletükben is működik majd egy visszaváltó automata, holott az a hely sem lesz 400 négyzetméternél nagyobb.
„Mindig a vásárlók érdekeit és kényelmét tartottuk és tartjuk szem előtt – emelte ki. – Így az összes kisebb boltunkban szorítottunk helyet az automatáknak, még az eladótér rovására is. Fontos, hogy azoknak az embereknek, akik nálunk vásárolnak, ne kelljen máshová vinniük az otthonukban összegyűjtött italcsomagolásokat, hiszen tudjuk, hogy épp elég probléma napokig tárolni ezeket a lakásban. A MOHU kimutatása alapján nagyjából négyszer annyi italcsomagolást váltunk vissza üzleteinkben, mint amennyit kibocsátunk. Eleinte komoly logisztikai fennakadásokat okozott a visszaváltott italcsomagolások elszállítása, de mostanra sokat javult a helyzet. A lakosság és a vásárlók türelmére is szükség van, mert nem mindig történik zökkenőmentesen az automaták ürítése, tisztítása, karbantartása, nem beszélve arról, hogy néha a nem visszaváltós csomagolásokat is a boltban hagyják a vásárlók. Ezekből az idő múltával egyre kevesebb lesz, jelenleg az érintett árukészletünk mintegy nyolcvan százaléka már visszaváltható csomagolású.”
Gyélán Emese hozzátette, hogy bár ebben is van előrelépés, még mindig előfordul, hogy folyadék marad a palackokban, ami tároláskor kifolyik, és tisztasági problémákat okoz.Nem_is_olyan_egyszeru_a_muanyag_palackok_visszavaltasa1

Amire figyelni kell!

Csak azokat a palackokat veszik vissza a boltok, amiken rajta van a visszaválthatóságot igazoló logó. Más darabokkal felesleges próbálkozni, mert az automata nem fogadja el, miként az összetaposott, vagy a leolvasást akadályozó módon sérült címkéjű palackokat sem.
Még egy dologra kell figyelni: folyadék ne legyen a palackokban, ugyanis a rendszer a súlyt is ellenőrzi. Vannak, akik mégis megpróbálkoznak a lehetetlennel, ennek eredményeként telnek meg gyorsan az automaták mellett elhelyezett kukák...
Azért nem csak emiatt hiúsulhat meg az automata visszaváltás. Biztosan sokan tapasztalták már, hogy a gép „visszadobja” az egyébként visszaváltható palackokat is. Ilyenkor segíthet, ha kicsit elfordítjuk, esetleg kisimítjuk a címkét, vagy ha netán horpadt a palack, akkor belefújunk egy kis levegőt, amitől visszanyeri az eredeti alakját.

Hogyan látja a vásárló?

Jutka néni az egyik – nem hegyvidéki – üzletben szerzett tapasztalatairól beszélt nekünk:
„Jó ötlet lenne a műanyag palackok visszaváltása, ha működne. De egyelőre nagyon nem működik. Volt, hogy félórás várakozás és sorban állás után hagytam az egészet. Nem elég, hogy a hozzánk legközelebb eső boltban egy szűk kis folyosóra tették be a két automatát, de állandóan be is akadnak a palackok, emiatt torlódik a sor, nem férnek el a vásárlók, egymást kerülgetjük, ettől mindenki ideges. Ahányszor eddig a visszaváltónál jártam, ötpercenként kellett szólni annak az alkalmazottnak, akinek az automaták karbantartása a feladata – persze az egyéb munkái mellett –, hogy gond van. Ő is mondta, hogy a gépek kritikán aluliak, és a hivatalos karbantartó is csak legyintett, amikor egyszer épp volt szerencsém végignézni és -várni egy körülbelül negyedórás nagyjavítást. Persze az sem segít a dolgon, hogy többen egyszerre három-négy hatalmas zsák palackkal érkeznek, mások túl gyorsan dobálják be a műanyagot, emiatt elakad a gép, növekszik a sor, jöhet az alkalmazott, és így tovább, ördögi kör. Nem jó ez senkinek, sem a vásárlóknak, sem a kereskedőknek. Irigykedve nézem azokat a külföldi videókat, amik jól működő rendszereket mutatnak be. Nem egyenként kell bedobálni a palackokat a gépbe, csak be kell önteni, és a technológia képes arra, hogy emberi segítség nélkül osztályozza és számolja meg ezeket.” Nem_is_olyan_egyszeru_a_muanyag_palackok_visszavaltasa2

Mi segíthet a hegyvidékieknek?

Mint említettük, a XII. kerületben viszonylag kevés a REpont, a hegyi részeken pedig kifejezetten „hiánycikknek” számítanak, ezért mindenképpen szükséges a számuk növelése.
Remélhetőleg egyre több kisebb üzlet csatlakozik majd a programhoz, de megoldást jelenthet az utcai automaták kihelyezése is, például a buszmegállók közelében – ezeknél természetesen csak utalással lehetne hozzájutni a betéti díjhoz.
A rendszert üzemeltető MOHU-nál is látják az illetékesek a visszaváltó pontok számának elégtelenségét, ezért igyekeznek minél több partnert bevonni. Nemrégiben megjelent egy hír, miszerint próbaképpen automatákat telepítettek néhány MOL-benzinkútra. Sajnos a XII. kerület gyalogosan közlekedő lakói számára ez az újítás a későbbiekben sem jelent majd előnyt, ráadásul az egyetlen MOL-kút éppen a Lóitatóval szemben van, ahol egyébként is működik REpont.

-o

Mit vesznek vissza a boltok?

Kizárólag a 2024. január 1-je után forgalomba hozott és visszaváltási logóval ellátott fém, üveg vagy műanyag italos palackokat lehet visszaváltani, hiszen ezek után kell vásárláskor megfizetni az 50 forint/palack visszaváltási díjat. A korábban készült termékek továbbra is forgalmazhatók, ám nem visszaválthatók, és az 50 forintot sem kell vételkor kifizetni utánuk. A betétdíjat – az erre a célra fejlesztett applikáció segítségével – azonnali utalással kaphatjuk meg, de arra is lehetőség van, hogy az automata által kiadott utalványt levásároljuk, vagy készpénzre váltsuk a boltban. Az összeget jótékony célra is felajánlhatjuk. (Lapzártánkkor érkezett a hír, hogy a MOHU tranzakciónként 5000 forintos limitet vezetett be az automatáknál, a gépek maximum ekkora értékben adnak ki vásárlási utalványt.)