Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Mit_tehetunk_az_influenza_ellen

Mit tehetünk az influenza ellen?

Egyelőre nem csitul az influenzajárvány, a hivatalos adatok szerint 100 ezer lakosra nagyjából 900 influenzaszerű megbetegedés jut. Leginkább a gyerekek, valamint a betegek és az idősek vannak kitéve a vírus támadásának. Mivel az influenza március végéig velünk maradhat, érdemes akár még most is beoltatni magunkat – de az immunerősítést semmiképpen ne hanyagoljuk el!


Az influenzavírus cseppfertőzéssel, a levegőben, testi érintkezéssel és tárgyakon keresztül terjed. Főbb tünetei: láz, izomfájdalom, hidegrázás, levertség, torokfájás, fejfájás. A láz nagyjából 1-5 napig tart, közben megjelenhet a száraz köhögés, ezt követően fokozatosan szűnnek meg a panaszok. Nem keverendő össze a náthával (más néven megfázással), amelynek jellemző tünete az orrfolyás, a nedves köhögés és az alacsonyabb láz vagy hőemelkedés.
Az influenzának súlyos szövődményei lehetnek: tüdőgyulladás, középfülgyulladás, szívizomgyulladás, agyvelő- és agyhártyagyulladás. Ezeket részben bakteriális felülfertőzés okozza.

Az influenza megelőzése. Talán a legfontosabb tanács az, hogy a járvány idején vegyünk fel maszkot, ha emberek közé megyünk, valamint alaposan mossunk kezet étkezések előtt és amikor hazaérünk. Amíg nem mostunk kezet, ne érintsük meg a szájunkat, szemünket, fülünket.
Szellőztessünk minél gyakrabban, és fertőtlenítsük a használati tárgyainkat. Lényeges, hogy használjunk papír zsebkendőt, soha ne a puszta kezünkbe tüsszentsünk, vagy köhögjünk. Étkezzünk egészségesen, fogyasszunk minél több vitaminban és antioxidánsokban gazdag élelmiszert.
Ne feledkezzünk el az immunerősítésről! A jól működő immunrendszer képes megelőzni a betegség kialakulását.

Hatékony immunerősítők:

Pecsétviaszgomba
Shiitake gomba
Kínai hernyógomba
Kasvirág
Csipkebogyó
Gyömbér
Ginzeng
C-vitamin (ebből a liposzómás javasolt)
D-vitamin
Probiotikumok

Az immunerősítés része a rendszeres mozgás. A megfelelő edzettségi állapotban lévők védettebbek a vírusfertőzésekkel szemben. Már napi fél óra intenzív mozgás – például kocogás, séta, nordic walking, torna – jelentősen növeli szervezetünk védekezőképességét.

Nincs igazi gyógyszer a kezelésére. A betegség kezelése valójában a tünetek csillapítására szorítkozik, és ettől függetlenül a legtöbb beteg magától meggyógyul, az immunrendszere legyőzi a vírust. Ha betegek vagyunk, akkor nagyon fontos az ágynyugalom, valamint a lázcsillapítás, a folyamatos folyadékpótlás. Influenzás gyereknek ne adjunk aszpirint vagy más szalicilátot tartalmazó készítményt, mert az súlyos májkárosodást okozhat!

Van még értelme az oltásnak? Mivel tavaly sokáig, egészen március végéig tartott az influenzajárvány, ezért a szakemberek szerint még mindig érdemes beoltatni magunkat. Nagyjából 10-14 napon belül alakul ki a védettség, ez idő alatt még inkább tanácsos kerülni a zsúfolt helyeket, ahol nagyobb a fertőzés esélye. Tudni kell ugyanakkor, hogy a védőoltás nem magától a betegségtől, hanem a súlyos szövődményektől óv meg.

Különösen ajánlott az oltás a 60 éven felülieknek, a légzőszervi, szív- és érrendszeri, máj-, vese- és cukorbetegeknek, valamint más anyagcsere-betegségekben szenvedőknek. Szintén érdemes beadatni a védőoltást az asztmásoknak, a várandós nőknek, továbbá azoknak, akiknek gyenge az immunrendszere.

-os