Késő nyártól kora őszig szabad a gazda!
Ilyenkor, nyár végén, ősz elején a legnagyobb a zöldség- és gyümölcsválaszték a piacon; erre igaz a mondás, hogy szabad a gazda! Minden van, mi szem-szájnak ingere. Ki kell használni ezeket a napokat, mindent megfőzni, ami eddig esetleg elmaradt, mélyhűtőbe tenni, amit lehet és tudunk, és néhány üveg befőttet készíteni sem ördögtől való. A petrezselyem, kapor, zöldfűszerek szárítása, lefagyasztása is hasznos lehet, mert télen frissen méregdrágák, így viszont mindig kéznél lesznek. Ide illik egy másik régi mondás is: üres kamrának bolond a gazdasszonya – van benne valami...
HŰVÖS, ŐSZIBARACKOS PARADICSOMLEVES
Reméljük, előttünk állnak még szép szeptemberi napok; bőven van paradicsom, és az utolsó őszibarackokból is akad. Ilyenkor lehet ezt a szokatlan, de ínycsiklandó levest kipróbálni. Nem kell jéghidegen tálalni, de semmiképpen se legyen meleg! Az ízesítésében mindig lehet egyéni.
Hozzávalók (4 személyre):
70 dkg paradicsom
30 dkg érett őszibarack
1 vöröshagyma
1 evőkanál olívaolaj
7 dl zöldségleves (biokockából is jó)
só, őrölt bors
őrölt fahéj, cukor
…a tetejére: bazsalikomlevél
A paradicsomokat leforrázzuk, a héjukat lehúzzuk, a szemeket elfelezzük, és ha kell, kimagozzuk. Az őszibarackokat is meghámozzuk, elfelezzük. 2-2 paradicsom- és őszibarackfelet félreteszünk – ez lesz a levesbetét –, a többit apróra vágjuk.
A vöröshagymát megtisztítjuk, kis kockákra vágjuk, majd az olívaolajon kissé megpároljuk. A felaprított paradicsomot és őszibarackot rádobjuk, 2,5 dl levessel felengedjük, és 20 percig főzzük. Ezután turmixoljuk, és a maradék (4,5 dl) levessel felengedjük. Sóval, borssal, késhegynyi őrölt fahéjjal fűszerezzük, csipetnyi cukorral szelídítjük az ízét. Végül a levesbetétnek félretett paradicsomot és őszibarackot durván összevágjuk, és a levesbe dobjuk, de már csak 5 percig főzzük.
Legalább két órán át hűlni hagyjuk, csak azután tálaljuk. A tetejére bazsalikomleveleket dobunk, amit a levesbe lehet keverni.
FRANCIA LECSÓ (RATATOUILLE)
A ratatouille (ejtsd: ratatuj) sokkal ismertebb a világ gasztronómiájában, mint a mi lecsónk, holott rendkívül hasonlít rá. Igaz, sokkal szelídebb, kevésbé zsíros és fűszeresebb, amit a paprika és a paradicsom mellett a padlizsánnak és sokféle fűszernek köszönhet. Nem kell választani köztük, jól megférnek egymás mellett.
Hozzávalók (4 személyre):
25-25 dkg cukkini, padlizsán, paradicsom és zöldpaprika (a fele lehet paradicsompaprika)
2 közepes vöröshagyma
2 evőkanál olaj
3 gerezd fokhagyma
2 evőkanál sűrített paradicsom
só, őrölt bors
1 evőkanál apróra vágott, friss kakukkfű
1-1 kiskanál apróra vágott, friss rozmaring és bazsalikom (vagy feleannyi szárított)
1 babérlevél
A zöldféléket megtisztítjuk. Ha a cukkini és a padlizsán vékony héjú, akkor ne hámozzuk meg, de a végüket vágjuk le. Mindkettőt, a paradicsommal együtt, egycentis kockákra vágjuk, a paprikát és a vöröshagymát pedig körömnyi darabokra aprítjuk. Az olajat egy mély serpenyőben megforrósítjuk, és a zöldségeket egymás után külön-külön megsütjük benne, majd szűrőlapáttal egy tűzálló tálba szedjük. A visszamaradt olajban a zúzott fokhagymát megfuttatjuk, a sűrített paradicsomot belekeverjük, és egy kevés vízzel felengedjük.
Sóval, borssal, kakukkfűvel, rozmaringgal, bazsalikommal, babérlevéllel ízesítjük, és sűrű mártássá főzzük. Végül a babérlevelet kidobjuk, és a mártást a zöldségekre öntjük. Jól összekeverjük, ha kell, utána fűszerezzük, és még egyszer felforralva tálaljuk. (Van, aki a hagymát, a padlizsánt, a paprikát, a cukkinit és a paradicsomot egymás után teszi a serpenyőbe, és együtt, nem pedig külön-külön süti meg.)
GYÖMBÉRES KÖRTE
A körte a kora ősz ajándéka, de ellenállóbb fajtái kitartanak akár a tél közepéig is. Érdemes hát néhány körtés fogással bővíteni a családi étlapot! A gyömbéres körtéhez ráadásul a keményebb gyümölcsöt is felhasználhatjuk, hidegen, melegen egyaránt jó.
Hozzávalók (1,5 kg körtéhez):
5 dkg friss gyömbérgyökér
0,5 liter fehérborecet vagy tárkonyecet
15 dkg cukor
3 chilipaprika (erős, csöves pirospaprikával helyettesíthető)
4 szegfűszeg
6 szem fekete bors
2 kis darabka fahéj
1,5 kg körte
A gyömbért meghámozzuk, és vékonyan felszeleteljük. Az ecetet lábasba töltjük, 5 deci vízzel felöntjük, és a cukrot beleszórjuk. A gyömbért, a felszeletelt chilipaprikát és a többi fűszert hozzáadjuk, majd felforraljuk. Közben a körtét megmossuk, és egészben hagyva vékonyan meghámozzuk, úgy, hogy a szára is rajta maradjon.
A forrásban lévő ízes lébe helyezzük, és 4-5 percig kis lángon főzzük. Ha megpuhult, kiemeljük, és fertőtlenített befőttesüvegbe tesszük. A levét újra felforraljuk, leszűrjük, és kihűtjük. Végül az üvegben lévő körtére öntjük, és légmentesen lezárjuk. Hűtőszekrényben egy hétig is eláll. Hidegen vagy megmelegítve roston sült húsokhoz különleges köret.
BORZAS SZILVÁS LEPÉNY
Ez egy kiadós sütemény, amit részben vagy egészben, langyosan felszeletelve, majd kihűtve, alufóliába csomagolva akár le is fagyaszthatunk. Az omlós tésztához a liszt egyharmadát darált dióval vagy mandulával is helyettesíthetjük.
Hozzávalók (1 nagy tepsihez):
3 dkg élesztő
1,5 dl tej
5 dkg porcukor
40 dkg finomliszt
2 tojás
csipetnyi só
5 dkg vaj
…a töltelékhez:
2 kg szilva
2 evőkanál cukor
1 mokkáskanál őrölt fahéj
…az omlós tésztához:
15 dkg liszt
10 dkg vaj
5 dkg porcukor
Az élesztőt langyos tejben csipetnyi cukorral felfuttatjuk. A lisztet átszitáljuk, a maradék cukorral, a tojásokkal és az élesztővel, enyhén megsózva, addig dagasztjuk, amíg az edény falától elválik – ez kb. 5 perc. Közben apránként az olvasztott vajat is beledolgozzuk.
A tésztát letakarjuk, és langyos helyen 30 percig kelesztjük. A szilvát megmossuk, majd félbevágjuk, és kimagozzuk. Utána a megfelezett szemeket középen behasítjuk, mintha elnegyedelnénk, de nem vágjuk végig, csak kissé kihajtjuk. Az időközben megkelt tésztát kinyújtjuk, és egyenletesen kivajazott, nagy tepsibe simítjuk. A szilvadarabokat kissé állítva rárakjuk, úgy, hogy a sorok félig takarják egymást, mert csak így fér rá az összes gyümölcs.
A tésztát langyos helyen további 20 percig kelesztjük. Az omlós tésztához valókat összegyúrjuk, majd folpackba csomagolva mélyhűtőbe tesszük, mert így könnyebb lesz reszelni. A töltelékhez a cukrot a fahéjjal összekeverjük, és a szilvára szórjuk. Az omlós tésztát nagy lyukú reszelőn a tetejére reszeljük, végül a lepényt előmelegített sütőben, a közepesnél kicsit erősebb lánggal (190 °C, légkeveréses sütőben 170 °C), 32-35 percig sütjük.
(pákozdi)