Unokáink is látni fogják: díszpolgár lett Osskó Judit
A magyar televíziózás egyik leghosszabb ideig futó műsora, az Unokáink is látni fogják ötletgazdája, szerkesztője és műsorvezetője volt Osskó Judit, akinek sikerült közüggyé és a közbeszéd tárgyává tenni az építészetet. A számos szakmai díjjal elismert építész és televíziós szerkesztő immár a Hegyvidék díszpolgára kitüntető cím büszke birtokosa is.
Építészeti tudás, szakmai elkötelezettség, következetesség, tájékozottság, empatikus képesség, szeretet, biztos értékválasztás, vonzó képernyőarc, sodró energia és következetes moralitás, együttműködő-készség, kemény, vitázó bátorság, humor, hit, emberség, alázat, valamint kíváncsiság más értékteremtő személyek iránt. Bodonyi Csaba Ybl- és Széchenyi-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) egyik alapítója és tagja szerint egyebek mellett ezek a személyes tulajdonságok adták az erőforrását, garanciáját Osskó Judit gazdag életművének.
Osskó Judit műfajt teremtett a harmincnégy éven át látható, éppen ötven évvel ezelőtt elindított, Unokáink is látni fogják című sorozatával, valamint más építészeti műsoraival. Bodonyi Csaba, aki az építész és műsorvezető hegyvidéki díszpolgári kitüntetése alkalmából a MOMkultban rendezett ünnepségen méltatta a díjazottat, kiemelte: az Unokáink… adásai nagyon sok nézőt vonzottak, hatásuk széles körű volt, így közüggyé és a közbeszéd tárgyává tették az építészetet.
„A műsor vitafórum, a civil véleményalkotás és kurázsi helye és szócsöve is volt. Úttörő módon többször megjelenítette, nyilvánossá tette a hatalomgyakorlók, a civil társadalom és a szakma véleménykonfliktusait” – beszélt a televíziós sorozat érdemeiről az MMA tagja. Példaként említette, hogy számos kérdésben, például a román falurombolás, a Várkert Bazár pusztulása, a belvárosi Zeppelin-projekt, vagy éppen a budapesti magasháztervek kapcsán is teret adott a vitáknak.
„Köszönettel tartozunk Osskó Judit műsoráért, tevékenységéért, amit ezek által kapott nemcsak az építész szakma, hanem a tágabb közönség” – mondta a díszpolgári oklevelet átadó Pokorni Zoltán polgármester. Bár, mint fogalmazott, minden jó véget ér egyszer, ahelyett, hogy szomorkodnánk afölött, hogy már befejeződött a sokak által kedvelt sorozat, inkább örüljünk annak, hogy volt.
A polgármester arról is szólt, hogy a díszpolgári cím nem a díjazottnak, hanem nekünk fontos. Ahogy a kamaszok a kedvenc sztárjaik posztereivel tapétázzák ki a szobájuk falát, egy kerület közösségének is szüksége van példaképekre, hogy „kitűzhessük a falunkra a díszpolgárok arcképét, nevét, és elbüszkélkedhessünk vele, hogy lám-lám, ki mindenki lakik itt”.
„A kitüntetés megtisztelő és váratlan, de az is, hogy mindenki eljött, akinek meghívót küldtem. Alig tudtam úrrá lenni a meghatódottságomon” – osztotta meg lapunkkal érzéseit a Hegyvidék új díszpolgára a díjátadó utáni pillanatokban.
Osskó Judit a hegyvidéki kötődései kapcsán elmondta, nagyon szeret itt élni, jól érzi magát ezen a környéken, amely a biztonság érzetét adja számára. Kedveli a XII. kerület légkörét, hangulatát, nemcsak a természeti, hanem az épített környezet miatt is, hiszen sok számára kedves épület található a Hegyvidéken. Ezek között műemlékek és kortárs alkotások is vannak, valamint két kiváló, a rendszerváltás előtt készült társasház, a Hajnóczy József és a Hertelendy utcában, amiket férje, Tokár György Ybl-díjas építész tervezett a hatvanas és a nyolcvanas években.
sz.