Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Hogyan_tartsuk_tavol_a_vaddisznokat

Hogyan tartsuk távol a vaddisznókat?

Javában tart a vaddisznók ellési időszaka, ami azt jelenti, hogy az erdőkben járva fokozottan kell figyelni a jelenlétükre. Azonban nem kizárólag ott futhatunk össze velük, egyre gyakrabban jelennek meg a városi területeken is. Nemcsak megtanultak együtt élni az emberrel, hanem kifejezetten szívesen keresik fel a lakott helyeket. Különösen igaz ez a XII. kerületre, mivel itt egyrészt közvetlen a kapcsolat a budai erdőkkel, másrészt a belsőbb részeken is bőven akadnak nagyobb fás-bozótos területek és persze rengeteg kert.
Mielőtt belemélyednénk abba, hogyan lehet nyugtunk tőlük – azaz mit kell tennünk, hogy távol tartsuk őket –, legalább két dolgot mindenképpen érdemes tisztázni. Ne feledjük, hogy a vaddisznó volt itt előbb, valójában ő van otthon! Továbbá nem valamilyen gonosz teremtményről van szó, ami szándékosan ártani akarna nekünk. A mi feladatunk, hogy megtanuljunk békében élni vele, és ez nem is annyira nehéz. Lássuk a tudnivalókat!

Veszélyes az emberre?

Alapvetően nem! Valójában jobban tart tőlünk, mint mi tőle. Ugyanakkor vannak helyzetek, amikor valóban veszélyt jelenthet. Ilyen a jelenlegi ellési időszak, valamint amikor a kocának malacai vannak – nagyjából január és május között –, ám tulajdonképpen az év bármely időszakában történhet valami.
A koca ösztönösen védi a kicsinyeit, ezért ha utóbbiakkal találkozunk, semmiképpen se menjünk közel hozzájuk, és végképp ne próbáljuk megfogni őket. Erre ugyanis hangos visítással reagálnak, a hamarosan megérkező koca pedig akár ránk is támadhat.
Akkor is a békés elvonulást válasszuk, amikor kifejlett példányokat látunk. A legjobb, ha nem megyünk feléjük, inkább visszafordulunk, és nyugodt léptekkel eltávolodunk tőlük. Elfutni egyébként sem tudnánk előlük, egy kifejlett vaddisznó akár 45 km/óra sebesség elérésére is képes, ráadásul igencsak kitartó.
Amennyiben a vaddisznók felénk csörtetnek, álljunk félre az útjukból, miközben elhaladnak mellettünk, semmiképp se nézzünk a szemükbe, mert azt támadásnak tekinthetik. Amikor még távol vannak, megoldás lehet, ha zajt csapunk, kihúzzuk magunkat, hadonászunk, mert így jó eséllyel másik utat választanak. A lényeg, hogy ne szorítsuk be az állatokat, mert ebben az esetben menekülés közben nekünk rohanhatnak.

Kutyát csak pórázon!

Erdőben egyébként sem szabad elengedni a kutyánkat, és ez fokozottan igaz, amikor a vaddisznókról van szó. Kedvencünk számára ugyanis a malacok prédát jelentenek, rájuk támadhatnak, amit a koca nem vesz jó néven. Ennek eredménye, hogy a gazdájához visszafutó kutya után ered, és máris megvalósul ember és vaddisznó nem kívánt találkozása. Ugyanez történhet a vadkanokkal is, amikor a fák között csatangoló kutya megzavarja őket.Hogyan_tartsuk_tavol_a_vaddisznokat

Így nem túrja fel a kertet

Szerencsére nagyon ritka, hogy a vaddisznók kárt okoznak az emberben, a kertekkel viszont egészen más a helyzet. Elsősorban élelmet és vizet keresnek, az elzáratlan kukák és a komposztálók pedig valóságos éléskamrát jelentenek számukra. Feltúrják a gyepet és a veteményest, a nedves földben finom falatok után kutatva pedig az öntözőrendszereket sem kímélik. Hogyan tarthatjuk távol őket a kertünktől?

  • A kommunális hulladékot tartalmazó kukákat lehetőség szerint zárjuk el!
  • A kerti bejáratot ne hagyjuk nyitva!
  • Szedjük össze a lehulló gyümölcsöket!
  • Építsünk vaddisznóbiztos kerítést!
  • Alkalmazzunk vadriasztót! A tapasztalatok szerint a leghatékonyabb az emberi haj, amit például harisnyába rakva helyezhetünk el a kertben.

 

Vadbiztos kerítés

A kerítést mindig a helyi viszonyok figyelembevételével kell megválasztani. A lényeg, hogy a vaddisznó ne legyen képes alátúrni és megemelni. Ezt a legegyszerűbben beton sávalappal lehet megoldani, amihez akár a hagyományos drótfonatkerítés is megfelelő.
Amennyiben pontalapos a kerítés, azaz csak az oszlopok vannak lebetonozva, akkor érdemes a földbe engedni a rozsdamentes dróthálót vagy az elemes kerítést. Sima vadháló is elég lehet, de csak akkor, ha kifelé tudjuk fordítani a föld szintje alatt legalább 1 méterig.
Amit fontos tudni, hogy a vaddisznók elleni védelem a tulajdonosok feladata! A fővárosban vadon élő állatokkal foglalkozó Pilisi Parkerdő csak annyit tehet, hogy ha bejelentést kap, és indokolt, befogja a kertben randalírozó vadakat.

mm.