Támogassuk a XII. kerületi ötletek megvalósítását!
Rekordszámú, több mint 730 javaslatot küldtek be a budapestiek a főváros 2024-es közösségi költségvetésének ötletbenyújtási szakasza során. A napokban kezdődött meg az előszűrés: február 21-ig az otlet.budapest.hu weboldalon néhány kattintással hozzájárulhatunk a számunkra legszimpatikusabb elképzelések valóra váltásához. Egy alkalommal tetszőleges számú ötletet támogathatunk.
Az előszűrés még nem a végső szavazást jelenti – erre majd a hivatali szűrés után, várhatóan 2025 őszén kerül sor –, hanem azt a szakaszt, amikor összeáll a háromszáz legnépszerűbb kezdeményezés sora. A kör szűkítése az ötletek alaposabb vizsgálatára és jobb megfogalmazására biztosít lehetőséget, ezáltal pedig elősegítheti a gyorsabb megvalósítást.
A lakossági támogatásra váró javaslatok közül mintegy harminc a XII. kerülethez kötődik. Ezek közül több is a jelenleg leaszfaltozott területeket zöldítené, például a Déli pályaudvar környékén, az Alkotás utcában, a Magyar jakobinusok terén és a Városmajor utcában. Utóbbi helyszín kapcsán a gyalogosközlekedés feltételeinek javítására is érkezett ötlet, hiszen van olyan szakasz, ahol alig egy méter széles a járda, és zebrából is kevés van.
Sokak számára lenne vonzó alternatíva, ha az 56-os villamos Déli pályaudvarnál lévő megállóját a felszínen, zebrák segítségével is meg lehetne közelíteni a 17-es, 59-es és 61-es villamosok közös megállójából, és nem kellene hosszas kerülőt tenni, illetve lépcsőzni az aluljáróban. Van, aki szerint gyalogos-átkelőhelyre, valamint egy forgalomlassító bukkanóra is szükség van a gyerekek védelmében a Határőr út és az Alma utca találkozásánál.
Azt, aki gyakran jár autóval vagy busszal a Márton Áron tér felé, bizonyára elgondolkodtatja a lámpás csomópont körforgalommá alakításának ötlete, mivel csúcsidőszakban mindig óriási ott a torlódás. A biciklis infrastruktúra fejlesztésére is születtek elképzelések: az Alkotás utcai vagy a Győri úti kerékpársáv, a Budapest és Budakeszi közötti kerékpáros összeköttetés megteremtése, továbbá a Pénzmúzeum melletti gyalogosátjárónál és a fogaskerekű megállóiban kialakítandó kerékpártárolók tervei egyaránt támogathatók.
Többek fantáziáját megmozgatták a városmajori park fejlesztésének lehetőségei – piknikezésre alkalmas terület, játszótéri illemhely és bababarát játékok kialakítása is szerepel a javaslatok között. Nyilvános mosdót a városkúti Mókuska játszótérre járó családok is szükségesnek tartanak. Megszívlelendő az a gondolat is, hogy az Országos Onkológiai Intézet közelében jöjjön létre egy közösségi napközi, ahová néhány órára beadhatnák megőrzésre gyermeküket a kezelésre érkező édesanyák.
Egy anyuka szerint KRESZ-pályát lehetne építeni a gyerekeknek a Gesztenyés kert játszóterén, továbbá pétanque-pálya is létesülhetne a parkban, a játék rajongóinak kezdeményezésére. A Mártonhegy lakóinak igényei alapján igazi közösségi hellyé válhatna a Denevér út felső végénél található kiserdő, ehhez pár száz méternyi sétaút kialakítása, néhány pad és egy tűzrakóhely telepítése szükséges.
Számos természeti és kulturális látnivaló közelíthető meg fogaskerekűvel, ezekre egy ötletadó szerint információs táblák hívhatnák fel a figyelmet a megállókban. Más azt ajánlotta, hogy tanösvény mutassa be a környék történeti érdekességeit az Ördög-árok nyomvonalán, hiszen sokan azt sem tudják, hogy Buda jelentős patakja ma a Városmajor és a Vérmező alatt, egy csatornában csordogál.
Akit pedig nemcsak a múlt, hanem a jelen idő is érdekel, annak két kezdeményezést tudunk a figyelmébe ajánlani. Az egyik szerint a Déli pályaudvar villamosmegállóihoz kellene új köztéri órát kihelyezni, míg a másik arra tesz javaslatot, hogy kerüljön vissza a Széll Kálmán térre a régi, jelenleg a Budapesti Történet Múzeumban őrzött időmérő, amely fontos találkozási pont volt az egykori „Moszkván” a környékbeliek számára.
nn.