Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Helyi_vedett_termeszeti_ertekek_es_E-Orokseg_weboldal1

Rólunk is szól – fővárosi hírek: Helyi védett természeti értékek és E-Örökség weboldal

Vissza nem térítendő pályázat „nagy” házaknak. Nemcsak az önkormányzat támogatja a társasházakat, hanem más forrásokból is pénzhez juthatnak a lakóközösségek. Az idén is elérhető az OTP Bank Társasházi Pályázat, amelynek a keretében húsz társasház vagy lakásszövetkezet kaphat két kategóriában összesen 40 millió forint vissza nem térítendő támogatást. Megvalósítható célok a közös használatú terek fejlesztése, a lépcsőházak és lépcsők balesetmentesítése, a homlokzat és a tetőszerkezet biztonságossá tétele, valamint az akadálymentesítés. A pályázatok beküldési határideje: 2025. május 31.

A XII. kerület is rajta van az E-Örökség weboldalon. Magyarország mintegy 15 ezer műemlék épületét és 130 régészeti lelőhelyét járhatjuk be mostantól virtuálisan az E-Örökség honlapon. A helyszínekről részletes leírások olvashatók, és a látványt sokszor gigapixeles vagy sztereófotók egészítik ki. Ennek köszönhetően a legkisebb részletek is jól láthatók és tanulmányozhatók. Kétszáz műemlékről 3D-felmérések is elérhetők, ezek drónokkal és fotogrammetriai módszerrel készült, forgatható és zoomolható, háromdimenziós modellek. A sztereófotók különlegessége, hogy egy pár száz forintos, piros-kék 3D-s szemüveg használata esetén valódi térhatást nyújtanak. A képek mellett műemléki témájú videók is találhatók az oldalon, amelyek egy része archív film.
A XII. kerületet négy műemlék képviseli. A Budakeszi út 36/a és az Árnyas út 3/a irányából megközelíthető Rózsa-villához tartozó, 23 holdas, tájképi villakert mind méretében, mind kialakításában és növényállományában kivételes. Értékes faegyedei a törökmogyoró, a kislevelű hárs, a kőris és a páfrányfenyő.
Szintén műemlék a Tündérkert utca 2–4. alatti Stieber-villa és kertje. A modernista stílusjegyekkel 1938-ban ifj. Paulheim Ferenc tervei szerint épült nagypolgári villa a korabeli képét megőrző kertjével, eredeti terepformáival, épített elemeivel – a többi között a tipegőutakkal, a medencével és a teniszpályával –, valamint a fennmaradó növényállomány nagy részével együtt a stílus hazánkban ritka emlékeinek egyike.
Györgyi Dénes építész munkáját dicséri az Istenhegyi út 8. alatt található neobarokk villa, amely 1923–1924-ben épült Pollacsek (Pollatsek) Bernát számára. Az államosítást követően a lakóház a Belügyminisztérium kezelésébe került, és óvoda működött a falai között.Helyi_vedett_termeszeti_ertekek_es_E-Orokseg_weboldal1A Sasfiók utcai, modern stílusú villaépület 1934-ben Major Máté tervei alapján készült, Fenyő Zsigmond volt bajai malomigazgató megrendelésére. Érdekessége, hogy a négylakásos épületet közösen használta a Fenyő és a Major család, azaz a tervező is ott élt egészen 1944-ig.

Helyi védett természeti értékek – minden egy kiadványban. A főváros 525 négyzetkilométeres területének 7 százaléka természeti oltalom alatt áll. Ezeket a védett értékeket, erdőket, gyepeket, sziklákat, mocsarakat, lápréteket, tavakat, kerteket és fákat mutatja be a Helyi védett természeti értékek Budapesten címet viselő kiadvány frissített kiadása, benne számos XII. kerületi vonatkozással.
Az Ördög-orom a Széchenyi-hegy nyúlványának tekinthető területen húzódik. A dolomitgerinc meredek hegyoldalakkal csatlakozik az Edvi Illés úthoz, ahonnan nem is lehetséges a közvetlen megközelítése. Lenyűgöző dolomitformációinak és értékes élővilágának köszönhetően ez az egyik legkülönlegesebb budapesti természetvédelmi terület. Jól érzi magát itt a bőrfutrinka és a dunántúli kékfutrinka, valamint a karvaly, a macskabagoly vagy éppen a csúszka.
A Kis-Sváb-Hegy természetvédelmi terület kis kiterjedésű, ám annál értékesebb. A második világháború után felmerült a parkosításának az ötlete, ennek nyomai még ma is felfedezhetők a fásszárú növényzetben. Máig fenn tudott maradni a területen több olyan ritka növény- és állatfaj, ami Budapesten kuriózumnak számít. Geológiai értéke a mészkő, amelyet előszeretettel használtak a Víziváros kiépítésekor.
Hosszan elnyúló, de 50 méternél sehol sem szélesebb a Denevér úti gyepfolt, a kerület egyik utolsó fennmaradt lejtősztyepprétje. Értékes a flórája, míg állatvilágának legfontosabb tagja a fokozottan védett pannongyík. Több kerületi kert is helyet kapott a kiadványban, így az Istenhegy úti, amely közel félhektáros, és számos különleges növényt rejt. Sajátossága, hogy a Budai-hegység alacsonyabban fekvő területeire jellemző tölgyerdő megmaradt fái harmonikusan élnek együtt a közéjük telepített sokféle növényfajjal.Helyi_vedett_termeszeti_ertekek_es_E-Orokseg_weboldal2A kiadvány a védett fákat is bemutatja. Köztük a Felhő utcai, 20 méternél magasabb mamutfenyőt, a hatalmas, 15 méteres eperfát a Mártonfa úton, valamint a Svájci úti óriási bükköt, amely minden bizonnyal a beépítések előtti budai erdők egyik utolsó tanúja.

Fákat ültet a FŐKERT. Itt a tavasz, felengedett a fagyott föld, így nincs akadálya a közterületi faültetéseknek. A FŐKERT-nek köszönhetően több mint 350 facsemetével zöldül Budapest, több fasor is megújul. A Budakeszi úton és a Hűvösvölgyi úton ültetik a legtöbb fát a szakemberek, túlnyomórészt virágos kőrisekkel egészítik ki a fasorokat, ezek ugyanis jobban bírják a városi klímát, a szárazságot, és a kártevőkkel szemben is ellenállóbbak. A Vérmezőn bugás csörgőfát, díszcseresznyét és galagonyát telepítenek.

Tovább tart nyitva a Millenáris. A jó idő beköszöntével már a nyári nyitvatartás szerint, mindennap 6.00–23.00 óráig várja a látogatókat a Millenáris és a Széllkapu park. Tavasszal különösen érdemes egy kicsit megpihenni ezeken a helyeken, hiszen számtalan fa virágzik ilyenkor, megkapó színekbe öltöztetve a forgalmas útszakaszok között megbúvó zöld területet.