Mustból arany: a titokzatos balzsamecet
A balzsamecetet szentségtörés ecetnek nevezni, hiszen semmiféle hasonlóságot nem mutat pórias rokonságával, amellyel salátaönteteinket, ételeinket szoktuk ízesíteni. Világszerte megbecsült „sztárvendége” az igényes konyháknak.
Más ecetekkel ellentétben a balzsamecetet nem borból készítik, hanem mustból, mégpedig az olaszországi Reggio Emilia tartományban honos trebbiano, vagy lambrusco szőlők levéből. Száz kilogramm gyümölcsből körülbelül hetven liter mustot tudnak nyerni.A frissen préselt szőlőlevet lassan, 80 °C körüli hőmérsékleten a felére sűrítik be, majd nagy (200-300 literes) fahordókban tárolják egy évig. Ezt követően az ecetágyon tartott mustot további kisebb fahordókba töltik. Egy hordókészlethez kb. nyolc egyre csökkenő méretű hordó tartozik. A legkisebb mintegy 10 literes.
A legkisebb hordóból elpárolgó ecetet minden évben a következő nagyságú hordóból töltik fel, majd az abból hiányzó ecetet a soron következő nagyobból. Így végighaladva az első hordó hiányzó mennyiségét a friss (egyéves) nagy hordóból. Eközben az ecet egyre sűrűsödik.
Mire használjuk?
Bár a balzsamecet nem tipikus alapanyaga a magyar konyhának, és néhányan hajlamosak rá, hogy használatát sznobériának tartsák, aki életében egyszer igazi balsamicót csöppentett a salátájára vagy steakjére, örökké a rabja marad. A balzsamecet kiemeli az ételek ízét és aromáját, elegánsan harmonizál húsokkal, jó a mártásokban, alapvetően befolyásolja a saláták ízét. Legendásan illik a vaníliafagylaltra és az eperre. Legegyszerűbb felhasználása, ha salátákra vagy friss gyümölcsökre locsoljuk.
Aki omlós húsra vágyik, az feltétlen tegyen balzsamecetből a húspácba! Néhány óra ecetben való pihenés után, mire a sütésre kerül a sor, garantáltan finom, omlós és puha hús lesz a végeredmény.
Kiváló savanyított levesekbe, például egy jó ragu-, bab- vagy tojáslevesbe, netán csorbába. A főzelékeket is „elvarázsolja”, például tök-, lencse-, zöldbab- vagy krumplifőzelékbe nem kell belőle sok. Fűszerként a végén tegyük bele, a savanyú íznek köszönhetően tökéletes ízharmóniát lehet elérni.
A krémek, öntetek, fagylaltok édességét az ecet savai kompenzálják, tökéletesen kiemelik az ízeket, így például a csoki még csokisabb, a gyümölcs még gyümölcsösebb lesz. És az egészségnek is jót tesz! Például a sűrű, öreg „extra vecchio” balzsamecetekből az olaszok étkezés előtt és után is lehajtanak egy-egy kávéskanálnyit.
(pákozdi)