Pitypang a Városmajorban
Félreértés ne essék, Pitypang nem egy virág, hanem egy kutya, pontosabban egy mese főszereplője, akit a megálmodója, Pásztohy Panka vitt el a Városmajori Óvodába. Róla és kis gazdájáról, Liliről mesélt a gyerekeknek, hogy a kedves történetekkel népszerűsítse a felelős állattartást. Ez egybevág az óvoda célkitűzésével, amely most pályázott harmadszor a már előzőleg kétszer elnyert állatbarát óvoda kitüntető címre.
Pásztohy Panka eredetileg illusztrátor, az első munkája a Panka és Csiribí című sorozat volt. Azóta számtalan – főleg gyerekeknek szóló – könyvben jelentek meg munkái, és ma már meséket is ír rendszeresen. Nevéhez fűződnek a Pitypang és Lili könyvek, amik a felelős állattartás kérdéseivel foglalkoznak, természetesen a gyerekek nyelvén. A sorozat két kötete is elnyerte az Aranykönyv-díjat.
Nemrég a Városmajori Óvodában vendégeskedett Pásztohy Panka, ahol elsőként a Pitypang születésnapja című mese elevenedett meg. Kiderült, hogy Pitypangot, a kutyát menhelyről fogadták örökbe, ezért nem tudták, vajon mikor van a születésnapja. Egészen addig nem is okozott ez gondot, amíg el nem jött Lili születésnapja.
A kislány lázasan készülődött az ünnepségre, meghívókat készített, egyet még a kutyájának is adott. Pitypang ennek nem örült annyira, sokkal jobban érdekelte a nagy, piros lufi, amit a ház elé kötöttek, hogy mutassa az irányt a zsúrra érkező gyerekeknek. Lili sok mindent kapott ajándékba, Pitypang pedig kicsit szomorú volt, mert neki semmit sem hoztak a vendégek, még a csokitortából sem jutott neki – a városmajori óvodások meg is jegyezték, hogy a kutyák nem ehetnek csokoládét –, úgyhogy inkább bebújt a vackába.Egészen estig ott is maradt, és hiába simogatta Lili, nem lett boldogabb. Aztán a gazdája gondolt egyet, adott neki egy szépen becsomagolt kutyakekszet, és kijelentette, hogy mostantól neki is ezen a napon lesz a születésnapja – sőt, még a piros lufiját is az alvóhelyéhez kötözte. Az óvodások mélységesen egyetértettek Lilivel, szerintük is mindenkinek van születésnapja, és olyankor a kutyusoknak is jár ajándék.
A másik mese a Pitypang segít volt, ezt a történetet a Rumi nevű négylábú ihlette. Ő az első vakvezető kutya, amelyik gazdája epilepsziás rohamát is képes előre jelezni. Pásztohy Panka elmondta, hogy a kutyák nemcsak a látássérülteknek, hanem a mozgásukban korlátozottaknak, a cukorbetegeknek és a rosszul hallóknak is sokat segíthetnek. Ezzel is egyetértettek a gyerekek; többükről kiderült, hogy ismernek vakvezető kutyát, és tudják, hogy nem szabad megsimogatni azokat.
Ami a mesét illeti, ebben Rumi éppen a vizsgájára készül, de közben szívesen megy el sétálni Lilivel és Pitypanggal. Sőt, gazdája, Léna a másik kutyusát, Perecet és a szomszéd kutyáját is magukkal viszi. Aztán eljön a vakvezető vizsga napja, amin Rumi megkapja a bizonyítványát. Lili erre Pitypangnak is ad egy kitüntetést, mert mindig vele van, és segít neki, amiben csak tud.Az óvodások ezen a ponton megjegyezték, hogy minden kutyával sokat kell foglalkozni, sétálni vinni, etetni, és nagyon szeretni, mert sajnos nem élnek örökké. Pitypangot nagyon szereti Lili, miként a kistestvérét, Lottit is, akivel sokat játszik. Például kisautókkal, amiket mindenhova magával visz – illetve csak vinne, mert a családi kirándulásra csak egyet engednek a szülei.
Megérkeznek a Duna-partra, ahol sokat futkároznak Pitypanggal, és persze a lányok rengeteg kavicsot gyűjtenek. Alaposan elfáradnak, így aztán hazafelé együtt alszanak a hátsó ülésen. A gyerekek elárulták, hogy ők viszont soha nem alszanak az autóban, és nagy összhangban állították, hogy nem kell mindent magukkal vinni a kirándulásokra, mert mindig találnak maguknak valamilyen játékot.
MM.