„Az itt élőkkel közösen akarjuk irányítani a kerületet”
Tudta, hogy a Hegyvidéken természetvédelmi polgárőrség működik, amellyel közösen akár növényeket is lehet menteni? Hogy itt alakult meg az a sérült fiatalokból verbuválódó alapítvány, amelyik sok ezer fős szemléletformáló felvonulásokat szervez? És azt, hogy a mentális problémákkal küzdő gyerekek szülei összefogtak a kerületben, és rendszeresen szerveznek közösségi programokat? Sajnos eddig kevés figyelmet kaptak a XII. kerületi civil szervezetek, mostantól viszont ez megváltozik, aminek az egyik első jele a MOMkultban megtartott első Hegyvidéki Civil Nap. Több mint kéttucat társadalmi szervezet mutatkozott be az egész napos programon, ami alkalmat adott az újonnan kiírt társadalmi pályázatok ismertetésére is: az idén az önkormányzat az eddiginél 40 millió forinttal több támogatást oszt szét a civilek között.
Van kínálat, és van kereslet – talán ez a legfontosabb tanulsága az első alkalommal, ám hagyományteremtő szándékkal rendezett Hegyvidéki Civil Napnak. Illetve még valami: az önkormányzat elkötelezettsége, hogy minden korábbinál erőteljesebben támogassa a kerületi és a kerület érdekében dolgozó társadalmi szervezeteket.
Visszatérve az első gondolatra, azt, hogy találkozott a kereslet és a kínálat, mi sem bizonyítja jobban, mint egyik oldalról a bemutatkozók, másik oldalról az érdeklődők nagy száma. Huszonhat alapítvány, egyesület, sportegyesület, egyházi és más civil szervezet képviselői mentek el a MOMkultba, hogy tevékenységükről tájékoztassák a Hegyvidék lakóit, részt vegyenek az egymás megismerését is segítő workshopon, valamint meghallgassák és véleményezzék a nekik szóló társadalmi pályázatok tervezetét.
Itt volt a Természet- és Környezetvédelmi Polgárőr Egyesület – TKPE, amely 2011-ben azért alakult, hogy elősegítse a polgárőrség környezet- és természetvédelemmel kapcsolatos közfeladatainak ellátását. Részt vesz a XII. kerület közrendjének és közbiztonságának védelmében, valamint a bűnmegelőzésben, a környezeti nevelésben, feladatának tekinti a természetvédelmi és környezetvédelmi károkozások, szabálysértések, bűncselekmények megelőzését, az illegális hulladéklerakók felszámolását. Tagjai önkéntes alapon csatlakoznak a kitűzött célok végrehajtásához.
A polgárőrök február elején a BKM Nonprofit Zrt. FŐKERT Kertészeti Divíziója és a FÖRI Természetvédelmi Őrszolgálat szakmai irányításával szervezték meg a Denevér úti védett gyepfolt karbantartását, ami egyébként az egyik rendszeres programjuk. Önkéntes segítőkkel eltávolították a tájidegen és invazív özönnövényeket, mert ezek veszélyeztetik a gyepfolt értékes lágyszárú növényvilágát. Előbbihez tartozik az orgona is, amely jövevénynövénynek számít.Tíz éve már, hogy megalakult a Rehab Critical Mass Alapítvány, és képviseli a mozgásukban, látásukban, hallásukban, beszédükben vagy mentálisan akadályozott emberek érdekeit. A szervezet tagjai az összefogás fontosságát hirdetik, ennek szellemében 2014 óta több nagy sikerű, sok ezer embert megmozgató felvonulást szerveztek, hogy így is hallassák a hangjukat. Inkluzív, befogadó, az egyenlőségen alapuló társadalomban gondolkodnak, amelyben nincs különbség sérült és nem sérült ember között. Hangsúlyozzák a láthatóvá tételt, a közlési csatornákhoz való hozzáférést is, hiszen ez szükséges ahhoz, hogy a többség megismerje mindennapi problémáikat, és elkezdjen megoldásokat találni. Ehhez járulhat hozzá a NYOMIK című, 45 perces dokumentum-akciófilmjük, amiben egyfajta road movie-ként a Balatonra nyaralni induló, fogyatékossággal élő négy fiú történetét mutatják be.
Szintén fogyatékossággal élőkkel foglalkoznak a KOMP Komplex Alkotó és Terápiás Műhely Egyesület tagjai, de ők a művészetek erejét hívják ehhez segítségül. Hisznek abban, hogy az alkotás élménye olyan öngyógyító folyamatokat indít el, amik egy kreatívabb megküzdési és működési módhoz segítik hozzá a gyermeket. Kirándulásokat, külön programokat szerveznek a szülőknek, akik így első kézből oszthatják meg tapasztalataikat egymással. Akár az autista gyerekek számára is rendkívül hatékony a táncház, a kosárfonás és a bábozás, utóbbihoz maguk készítik a bábokat.
Ők is hangsúlyozzák a rászorulók láthatóságát, amit ugyanígy fontosnak tart a civileket a MOMkultban köszöntő Kocsik Tekla hegyvidéki alpolgármester. Mint kiemelte, ennek a napnak az egyik célja a társadalmi szervezetek láthatóvá tétele, és ezt az önkormányzat más módokon is támogatja később. Arra hívta fel a figyelmet, hogy milyen nagy eredményeket érhetünk el, ha a közösség összefog, és elkötelezetten dolgozik a jó ügyekért akár helyi, akár nemzetközi szinten. Mérföldkőhöz érkezett a kerületi civil szféra – folytatta –, hiszen az önkormányzat elindítja a társadalmi pályázati rendszert, lehetőséget adva arra, hogy még több értékteremtő kezdeményezés valósuljon meg.Újdonság, hogy az előző évek gyakorlatától eltérően nem kell külön-külön pályázni az egyes tevékenységekre, egy szervezet több kategóriában is elindulhat, a pályázatok elbírálását az erre alakuló bizottság végzi. Kocsik Tekla arról is szólt, hogy a pályázati rendszer előkészítése során számos nyilvános egyeztetés történt, és erre az első civil napon is lehetőség nyílt. Biztos abban, hogy sok értékes program valósulhat meg. „Nem állunk meg itt, minden évben legalább egy alkalommal lesz a mostanihoz hasonló találkozó” – mondta.
Kovács Gergely polgármester köszöntőjében mindenekelőtt arról beszélt, hogy az önkormányzat inkubátorházat hoz létre a Dobsinai utcában. Egyrészt civil szervezetek részére, másrészt lesz ott egy jól szigetelt próbahelyiség a kerületi zenekaroknak. A polgármester szerint egyre több az önkéntes program és kezdeményezés, sokan vannak akár szervezetek, akár egyének, amelyek és akik segíteni akarnak másokon. Természetesen az önkormányzat örömmel fogadja a felajánlásokat, éppen ezért hozta létre a közösségi részvételi irodát.
Hasznosak a városrészi és a tematikus fórumok, valamint a workshopok is, amik azt a célt szolgálják, hogy bárki elmondhassa a véleményét a kerületi ügyekről. „Mindenkit meghallgatunk, mert az itt élőkkel közösen akarjuk irányítani a kerületet” – emelte ki Kovács Gergely. Hozzátette: az idén 60-ról 100 millióra növelték a társadalmi pályázatok keretösszegét, és ezt az eddigieknél átláthatóbban ítélik majd oda a pályázóknak.
A pályázati kiírások bemutatásakor elhangzott, hogy a jelenlegi még nem a végleges változat, az önkormányzat – miként eddig is – várja a civilek észrevételeit, módosító javaslatait. Nyolc pályázati célt határoztak meg, ezek keretében lehet vissza nem térítendő támogatáshoz jutni, méghozzá önrész nélkül. Nemcsak helyi, hanem budapesti és országos szervezetek számára is adott a lehetőség, amennyiben tevékenységük jelentős részét a XII. kerületben végzik. A végső rangsor objektív pontrendszer alapján dől el. Előnyt élveznek azok a programok, amik hosszabb távon fenntarthatók.
MM.