Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Legyen_meno_jozannak_maradni2

Legyen menő józannak maradni!

Elsősorban a szenvedélybetegeknek és hozzátartozóiknak, köztük a gyerekeknek nyújt segítséget helyzetük rendezéséhez a XII. kerületi Fogadó Pszichoszociális Szolgálat. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat által huszonöt éve megnyitott intézmény vezetője Frankó András, aki sok egyéb mellett arról is beszélt lapunknak, hogy miközben napjainkban kiemelt politikai téma lett a drogellenes harc, sajnos ennek nem része az alkoholfogyasztás visszaszorítása – pedig Magyarország legpusztítóbb drogja továbbra is az alkohol.


„A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2000-ben kapott egy önkormányzati bérleményt a Márvány utcában azzal a céllal, hogy indítsuk el a szenvedélybetegek nappali, közösségi, valamint alacsonyküszöbű ellátását. Egy pszichiáter kolléganőmmel ketten kezdtük el működtetni a Fogadót, amely 2005-ben bővült ki a Csap utcai egységgel az I. kerületben. A Márvány utcából egy valamivel nagyobb helyre, a Kék Golyó utcába költöztünk 2008-ban. Ma már itt is elég nehezen férünk el” – kezdi a Fogadó Pszichoszociális Szolgálat bemutatását Frankó András, az intézmény vezetője.Legyen_meno_jozannak_maradni1

Pszichológusként, pszichiáterként, addiktológiai konzultánsként, családterapeutaként, szociális munkásként és szociálpedagógusként jelenleg kilenc szakember segíti a szenvedélybeteg embereket, családokat. „Gyöngyöspatától Győrig sokfelől jönnek hozzánk, és kérnek segítséget, de az ellátási területünk hivatalosan Budapest” – mondja az intézményvezető, kitérve arra is, hogy a finanszírozásuk alapján nappali ellátásban negyven, közösségi ellátásban pedig negyvenhat szenvedélybetegséggel érintett ember gondozására van módjuk.

A pszichoszociális szolgálat a család- és párterápia, valamint az egyéni, segítő beszélgetések mellett csoportfoglalkozásokat is tart. Szakemberek pszichoterápiás és irodalomterápiás csoportot vezetnek, a szenvedélybeteg szülők gyermekeit pedig korosztály szerint kétféle foglalkozás várja – egy a kamaszokat fogadja, egy pedig azokat, akik már felnőttek.

Önsegítő anonim csoportok működnek a Kék Golyó utcában a szenvedélybeteg szülők hozzátartozóinak és felnőtt gyermekeinek, a munkafüggőknek és a társfüggőknek, továbbá a Csap utcában egy-egy csoportja van az alkoholistáknak, valamint a szex- és szerelemfüggőknek. Korábban más függőségek, például a kényszeres túlevés és a játékszenvedély kapcsán is indultak csoportok a Fogadóban, de ezek időközben kinőtték a helyet, és máshová költöztek.

„A szenvedélybeteg családokban nevelkedőkről szóló programjaink keretében az idén nyolcadik alkalommal rendezzük meg az Elfeledett Gyermekekért konferenciát” – tesz említést Frankó András az évente megtartott nagyszabású rendezvényükről. A konferencián – aminek a helyszíne korábban többször is a MOMkult volt – alkalmanként több százan vesznek részt, főleg szakemberek. „Sokan dolgozunk ebben a szakmában úgy, hogy a saját bőrünkön tapasztaltuk meg a problémákat” – ad magyarázatot a nagy érdeklődésre a Fogadó személyesen is érintett vezetője.Legyen_meno_jozannak_maradni2

Az alapítás óta eltelt huszonöt évben milyen változások történtek a szenvedélybetegek ellátásában? – kérdezzük. Frankó András úgy látja, hogy amíg kezdetben elsősorban a hozzátartozók keresték meg őket, most már maguk a függők is egyre bátrabban jelentkeznek. Ennek oka minden bizonnyal az, hogy egyre kevésbé tabu a szenvedélybetegségekről beszélni, egyre több cikk, könyv, film foglalkozik ezzel a problémakörrel, és ma már sok ismert ember is nyilvánosan vállalja a függőségeit.

Arra a kérdésre, hogy milyen eredményei lehetnek az elmúlt hetekben bejelentett szigorú kábítószer-ellenes intézkedéseknek, Frankó András egy beszédes statisztikával indítja válaszát: az Egészségügyi Világszervezet, a WHO által néhány évvel ezelőtt készített kutatás szerint Magyarországon a 15 éves kor feletti lakosság 21%-a, közel kétmillió ember komoly alkoholhasználati zavarokkal küzd. Előfordulhat tehát, hogy a büntetéstől való félelem miatt lesznek olyanok, akik nem próbálják majd ki a kábítószereket, ám az alkoholhoz továbbra is könnyedén hozzájutnak.

„Ma Magyarországon a legkeményebb drog az alkohol! Amit elsősorban az különböztet meg a többi függőséget okozó szertől, hogy legális, sőt támogatott az előállítása. Nemcsak a tizenkettedik kerületben, hanem az egész országban és Európában is sokkal nagyobb problémát jelent az alkoholfüggőség az egyéb függőségekhez képest” – hangsúlyozza a szakember, hozzátéve: amíg kocsmatámogatási program működik, vagy lépten-nyomon italreklámokat látunk, addig az alkohollal nem történhet meg az, ami a cigarettával megtörtént.

Míg másfél évtizeddel ezelőtt mindenki szabadon füstölhetett a szórakozó- és vendéglátóhelyeken, a vonatokon és a megállókban, a szabályozásokkal, korlátozásokkal mára eljutottunk oda, hogy ezeken a helyeken senki nem gyújt rá, és máshol is sokkal kevesebben dohányoznak. „Tulajdonképpen ciki lett a cigaretta – véli Frankó András. – Az alkoholnál is az lenne a megoldás, ha sikk lenne nem inni, és menő lenne józannak maradni.”

-vá

 

A Fogadó Pszichoszociális Szolgálat XII. kerületi központja a Kék Golyó utca 19. szám alatt található. Telefonszáma: 06-1/201-1045. A szenvedélybetegek és hozzátartozóik a kimondhato.hu és az apaanyapia.hu weboldalakon olvashatnak számukra hasznos információkat. Az alkoholfüggőséggel érintett családban élő gyerekeknek, fiataloknak az apaiszik.kimondhato.hu és az anyaiszik.kimondhato.hu weboldalakat érdemes felkeresniük, ha segítségre van szükségük.