Innovációra ösztönöznek az új társadalmi pályázatok
Április 21-ig lehet jelentkezni az önkormányzat társadalmi pályázataira, amik számos újdonságot tartogatnak. Mik az új pályázati témák, mely területeken várható a legnagyobb érdeklődés, hogyan változott az értékelési rendszer? Egyebek mellett ezekről kérdeztük Jósa Bálintot, a képviselő-testület humán bizottságának külsős tagját, aki aktívan részt vett a pályázati kiírások kidolgozásában.
– Új önkormányzati vezetés, új stratégia, új célok, új szempontok. Miben nyilvánul meg mindez a társadalmi pályázatok kiírása esetében?
– Lényeges különbség a korábbi rendszerhez képest, hogy mi nem szervezeti forma szerint írtuk ki a pályázatokat, hanem különböző témákat jelöltünk meg, amikben az önkormányzat szívesen látná a közösségek aktivitását. Az új rendszerben nincsenek különválasztva az egyházi és a civil szervezetek, ezek bármelyik pályázaton indulhatnak. A pályázati témakörök meglehetősen sokféle projekt megvalósítására adnak lehetőséget, több közülük kifejezetten ösztönzi az innovatív ötletek kidolgozását. A támogatásokra rendelkezésre álló forrás minden eddiginél magasabb, összesen 100 millió forint.
– Melyek azok a pályázati témák, amikkel a XII. kerületen kívül nem igazán lehet találkozni?
– Az egyik ilyen a digitális innováció támogatása. A mai világ rákényszeríti arra az embereket, hogy digitális platformokat használjanak, ám ez nem mindenkinek megy könnyen, különösen az időseknek. Ugyanakkor a digitális kompetenciák fejlesztése az élet szinte minden területén elengedhetetlen. Ahhoz például, hogy az önkormányzat mindennapi munkájában érvényesüljön a részvételi demokrácia, az kell, hogy minél szélesebb körben meg tudjuk kérdezni online a lakosság véleményét. Az idősek és fiatalok közti párbeszéd erősítését célzó pályázat is teljesen új dolog. A fiatalokkal kapcsolatban sokan azt mondják, nem képesek megfelelően kommunikálni, empátiahiányban szenvednek, míg az idősek – akiknek a száma lakosságarányosan kifejezetten magas a XII. kerületben – egyik legfőbb problémája az elmagányosodás, ami az egészségükre is nagyon rossz hatással van. Más önkormányzatoknál is előfordulnak olyan programok, amik külön-külön fókuszálnak a fiatalok és az idősek problémáinak megoldására, ám az intergenerációs párbeszédet, a két csoportot együtt megcélzó pályázatunk újdonságnak számít Magyarországon.
– Milyen témákban számít a legnagyobb érdeklődésre?
– Várhatóan ebben az évben is sok igény érkezik majd közösségi, valamint kulturális, hitéleti programok támogatására. A két területet különválasztottuk az új pályázati rendszerben, hogy több forrás jusson ezekre. Az állami feladatokkal, különösen az oktatással kapcsolatban is jelentős igényre számítunk, hiszen látjuk, hogy itt sincs elég pénz. Az alacsony jövedelmű szülők gyermekei sajnos teljesen kimaradnak számos szabadidős foglalkozásból, legyen szó akár nyelvtanfolyamokról, táborokról, felkészítőkről, fakultációkról vagy sportolásról. Jó lenne, ha az önkormányzat ezeket széles körben finanszírozni tudná, de a kerületi pályázati rendszer nem alkalmas arra, hogy kipótolja a közoktatás hiányos forrásait.
– Arra van mód, hogy egy iskolai program keretében a rászoruló családok költségeit állja a kerület?
– Természetesen azt is támogathatja az önkormányzat, hogy egy oktatási programban a hátrányos helyzetű fiatalok segítséget kapjanak a részvételhez. Ilyen esetben a többiek által befizetett összeg önerőnek számít, ami előnyt jelent a pályázat elbírálásakor.
– Kik és hogyan döntenek a támogatásokról?
– A bírálóbizottságban helyet biztosítunk a pártok, egyben az ellenzék delegáltjainak – ennek részletein még dolgozik a polgármesteri hivatal –, mellettük pedig a jegyző által kiválasztott, a hivatalban dolgozó szakemberek lesznek tagok. A bizottság teljesen új, a kiírásokban is részletezett értékelési módszert alkalmaz majd, ami a korábbiakhoz képest sokkal átláthatóbb és érthetőbb pályázati rendszert eredményez. A hazai pályázatok többségénél nem egyértelmű, mi alapján dől el, hogy egy igény támogatható-e, vagy sem, milyen szempontokat mekkora súllyal vesz figyelembe a zsűri. A mi rendszerünkben viszont pontosan megismerhetők az értékelés szempontjai. Ezek között vannak olyanok, amik minden kiírásnál szerepelnek – ilyen például a célcsoport elérése, a várható társadalmi hatás, a költségvetés megalapozottsága és a kommunikáció –, a többi pedig speciálisan az adott pályázathoz kötődik. A jelentkezők tehát tisztán láthatják, mire kell odafigyelniük, hogy támogatáshoz juthassanak.
– A kommunikációt illetően mik az önkormányzat elvárásai?
– Korábban mindössze annyi volt az elvárás, hogy a pályázati nyertesek az elszámolás során adjanak be egy beszámolót az önkormányzatnak, az viszont nem számított, hogy a kerület lakosainak többsége valószínűleg egyáltalán nem értesült egy-egy programról. Mostantól kiemelt figyelmet kell fordítani a tájékoztatásra, a programok közzétételére, hiszen az a cél, hogy minél többen tudjanak csatlakozni a támogatott rendezvényekhez.
nn.
A pályázati kiírások elolvashatók 2025. március 25-i és április 8-i lapszámunk 4–5. oldalán, valamint a kitöltési és beadási útmutatókkal együtt megtalálhatók a Hegyvidéki Önkormányzat honlapján, a hegyvidek.hu/palyazatok-2025 oldalon.