Közösséget épít a mozgássérültek kerületi klubja
Bár tagadhatatlanul vannak eredmények, egyelőre még nincs teljes esélyegyenlőség a mozgássérültek számára. Ezért is működtet a Mozgássérültek Budapesti Egyesülete kerületi klubokat, amelyek nemcsak érdekvédelemmel foglalkoznak, hanem igyekeznek közösséget is építeni. A tapasztalatokról és a tervekről beszélgettünk Füzi Boglárkával, az egyesület közösségi civil szervező és ügyfélszolgálati munkatársával.
- Korábban is jelen voltak a XII. kerületben, de néhány hónapja lehet hallani többet önökről.
- Tavaly klubvezetőváltás történt, és megindult a folyamat, ami a tagság ismételt megszólítását és bővítését célozza. Az viszont változatlan, hogy a kerületi mozgássérültek klubja továbbra is a Kiss János altábornagy utcai Németvölgy Gondozási Központban működik.
- A Mozgássérültek Budapesti Egyesületéhez tartoznak. Pontosan mivel foglalkozik ez a szervezet?
- Az egyesület fő feladata a fővárosban élő, mozgásukban korlátozott emberek érdekvédelme. Munkájához tartozik az információszolgáltatás, a támogató szolgálat – személyi segítés, szállítás –, az otthoni szakápolás keretében a kórházból kikerülő emberek ellátása, segédeszközök kölcsönzése, akadálymentesítési tanácsadás, a kerületi klubok működtetése, no és persze a szemléletformálás.
- Mi valósul meg mindebből a XII. kerületben?
- A mozgássérültek klubja az egyesület szerves része, mondhatni, meghosszabbított karja, épp azért jött létre, hogy „helybe hozza” az imént felsorolt tevékenységeket. Másrészt helyi közösséget építünk, és ez legalább olyan fontos, mint az érdekvédelem. Igazi klubként működünk, a tagok megoszthatják egymással az élményeiket, a gondjaikat, beszélgethetnek egymással. Minden hónapban találkozunk a Kiss János altábornagy utca 33/b alatti gondozási központ egyik termében. A tizenkettedik kerületi klub „újoncnak” számít, eddig nem igazán volt jelen a helyi lakosok életében, most ezen szeretnénk változtatni. Keressük sorstársainkat, akikkel kölcsönösen támogatni tudnánk egymást a mindennapokban. Színes, tartalmas programokat, kirándulásokat szervezünk a szabadidő hasznos eltöltésére.
- Mit tapasztal, mások itt a problémák, az igények?
- Véleményem szerint a mozgássérült emberek gondjai nem kerülettől függenek, mondhatjuk, hogy Budapest egész területén hasonlók. Csak egyet említek: szinte mindenhol megoldatlan az akadálymentesítés, talán a gazdasági háttér adhatja a különbséget.
- Helyi szinten mely területeken lehetne, vagy inkább szükséges előre lépni az esélyegyenlőség tekintetében?
- Azt gondolom, a kerület domborzati viszonyai miatt az akadálymentesítés itt még égetőbb feladat, mint máshol, ahogyan a házhoz szállítást is bővíteni kellene, mind területileg, mind a szolgáltatók számát illetően. Az önkormányzattal egyeztetve örvendetes lenne további mozgássérült-parkolóhelyek létesítése.
- Milyen nagyobb programjaik vannak?
- Ilyen például a digitális akadálymentesítési projekt. Ezzel a Mozgássérültek Budapesti Egyesülete a mozgáskorlátozott emberek mindennapi életvitelét, életkörülményeit tervezi javítani, továbbá elfogadhatóvá tenni digitális okos eszközök lakókörnyezetbe történő kihelyezésével. A célcsoport azok a súlyos fogyatékkal élők, főként mozgásukban korlátozottak, akik valamilyen segédeszközt használnak, rossz anyagi helyzetben vannak, esetleg egyedül élnek, vagy nem tudják önállóan elhagyni az otthonukat. Sajnos a mozgássérültség napjainkban nemcsak az időskor egyik gyakori velejárója, a fiatalabb korosztály is egyre inkább érintett. Ennek ellenére nem könnyű az ifjabbak megszólítása, elérése és bevonása, mondjuk, a mozgássérültek klubjaiba. Azt gondolom, a mi közösségünk célja az, hogy lehetőséget adjon a nem egészséges emberek számára az élet vidám és minőségi megélésére, kortól függetlenül.
- Van konkrét célkitűzésük erre az évre?
- Szeretnénk folytatni a digitális akadálymentesítést az arra rászoruló emberek körében a tizenkettedik kerületben is. A másik terület, amiről már többször említést tettem, a szemléletformálás. Ennek érdekében családi napokon veszünk részt, amelyeken már a gyerekek körében igyekszünk elkezdeni az érzékenyítést, természetesen játékos formában. Érzékenyítő programunkkal jelen vagyunk az iskolákban és az idei évtől már különböző társadalmi szervezeteknél, munkahelyeken is.
sm.
Kedvezmények mozgássérülteknek
A Mozgássérültek Országos Egyesülete Szövetségének (MEOSZ) igazolványával igénybe vehető fővárosi kedvezmények, szolgáltatások:
Fővárosi Állat- és Növénykert: a belépőjegy ára 1000 Ft (+ ugyanennyi 1 felnőtt kísérőnek).
Tropicarium és Oceanárium: a látogató és felnőtt kísérője az aktuális legolcsóbb belépőjegyet veheti, ami jelenleg 2800 Ft/fő. A kedvezmény csak a hétköznapokra vonatkozik, hétvégékre és piros betűs ünnepnapokra nem.
Fővárosi Nagycirkusz: a látogatónak és kísérőjének 50%-os kedvezmény jár. A kedvezményes jegyeket csak a jegypénztárban lehet megvásárolni.
Nemzeti Színház: az országos szövetség tagjai azokra a nagyszínpados saját produkciókra igényelhetnek jegyet, amiken a balkon két oldalpáholya a nézők rendelkezésére áll. Rendhagyó nézőtérrel rendelkező produkcióknál és a többi játszóhelyen a kerekesszékkel érkező vendégek csak akkor vehetik igénybe a kedvezményt, ha a nézőtér – a Gobbi Hilda Színpad esetében a munkakarzat – akadálymentesen megközelíthető. Ezekre az előadásokra a belépőjegy ára 1000 Ft, 1 fő kísérőnek 1200 Ft.
Csodák Palotája: a belépőjegy ára 1000 Ft (+ ugyanennyi 1 felnőtt kísérőnek).
Szépművészeti Múzeum: a belépés díjtalan a fogyatékkal élő + 1 fő kísérő részére.
Magyar Nemzeti Galéria: a belépés díjtalan a fogyatékkal élő + 1 fő kísérő részére.
Magyar Nemzeti Múzeum: a belépés díjtalan a fogyatékkal élő + 1 fő kísérő részére.
Magyar Természettudományi Múzeum: a belépés díjtalan a fogyatékkal élő + 1 fő kísérő részére.
Budakeszi Vadaspark: a fogyatékkal élő + 1 fő kísérő kedvezményes árú jegyet vehet.
CinemaCity mozik: a belépőjegy ára 1500 Ft.
Füvészkert: kedvezményes jegy (nyugdíjas).