Ifjúsági Tér Neked – is!
Barátok, biztonság, játék és akár tanulás: 10 éves kortól várja a gyerekeket, fiatalokat a Hajnóczy József utca sarkán található Ifjúsági Közösségi Tér, amely igyekszik vonzó alternatívát nyújtani a plázák, az internet és a számítógépes játékok világában. Arról, hogy ez mennyire sikeres, és pontosan mit is ajánlanak a hozzájuk fordulóknak, az intézményt vezető Schmidt Richárdot kérdeztük.
- Tizennégy évvel ezelőtt kifejezetten a csellengő gyerekek, fiatalok számára hozta létre az önkormányzat az Ifjúsági Közösségi Teret, egyfajta védelmet nyújtó találkozóhelyként. Ma is szükség van erre a védelemre?
- Mindenképpen, sőt! A tér ma már tízéves kortól várja a fiatalokat, mert azt tapasztaltuk, hogy egyre korábban van szükségük speciális segítségre. A család szerepét nem tudjuk, és nem is akarjuk átvenni, de segíthetünk a kamaszkort jól megélni, ami mindenféle extra nehézség nélkül is komoly feladat. Egyébként a tizennégy évvel ezelőtt ide járó fiatalok mára fiatal felnőttek lettek, sokuknak gyermekük született. Több generáció megfordult már nálunk, és azt kell mondanom, hogy mindig más és más problémákkal találkoztunk. Emiatt nekünk is folyamatosan meg kellett újulnunk, alkalmazkodnunk kellett az újonnan érkező gyerekek igényeihez, szükségleteihez. A csellengés, kallódás – bárhogy is nevezzük – már csak következménye annak, ha egy fiatal nem kapja meg a számára szükséges segítséget. Ez minden korban így volt, és így lesz.
- Leselkednek új veszélyek a gyerekekre, fiatalokra?
- Erre a kérdésre is igen a válasz. Vannak új kockázatok: egyrészt a digitális világ veszélyei, amiről rengeteget lehet hallani-olvasni, másrészt a széteső közösségek nagyon nehéz helyzetbe hozzák a gyerekeket. Nincsenek meg azok a társas kapaszkodók, segítség, amik évezredeken át az emberek rendelkezésére álltak. Az iskolában rendkívül erős a teljesítménynyomás. Nekünk az a feladatunk, hogy megmutassuk, a Robloxon, vagy a TikTokon kívül is érdekes a világ. Ebben segítenek a játékok, a közös tevékenységek. Hiszen a gyerekek alapvető nyelve ma is a játék és az aktivitás.
- Az Ifjúsági Tér Neked elnevezésű közösségi oldalukon olvasható, hogy a hely azokat várja, akik a Városmajor és a plázák mellett valamilyen más alternatívát keresnek.
- A fiatalok – mint minden más generáció tagjai – egymás társaságát keresik. Az ő korukban különösen fontos a barátságok kialakítása, a társas kapcsolódásaikon keresztül változik az énképük és a személyiségük. A parkok mindig is a kamaszok találkozóhelyeiként szolgáltak, ez jól is van így. A plázák ugyanakkor az utóbbi évtizedekben váltak ezekké, amit már tudatosan hirdetnek is magukról: igyekeznek a vásárlást, a „plázázást” sokszínű, de struktúra nélküli, laza szolgáltatássá dúsítani, éttermekkel, koncertekkel, programokkal. Tapasztaljuk, hogy ez vonzó alternatíva a gyerekeknek. Egy ifjúsági közösségi tér abban különbözik, hogy célja és struktúrája van a fiatalok ittlétének. Aki egyszer ide jön, általában sokszor visszatér, mert a gyerekek itt biztonságos keretek között tudnak önmaguk lenni. Fejlődhetnek, tanulhatnak, segítséget kaphatnak az elakadásaikban. És ami a legfontosabb: játszhatnak, kapcsolódhatnak egymáshoz.
- Mit tud ajánlani a fiataloknak a XII. kerületi Ifjúsági Közösségi Tér?
- Hétköznap délutánonként 13.30-tól 19.30-ig tartunk nyitva, iskola után várjuk őket. Segítő szakemberek dolgoznak itt, akikkel akár tanulási, önismereti vagy pályaválasztási kérdésekben is lehet beszélgetni. Van két számítógépünk, ezeket a betérők is használhatják. Rengeteg társasjátékot gyűjtöttünk össze az évek alatt, amire különösen büszkék vagyunk. Tartalmas, fejlődési lehetőségekkel teli délutánt szeretnénk biztosítani, aminek a tanulástól a zenehallgatásig sok-sok minden a része lehet. Nyitva vagyunk az iskolai szünetekben, olyankor igyekszünk többször a szabadban lenni, külső programokat szervezni. Kiváló nyári táboraink vannak, amelyek során kimondottan figyelünk az egyéni szükségletekre, és a tábort megelőzően felkészítjük a gyerekeket arra, hogy igazi csapatként tudjanak működni.
- Nehéz megszólítani a fiatalokat?
- A kapcsolat kialakításához a legfontosabb a bizalom, a hitelesség és a figyelem. Ezek olyan alapértékeink, amik a legbiztosabb utat jelentik a fiatalok eléréséhez. És jönnek is hozzánk egyénileg, de iskolákból, intézményekből is ideirányítva.
- Majdnem másfél évtizednyi tapasztalat áll az intézmény mögött. Mi változott? Vagy a gyerek gyerek, a fiatal fiatal, csak a körülmények mások?
- Közhely, de valóban gyorsul a világ. Egyre több az inger, egyre hosszabbodik az az idő, amit képernyő előtt tölt valaki. A mai kamaszok számára már természetes, hogy egyszerre legalább három tevékenységet csinálnak, ami az én gyerekkoromban még nem így volt. A telefon mára a mindennapok része. Ezek olyan új kihívások, amikre az egész emberiség még csak keresi a válaszait. Nyilván mi sem tudjuk a tutit, de igyekszünk a fiatalokat megtanítani erről gondolkodni, tudatosnak lenni. Szóval az biztos, hogy a körülmények megváltoztak.
- Mely programjaikat emelné ki a sok közül?
- Most indult el egy társasjáték-délutánunk, csütörtökönként 16 órától. Hiszünk abban, hogy játszani jó, és tapasztaljuk is, hogy a fiatalok nem csak a digitális térben tudnak játszani. Minden héten más-más társasjátékot próbálunk ki. Az utóbbi években egyre gyakrabban van szüksége a hozzánk fordulóknak együtt tanulásra, korrepetálásra vagy éppen tanulásmódszertani segítségre. Már több mint egy éve működik a kiskamaszcsoportunk. A tanulássegítés területén még további programokat, csoportokat szeretnénk létrehozni.
MM.