Az átmeneti időszakban is működnie kell az önkormányzatnak
Először tartották az európai parlamenti és az önkormányzati választást egy időben Magyarországon, ezért eddig nem látott hosszúságúra nyúlik az az időszak, amikor még a leköszönő vezetésnek kell intéznie az önkormányzat ügyeit. Ennek ellenére a választáson nyertes ellenzéki képviselők akadályozni próbálták az önkormányzatot az alapvető feladatainak ellátásában – egyebek mellett erről beszélt lapunknak Pokorni Zoltán polgármester, aki reagált a választások óta számos fórumon elhangzó ellenzéki kritikákra és vádakra.
- A választást megnyerő ellenzéki képviselők kérése, hogy az önkormányzat októberig, az új vezetés hivatalba lépéséig már ne kössön hosszú távú szerződéseket. Jogos ez az igényük?
- Szeptember 30-ig a jelenlegi testület felelőssége a bevételeket előteremteni és a költségvetés végrehajtását felügyelni, az önkormányzat mindennapos feladatait elvégezni a jogszabály szerint. Ehhez képest meglepő volt a választásokat követő héten, hogy az ellenzékiek igyekeztek lehetetlenné tenni, hogy a jogi bizottság az előre elfogadott – általuk is megszavazott – közbeszerzési terv szerint dönthessen arról, kapjanak nyáron és ősszel meleg ételt a gyerekek, megtörténjenek az utakon a szükséges felújítások, kátyúzások, a parkokban kaszálni lehessen, vagy a kutyapiszokgyűjtő kukák ürítve legyenek. Ha rajtuk múlik, mintegy félmillió négyzetméternyi zöld felület maradt volna gondozás nélkül, valamint közel hatezer négyzetméternyi út, járda és lépcső karbantartási munkáit kellett volna elhalasztani. Ráadásul a szerződéskötés meghiúsulása miatt akár 60 millió forintos bírságot is kockáztattunk volna. Az ellenzékiek az alapvető feladataink ellátását próbálták azzal a váddal akadályozni, hogy „kiürítjük a kasszát”, ami egészen abszurd. Az átmeneti időszakban sem lehet ellátatlanul hagyni az önkormányzati feladatokat, bármilyen agresszíven követelik ezt a bizottsági ülésre terelt kutyapárti hívek.
- A júniusi testületi ülésen ön elmondta, hogy már csak a működés szempontjából elengedhetetlen közbeszerzéseket bonyolítja le a mostani önkormányzat. A megválasztott polgármester, Kovács Gergely éppen a közbeszerzésekkel kapcsolatban tette a legerősebb kijelentéseket a nyilvánosság előtt. Mi a véleménye erről?
- Többször elmondtuk, hogy a keretközbeszerzésben azért a keretközbeszerzést nyerő cégeket versenyeztetjük a konkrét munkákra, mert ők nyerték a keretközbeszerzést. Ennek a műfajnak ez a lényege. És lehet úgy tenni, mintha ezt nem értené az önkormányzatot korrupcióval vádoló Kovács Gergely pártelnök, de szerintem ez nem intellektuális probléma, hanem egyszerű rosszindulat a részéről. A mi felelősségünk az átmeneti időszak végigvitele, ezért kiírjuk a folyamatos üzemhez szükséges eljárásokat. Lebonyolítjuk a földgázbeszerzéseket, mert ezek a szerződések szeptember 30-án lejárnak, az intézmények pedig nem maradhatnak október 1-jétől gáz nélkül. Az elektromos árambeszerzést viszont nem folytatjuk le, mert ennek határideje 2024. december 31-e, a feladat elvégzésére tehát lesz elég ideje az új testületnek. Nem írjuk ki a mélyépítési, városüzemeltetési és közétkeztetési közbeszerzéseket sem a következő három évre. Ezekkel durván 15 milliárd forintnyi közbeszerzést köthetnénk le most, de nem tesszük, mert azt gondoljuk, hogy ennek felelősségét az új vezetésnek kell viselnie, mivel a végrehajtásuk is túlnyomórészt a következő önkormányzati időszakra esik.
- Ingatlanértékesítést tervez az önkormányzat a hátralévő hónapokban?
- Vagyongazdálkodási bevételek is kellenek ahhoz, hogy egyensúlyban legyen az önkormányzat költségvetése. Ezt korábban az ellenzéki képviselők is elfogadták, most mégis azt követelik, hogy ne hajtsuk végre a programunkat. Ha az a kérésük, hogy a nyáron már ne legyen vagyonértékesítés, akkor nem lesz, mi ebben a kérdésben is igyekszünk nagyvonalúak lenni. Elkészítjük az ingatlanértékesítési tervet, az értékbecsléseket, és átadjuk nekik, mert az ő felelősségük, hogy októbertől kezdődően egyenesben tartsák a kerületet és a költségvetést. Lehet azt mondani, hogy minden adót elengednek, semmit nem értékesítenek, és a duplájára emelnek minden juttatást, de ez így biztosan nem fog működni. Ezt a fajta felelőtlenséget a törvények sem engedik, nem lehet hiánnyal tervezni az önkormányzat költségvetését. Erre nagyon hamar, pár hónap múlva ők is rájönnek majd.
- Kovács Gergely kritikával illette a képviselő-testület egyik legutóbbi döntését a kerületi építési szabályzat módosításával kapcsolatban. Ő azt állítja, hogy önök az utolsó döntéseik egyikeként lehetővé tették a beépíthetőség növelését egy Mártonhegyi úti ingatlanon.
- Kovács Gergely sajnos nem mond igazat. A Mártonhegyi úti egykori tüdőszanatórium területének szabályozása során nem megnöveltük, hanem 420 négyzetméterrel csökkentettük a beépíthetőséget, miközben megnöveltük a zöld felület arányát. Az ingatlan értéke ezzel nem nőtt, hanem csökkent. Ráadásul a terület egy részén az önkormányzat megtiltja a lakófunkciót, és csak intézményi funkciót enged, ami megegyezik az ellenzék korábbi követelésével. Pártelnök úr egy egész hétnyi politikai kommunikációt szentelt ennek a hamis állításnak, ami sokat elmond a valósághoz való viszonyáról és a politikai indulatairól.
- Kovács Gergely azt is nehezményezte, hogy a képviselő-testület döntése értelmében október 1-jétől a polgármesterre átruházott összes hatáskör visszakerül a testülethez. Mi ennek az oka?
- Kovács Gergely pártelnök azt hiszi, minden ellene irányul, ezzel szemben az igazság az, hogy a törvény pontosan megfogalmazza, mik a polgármesterhez dedikált hatáskörök. Minden egyéb a képviselő-testületnél van. Az új önkormányzati vezetés mozgásterét biztosítjuk azzal, hogy a törvény adta tiszta lapot megteremtjük szeptember 30-i hatállyal. Nem a világ legelegánsabb módja a sajtón keresztül kirúgási listákat közölni, de ha már megtette ezt az új polgármester – megnevezve a jegyzőt, irodavezetőket, a főépítészt és cégvezetőket –, akkor a mi dolgunk az, hogy működőképes állapotba hozzuk október elsejétől az önkormányzatot. Ha nincs jegyző, mert Kovács Gergely nem hajlandó vele együtt dolgozni, akkor nem lehetnek nála a hatáskörök sem. Amennyiben ezek nem kerülnek vissza a testülethez, akkor az érintett feladatokat senki sem tudja majd ellátni. A problémát tehát éppen a leendő polgármester kirúgási listája jelenti. Az új jegyző kinevezése után természetesen újra lehet majd gondolni, mik azok a hatáskörök, amik a testületnél maradnak, a bizottságokhoz vagy a jegyzőhöz kerülnek, illetve mi az, ami a polgármester széles vállát nyomja majd a jövőben.
- A hegyvidéki turulszobor ügye ismét heves vitákat váltott ki azáltal, hogy Kovács Gergely már a választás estéjén kijelentette: szoborparkba kerül az emlékmű. Ebben a kérdésben mi az ön álláspontja?
- A szivárványos padok festésétől kezdve a műanyag szobrok állításáig sok példát láttunk arra, hogy a politikusok a valódi feladatok és az érdemi munka helyett szimbolikus politizálással sikerrel bekkelnek ki éveket, akár egy egész ciklust is. Értem, hogy a politizálásba a cirkusz is beletartozik, de azért van pár dolog, amit érdemes lenne komolyan venni. A turulszimbólum és a zsidó áldozatok emléke is fontosabb annál, hogy politikai alibiként szolgáljon. A pártelnök úr elmulasztotta megemlíteni azt a tényt, hogy a második világháború áldozatainak emlékére két évvel ezelőtt új emlékművet állítottunk, pont ott, ahol lennie kell, az egykori tömeggyilkosságok fókuszában, a Városmajorban. Emellett sértő valótlanság az a pökhendi megjegyzés, hogy még most is ott van a nyilasok neve a turulszobor talapzatán. A turullal kapcsolatban valóban komoly dilemma, hogy a magyarság múltjának egy olyan fontos szimbólumáról van szó, amit a nyilasok összevéreztek. Sajnos ez is hozzátartozik a turulszimbólum jelentéséhez. Szembesülni kell azzal, hogy egyszerre van hősi és gyalázatos része a történelmünknek, de erre valószínűleg nem az a jó válasz, hogy eltüntetjük a látókörünkből a múltunk egyik vagy másik részét, hanem az, hogy szembesülünk a dilemmával, és elmeséljük az utánunk jövőknek, beleértve a saját történetünket, útkeresésünket, tévedéseinket is. Mi ezt az utat választottuk: a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjteményben turultörténeti kiállítást hoztunk létre, aminek online anyaga mind a mai napig elérhető. Szívesen átadjuk az új önkormányzati vezetésnek azokat a terveket is, amiket fiatal tervezők készítettek a Magyar Művészeti Akadémiával közös felkérésünkre arról, hogyan lehetne újrakeretezni a turulszobrot, a környezetét pedig élhetőbbé, használhatóbbá tenni.
- A képviselő-testület a legutóbbi ülésén határozott arról, hogy pályázatot nyújt be a Böszörményi út megújítására, aminek a kivitelezése már az új összetételű önkormányzat feladata lesz.
- Ez a pályázat nagyon fontos a kerület jövője szempontjából, nemcsak a jelentős támogatási összeg miatt, amihez ráadásul nem kell önerőt biztosítania az önkormányzatnak, hanem mert a Hegyvidék „főutcáját”, a Böszörményi utat érinti. A pályázati anyagok tervezése, pályázati előkészítése évek óta tart. A megvalósítás felelőssége azonban már az új vezetést terheli, ezért is volt megdöbbentő, hogy amikor elkezdtük tárgyalni ezt a napirendi pontot, két képviselőtársunk, Kovács Gergely és Vadász Gábor szó nélkül elhagyták az üléstermet, ahelyett, hogy tájékozódtak volna a rájuk váró feladatról. Ez még a bent maradó ellenzéki képviselőket is felháborította. Rendkívüli szünetet rendeltem el, hogy a Hegyvidék új vezetői, ha akaratuk ellenére is, de mégiscsak képbe kerüljenek a pályázattal kapcsolatban. Közel fél órát voltak távol, míg a többi képviselő – ki türelmesen, ki kevésbé higgadtan – várakozott rájuk.
- A testület arról is döntött, hogy készüljön új koncepció a Böszörményi úti irodaházak helyén kialakult telek, a jelenlegi ideiglenes parkoló és a közösségi kert területének hasznosítására. Mik a lehetséges fejlesztési irányok?
- Az eredeti tervek és az engedélyek továbbra is rendelkezésre állnak ahhoz, hogy egy új épülettömb jöjjön létre két szint mélygarázzsal, a földszinten orvosi rendelővel és üzletekkel, azok felett pedig értékesíthető lakásokkal. Az időközben felmerült új szempontokat azonban érdemes alaposan végiggondolni, és ezeket az alternatívákat kimunkálni. Az egyik változat az, hogy a lakásokat ne értékesítsük mind, hanem az Alkotás utcai fecskeház sikerén felbuzdulva tartsuk meg egy részüket, és a saját kollégáink, a kerületi egészségügyi és oktatási intézményekben dolgozók, valamint a rendőrök lakásproblémáinak kezelésére fordítsuk. A fecskeházi lakások mellett szociális lakások is épülhetnének itt. A másik irány, ami szintén végiggondolandó, hogy új épület helyett park, közösségi kert legyen a területen. Ezzel együtt megvizsgálandó az is, hogy akár a park alatt épüljön-e mélygarázs. Ezt a négy alternatívát és ezek mixeit vizsgálja meg a polgármesteri hivatal. A témával kapcsolatos anyagok várhatóan az év végére készülnek el, így erről a kérdésről már az új összetételű képviselő-testület dönthet.
sz.