Kajszi vagy sárga – melyiket válasszuk?
A címben feltett kérdésre nincs nagy válaszadási lehetőségünk, ugyanis a mesés nevű kajszibarack és az ínycsiklandó sárgabarack egy és ugyanaz. A magyar nyelvbe az őszibaracktól való megkülönböztetés érdekében került a szó elejére a kajszi és a sárga előtag. Ez a napszínű gyümölcs valamikor Közép-Ázsiából indult világhódító útjára, ma pedig már – frissen, dzsemként, aszalva – az egyik legismertebb és legkedveltebb gyümölcsünk. Némelyik fajtának a magbelét is hasznosítják sütemények készítéséhez, és olajat is sajtolnak belőle, amit a szépségipar használ fel.
A kajszibarack az egyik legértékesebb, legsokoldalúbban felhasználható gyümölcs. Magas cukortartalma és savtartalmának harmóniája intenzív aromával párosul. Tekintélyes rosttartalma kedvező étrendi hatású. A friss gyümölcsöknek nagy a karotintartalma, az aszalt kajszi pedig káliumban gazdag.
A háziasszonyok jó része már csak nosztalgiából sem mond le a sárgabarack befőzéséről. A másra nem alkalmas, félig érett, itt-ott még zöldes színű, kemény szemekből különleges savanyúságot is készíthetünk. Az is előfordulhat, hogy szép barackot veszünk, ám kóstoláskor kiderül, hogy az még nem érett. Ilyenkor érdemes akár egy-két üveg erejéig is eltenni ecetesen. Ez az édes-savanyú barack télen szárnyas sültek mellé kitűnő, és változatosságot jelent a megszokott savanyúságok sorában.
HIDEG TÁRKONYOS UBORKALEVES
Tárkony helyett újhagymával is fűszerezhetjük ezt a levest. Ebben az esetben a megtisztított hagyma fehér szárrészét a levesbe turmixoljuk, a zöldjét pedig díszítésül használjuk.
Hozzávalók (4 személyre):
2 arasznyi, zsenge fürtös uborka (kb. 20 dkg)
6 dl joghurt
1 dl tejszín
2,5 dl tyúkhúsleves (bioleveskockából is jó)
1 ágacska friss tárkony
só
fél citrom
A megmosott uborkákat meghámozzuk, félbehasítjuk, és felszeleteljük. Turmixgépbe dobjuk, majd a joghurtot, a tejszínt és a húslevest ráöntjük. A tárkony leveleit lecsipkedjük, néhányat a díszítéshez félreteszünk, a többit a joghurtos uborkához adjuk, és az egészet simára turmixoljuk. (Egy mély tálban merülőmixerrel is pépesíthetjük.)
Ha kell, megsózzuk, de csak óvatosan, mert a húsleves is sós. Végül néhány csepp citrommal kellemesen pikánsra ízesítjük. Jól lehűtve, csészében tálaljuk. Kánikulában jégkockákat is adhatunk hozzá.
PULYKAMELL SÁRGABARACKPÜRÉVEL
A pulykamell sovány, száraz, és valljuk be, kissé unalmas hús, éppen ezért nagyon illik mellé a fűszeres, pikáns sárgabarackpüré. Köretként a rizs mellé néhány kimagozott, félbevágott barackszemet is tálalhatunk.
Hozzávalók (4 személyre):
50-60 dkg pulykamellfilé
só
1 kiskanál őrölt gyömbér
70 dkg sárgabarack
1 mokkáskanál reszelt szerecsendió
1 mokkáskanál őrölt fahéj
…a sütéshez: 2-3 evőkanál olaj
A pulykahúst nyolc kisebb szeletre vágjuk. Sóval, a gyömbérpor felével meghintjük, és félretesszük. A megmosott sárgabarackokat 1 percre forró vízbe dobjuk, majd leszűrjük, és a héjukat lehúzzuk. Ezután a szemeket félbevágjuk, kimagozzuk.
4 deci vizet a maradék gyömbérporral, a reszelt szerecsendióval és az őrölt fahéjjal ízesítve felforralunk. A barackokat belerakjuk, lefedjük, és gyenge tűzön kb. 10 percig főzzük, aztán hűlni hagyjuk. Végül áttörjük, vagy turmixoljuk (forrón ezt soha ne tegyük!).
A húst serpenyőben olajon vagy beolajozott rostsütő lapon megsütjük. Tálaláskor a felmelegített barackpürével félig leöntjük. Köretnek párolt rizs illik mellé. Ha a barackpürét túl sűrűnek találnánk, egy kevés vízzel vagy fehérborral hígítjuk.
SAJTOS TÖLTÖTT PAPRIKA
A töltött paprika sokféle formában kedvelt, de ez a sült, sajtos, rizses változat nem nagyon ismert. A tölteléket a sajt mellett – vagy helyett – apróra vágott sonkával, maradék sült hússal is gazdagíthatjuk, de készíthetünk például sonkás vagy tojásos verziót, vegetáriusoknak pedig zöldséges összetételűt is.
Hozzávalók (4 személyre):
4 nagy, sárga színű zöldpaprika
1 közepes fej vöröshagyma
2 evőkanál olaj
20 dkg főtt rizs
15 dkg sajt
1 paradicsom
1 tojás
só, őrölt bors
1 csokor petrezselyem
…a tál kikenéséhez: olaj
A paprikákat kicsumázzuk, az erüket kivágjuk, majd egymás mellé rácsra fektetjük, és forró sütőben 10 percig sütjük. Közben a hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk, és az olajon aranysárgára pirítjuk. Ezután a főtt rizst, a kis kockákra aprított sajtot és paradicsomot belekeverjük, a tojást beleütjük, megsózzuk, megborsozzuk, és az összevágott petrezselyemmel fűszerezzük. A közben langyosra hűlt paprikákba töltjük, amelyeket azután egy kiolajozott tűzálló tálba vagy tepsibe egymás mellé fektetünk.
A közepesnél kissé melegebb sütőben (180 °C, légkeveréses sütőben 165 °C) 20 percig sütjük. Akkor jó, ha a paprikák kívülről körben megpirulnak, ezért közben néhányszor meg is forgatjuk őket. Sütés után 10 percig állni hagyjuk, majd félbe- vagy negyedekbe vágva tálaljuk. A paprikák tölteléke egyben köretként is szolgál.
BARACKOS CSIRKEPILÁF
A piláf világszerte kedvelt egytálétel, valójában egyszerű rizseshús, ami főként bárány-, marha- vagy szárnyas húsból készül – de sosem sertésből! Egészen másként fűszerezik mifelénk, mint keleten, ahol előszeretettel párosítják gyümölcsökkel.
Hozzávalók (4 személyre):
60 dkg csirkemellfilé
1 közepes vöröshagyma
6 dkg vaj
1 csapott kiskanál só
fél mokkáskanál őrölt bors
25 dkg hosszúszemű rizs
5 dl csirkehúsleves (leveskockából is készülhet)
25 dkg kimagozott sárgabarack
csipetnyi sáfrány vagy 1 kiskanál sáfrányos szeklice
A csirkemellfilét egyforma, kb. 2 centis kockákra vágjuk. A hagymát megtisztítjuk, finomra aprítjuk, és a felolvasztott vajon 1-2 perc alatt megfonnyasztjuk. A húst hozzáadjuk, kevergetve 2-3 perc alatt fehéredésig sütjük. Megsózzuk, megborsozzuk.
Közben a rizst átválogatjuk, megmossuk, jól lecsöpögtetjük. A csirkére öntjük, kevergetve megforrósítjuk, majd a felforralt levest ráöntjük. Letakarva, kis lángon 15-20 percig pároljuk. A félbevágott és kimagozott barackot 5 perccel azelőtt keverjük hozzá, hogy teljesen elkészülne. Ekkor, ha kell még, megsózzuk, megborsozzuk, a sáfránnyal fűszerezzük.
BARACKOS-TÚRÓS TÁSKA
Szokatlan, de nagyon finom és tartalmas ez a barackkal töltött édesség. Kell hozzá némi ügyesség, hogy a tölteléket arányosan osszuk el a négyzet alakú réteslapokon, de érdemes kipróbálni. Csak friss barackból jó, aminek most van itt az ideje!
Hozzávalók (8 táskához):
1 csomag kész réteslap
1 kg sárgabarack
10 dkg kristálycukor
...a töltelékhez:
50 dkg túró
15 dkg porcukor
1 evőkanál étkezési keményítő
1 tasak vaníliás cukor
fél citrom reszelt héja
1 tojás
só
5 dkg vaj
A barackot megmossuk, elfelezzük, kimagozzuk, cukorral megszórjuk, és legalább fél órán át állni hagyjuk, majd lecsöpögtetjük. A töltelékhez a túrót a porcukorral, az étkezési keményítővel, a vaníliás cukorral, a tojással, a reszelt citromhéjjal és csipetnyi sóval összekeverjük, közben a kissé megpuhított vajat is beledolgozzuk.
2 réteslapot egy nedves konyharuhán egymásra terítünk, a közüket olvasztott vajjal meglocsoljuk, majd négyfelé vágjuk. Az így kapott 4 darab négyzet alakú tészta mindegyikének a közepébe egy-egy halmocska lecsöpögtetett barackot rakunk, amit túrós töltelékkel befedünk. A tészta csücskeit a töltelék felett összefogjuk, és össze is nyomjuk, nehogy a töltelék kibújjon. Ezt a műveletet a maradék réteslapokkal is megismételjük. (Összesen 2x4, azaz 8 töltött táskát kapunk.)
Ezeket egyenként sütőpapírral kibélelt tepsire rakjuk, és 200 °C-ra (légkeveréses sütőben 185 °C-ra) előmelegített sütőben kb. fél óra alatt megsütjük. Vaníliás cukorral meghintve kínáljuk.
ÉDES-SAVANYÚ SÁRGABARACK
A kemény sárgabarackot jól megmossuk, félbevágjuk, kimagozzuk, és a szemeket a vágott felükkel lefelé szépen üvegekbe helyezgetjük. Valamilyen finom, enyhe bor- vagy gyümölcsecettel és cukorral kellemesen savanykás levet készítünk, felforraljuk, és azonnal a gyümölcsre öntjük. Az édesítésben két szempont vezéreljen minket: a saját ízlésünk, valamint az, hogy mennyire savanyú az aktuális gyümölcs!
A megtöltött és lezárt üvegeket vízfürdőbe állítjuk, és kigőzöljük, azaz a gyöngyözve forrástól számított 20 percig lefedve a tűzön hagyjuk, majd a lángot elzárjuk, és megvárjuk, amíg az üvegek kihűlnek. (Ez többnyire egy napig is eltarthat.)
- Az ízesítőlébe tehetünk néhány szem szegfűszeget és egy darabka fahéjat is.
- Aki nem bízik eléggé a gőzölés hatékonyságában, az egy kevés tartósítószert is szórhat a savanyúság tetejére.
- Lehet kuktában is gőzölni! A megtöltött üvegeket a kuktába állítjuk, majd az edényt a negyedéig vízzel megtöltjük. Lezárjuk, és a jelzéstől számított 5 percig forraljuk. Ezután a lángot eloltjuk, és megvárjuk, amíg a kukta annyira kihűl, hogy könnyedén ki lehet nyitni. Az üveget kivesszük, szárazra töröljük, és a kamrába tesszük.
(pákozdi)