Különleges szépség az év vadvirága
Nem kizárt, hogy az olvasó most találkozik először a mocsári nőszőfűnek, ennek a különleges orchideának a nevével, de hát éppen ez a célja az „Az év vadvirága” választásnak. A nőszőfű név elég talányos, nem tudni, mire utal, mindössze a társnevekből (meresztőfű, embererő) sejthetjük, milyen hatást tulajdonított neki a népi gyógyászat.
Hogyan eshetett a választás egy jóformán ismeretlen növényre? Úgy, hogy az idén kivételesen nem közönségszavazás döntött, hanem egy héttagú szakmai zsűri jelölte ki az év őshonos vadvirágát. Nekik köszönhetjük tehát, hogy egy nagy méretű, ritka, de csodaszép kosborfélével ismerkedhetünk meg most.
A mocsári nőszőfű egyike a hazánkban is őshonos orchideáknak, amelyek közül – a rendszertani viták aktuális állásának függvényében – nagyjából 50 faj ismert. Szerte Európában és keletre egészen Szibériáig előfordul, de mivel élőhelye (a nevéből is sejthető módon) a mocsarak üde és hűvös világára korlátozódik, így mindenütt ritka növénynek számít.A hazai nőszőfüvektől könnyen elkülöníthető, hiszen a többi faj nem él vizes, lápos élőhelyeken. A kifejlett példányok föld alatti gyöktörzséből akár 60 centiméter magasra is megnövekedő lágyszárú évelő virág, amely csak néhány széles lomblevelet hoz. Ezek közül emelkedik ki az elágazás nélküli virágszár, amin laza fürtben fejlődnek a bimbók.
Egy életerős tövön jobb időjárású években akár 25-30 apró, nagyjából egy centiméteres virág nyílik. Ha a július végi, augusztus eleji virágzási időszakban közelebb hajolunk ezekhez a virágokhoz, akkor megállapíthatjuk, hogy – ha méretükben nem is, de – kinézetükben nagyon hasonlítanak a virágboltokban is kapható trópusi rokonaikhoz.
Őszre rengeteg apró, porszerű magot érlel, amelyeket a szél repít messzire. Gyakran megtelepszik bolygatott területeken is, de igazi otthona a vizenyős és hűvös láp. Magyarországon nagyjából tízezres egyedszámban fordul elő az alföldi homokhátságon, de állománya itt is ritkul a talajvíz szintjének süllyedése miatt. Bár nem veszélyeztetett, élőhelyének hazai romlása miatt védett növény, természetvédelmi értéke 10 000 forint.A több orchideafajnak otthont adó Hegyvidéken nem fordul elő a mocsári nőszőfű, ezért csak kirándulásaink alkalmával találkozhatunk vele. Különleges szépsége és ritkasága miatt kifejezetten nagy élmény megcsodálni egy szépen fejlett, virágzó példányát, amire a legnagyobb esély a nemzeti parkos szakemberek által vezetett botanikai sétákon nyílik.
B.