Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Van_olyan_virag_ami_sohasem_hervad_el1

Van olyan virág, ami sohasem hervad el

A természetvédelem és a fenntarthatóság mellé is állunk, ha saját magunk készítünk apró játékokat, ajándéktárgyakat, méghozzá újrahasznosított anyagokból. Ha eredetileg nem is ez volt az origami lényege, ma már ez is vonzó tulajdonsága amellett, hogy kicsiknek és nagyoknak egyaránt nagyszerű szórakozást jelent. Nem mellesleg kiváló fejlesztőeszköz, különösen a gyerekeknek és az idősebbeknek. A polgármesteri hivatalban megnyitott origamikiállításon és az ehhez kapcsolódó foglalkozáson egyebek mellett arra is választ kaptunk, mekkorát ugrik egy papírszöcske, mi kell egy jó kis hajócsatához, és hogyan lehet nekünk is örökké nyíló virágunk.

„A csoda mindannyiunkban ott van. Valakinek a fejében, más az ujja hegyében hordozza. Az origami művészete pedig ezt a csodát segíti valóra váltani, mert a papír egyszerű lapjából egy varázslatos átalakulással gyönyörű modelleket tudunk alkotni” – fogalmazott a polgármesteri hivatalban tartott kiállításmegnyitójában Gulyás Anikó, a Budapesti Origami Club vezetője. Az októberi origami-világnap egyfajta békefelhívás is – tette hozzá –, felidézi számunkra Szaszaki Szadako történetét.

A japán kislány 2 éves volt a Hirosima elleni atomtámadáskor, amelynek a következtében 12 évesen meghalt leukémiában. A kórházban egy osztálytársa mesélte el neki a daru legendáját, ami arról szól, hogy aki 1000 darut hajtogat, kívánhat valamit, és az teljesül. Szadako kis gyógyszeres papírokból 653 darut alkotott – a többit már az osztálytársai készítették el. A kislány emlékét a hirosimai Békeparkban felállított szobor őrzi, ahová bárki elküldheti a saját origamiját.Van_olyan_virag_ami_sohasem_hervad_el1

Amelynek a készítésekor, Akira Yoshizawa origami-nagymester szerint, csupán három dologra kell ügyelni: legyen tiszta közben az ember keze, feje és szíve. Ebben nem volt hiba a kiállítás másnapjára szervezett foglalkozásra meghívott Mackós-óvodások esetében, akik számtalan csodát alkottak Orient Enikő irányításával.

A textilművész, origamioktató kiemelte, hogy az óvodai, iskolai foglalkozásokon világszerte egyre nagyobb teret nyer az origami. A hajtogatás óvodás- és kisiskoláskorban is jótékonyan hat a kismotoros mozgásokra, fejleszti az ujjak és a kézfej izomzatát, a kézügyességet, összehangolja a szem, a kéz és a fül munkáját. Az irányok észlelésével segíti a tájékozódást, ezáltal játszva fejleszti a vizuális készséget, a térérzéket. Ne feledjük, hogy egy vékony, szinte kétdimenziós papírból készül egy térbeli tárgy! Például virág, ami aztán örökké díszítheti az otthonunkat.Van_olyan_virag_ami_sohasem_hervad_el2

Az origamizás fokozza a kreativitást, karbantartja a memória működését – ez utóbbi az idősek számára is rendkívül hasznos –, no és persze sikerélményt ad. „Attól a pillanattól kezdve, hogy a kisgyermek fogni tud, már a kezébe lehet adni a papírt, és csak idő kérdése a hajtogatás. Utána akár százéves korig lehet origamizni” – mondta Orient Enikő.

Arra a kérdésre, hogy mennyire nehéz origamizni, azt válaszolta, fokozatosan kell haladni, az alapok megtanulása után jöhetnek a bonyolultabb feladványok. „Valójában korlátok között szabadon lehet origamizni. Vannak akciós origamik, de olyanok is, amiket több elemből állítunk össze. Persze a fantáziánk végtelen, a papírral pedig bármit meg lehet valósítani” – tette hozzá.Van_olyan_virag_ami_sohasem_hervad_el3

A foglalkozáson az óvodások először kutyát hajtogattak, aztán szöcskét és csipogó szájat, végül pedig egy hajócsata következett, amelyben vitorlások és gőzösök csaptak össze. A gyerekek közfelkiáltással a kutyának ítélték a legkedvesebb figura címet, és megjegyezték, hogy az óvodában is szoktak hajtogatni, de ilyen szépeket még nem csináltak.

sm.

 

Az origamikiállítást a polgármesteri hivatal (Böszörményi út 23–25.) második emeleti folyosógalériájában lehet megtekinteni december 20-ig, ügyfélfogadási időben.