Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_zoldtetoke_a_jovo

A zöldtetőké a jövő

Századunk egyik talán méltatlanul kevés figyelemben részesülő vívmányával, a zöldtetőkkel foglalkozik egy most készülő kiadvány. A budapest.hu oldalon elérhető – és ingyenesen letölthető – Zöldinfrastruktúra füzetek című sorozat következő részét Dezsényi Péter, a FŐKERT újonnan kinevezett főigazgatója harangozta és mutatta be a polgármesteri hivatalban.
A zöldtető legfontosabb előnye, hogy csökkenti az épületek felmelegedését, és hatékonyan, hosszan megtartja a csapadékot. Mindezeknek köszönhetően nyáron hűti a környezetét, télen pedig szigetelő hatása miatt csökkenti a fűtés energiaigényét. Mindeközben a tetőn élő növények szűrik a poros, szennyezett városi levegőt, táplálékot nyújtanak a beporzóknak, és párásítanak is, ezzel egészségesebbé téve az épület környezetének mikroklímáját.
A zöldtetők alapvető felépítésének elemeiről is szó esett az előadásban, a védelmet, a vízelvezetést és a növényállományt szolgáló elvi struktúráktól kezdve a rétegrendeken át az építészek számára hasznos műszaki adatsorokig. Már kialakításkor alapvető fontosságú ismerni a tetőre szánt növényállomány típusát, ami lehet intenzív gondozást igénylő tetőkert, vagy lényegében gondozásmentes extenzív zöldtető.
A tetőkert akár fák ültetésére is alkalmas, hétköznapi szinten is használható pihenőterület, míg az extenzív zöldtető egy könnyű és sekély termőrétegből fejlődő, szárazságtűrő, alacsony, gyakran őshonos fajokból álló növénytársulás. Ezek az extenzív állományok arra is alkalmasak, hogy – megfelelő műszaki támogatás mellett – lejtős sátortetőn és napelemek társaságában is megéljenek.A_zoldtetoke_a_jovoAz előadás zöldtetők kivitelezésére és fenntartására vonatkozó része inkább a szakembereknek szólt, de az a laikusok számára is nyilvánvalóvá vált, hogy a megfelelő technológia megtartása esetén a zöldtető beázásának semmivel sem nagyobb az esélye a hagyományos vízszigetelési technikával készült tetőszerkezetekéhez képest. Fenntartási igényük a beültetett növényállománytól és a használat jellegétől függ.
A tetőkerteket hagyományos módon kell ápolni, fűnyírással, metszéssel, függetlenül attól, hogy egy épület tetején helyezkednek el. A dísznövényekkel beültetett zöldtetők eseti gondozást igényelnek, főleg a tavaszi és őszi időszakokban, az extenzív zöldtetők virágos rétjein pedig lényegében semmilyen rendszeres fenntartást nem kell végezni – emelte ki a zöldtetők kialakításában több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező kertészmérnök.
A LIFE Városi Eső projekt keretében megvalósuló előadás a Hegyvidék szempontjából különösen aktuális, hiszen a XII. kerületben új lapos tetők építése esetén kötelező a zöldtető létrehozása. A szigetelés és statika szempontjából megfelelő állapotú, korábbi építésű lapos tetők átalakítása is lehetséges, ezek az úgynevezett retrofil zöldtetők.

(B.)

A Hegyvidéki Zöld Iroda a zöldtetőkkel kapcsolatos programok mellett vízmegtartásról szóló előadásokat is szervez a közeljövőben.