Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_sokszinu_lencse_fozesre_termett4

A sokszínű lencse főzésre termett

A lencse Ázsia hegyvidékeiről származik, az egyiptomiak közvetítésével jutott el a Római Birodalomba, onnan terjedt el egész Európában. Latin neve lens culinaris, ami arra utal, hogy a kicsi, lapos lencseszemek főzésre valók. Magja nagysága alapján három változata létezik: nagy, közepes és kis magvú lencse. Nálunk az utóbbi a legkedveltebb. Színe szerint van barna, vörös, fekete, zöld és sárga.

Sok minden szól a lencse mellett: könnyen emészthető fehérjét tartalmaz; összetett szénhidrátokban gazdag; B1-, B2-vitamin-, cink-, kalcium-, káliumtartalma is jelentős; nem utolsósorban pedig a legjobb vaspótló élelmiszerek egyike. Lassan szívódik fel, ezért a fogyókúrázók, a tudatosan étkezők és a cukorbetegek legjobb barátja lehet.

Nálunk a konyha „mostohagyerekének” számít, levesként és főzelékként készül leginkább. Bárhogy is használjuk fel, abban biztosak lehetünk, hogy a lencseételek – ha a pénztárcánkat nem is – az egészségünket szolgálják.


KOLBÁSZOS LENCSELEVES

A klasszikus szilveszteri lencseleves így készül, ám nem csak az év utolsó napján van létjogosultsága. Hideg téli időben, nagy kirándulások, szabadban tett séták, sportolás után, netán éhes vendégeknek nincs ennél jobb és laktatóbb leves. A bele való kolbász szabadon választott.

Hozzávalók (4 személyre):

25 dkg lencse
2 sárgarépa
1 petrezselyemgyökér
1 kisebb vöröshagyma
3 evőkanál olaj
1 púpozott evőkanál liszt
fél evőkanál Piros Arany krém
1 evőkanál mustár

2 babérlevél
2 dl tejföl
1 kiskanál ecet
20 dkg szárazkolbász

A lencsét néhány órára – még jobb, ha egész éjszakára – hideg vízbe áztatjuk. A sárgarépát, a petrezselyemgyökeret és a vöröshagymát megtisztítjuk. Az előbbieket karikákra, az utóbbit finomra vágjuk. Az olajon először a hagymát futtatjuk meg, majd a zöldségkarikákkal tovább pirítjuk. A liszttel meghintjük, jól összekeverjük, és annyi (kb. 1,2 liter) vízzel öntjük fel, amennyi levest szeretnénk. A leszűrt lencsét hozzáadjuk, kevergetve felforraljuk, a Piros Aranyat hozzáadjuk.
Megfűszerezzük, megsózzuk, a babérleveleket beledobjuk, majd lefedve, kis lángon puhára főzzük. Végül az ecettel kellemesen pikánsra ízesítjük, és a lehéjazott, karikákra szelt kolbászt is belekeverjük, felforraljuk, majd tejföllel dúsítva tálaljuk.A_sokszinu_lencse_fozesre_termett1

 

PARADICSOMOS LENCSE

Valójában egy fűszeres, paradicsomos lencsesalátáról van szó, ami attól, hogy majdnem melegen tálaljuk, önálló fogássá lép elő – nevezhetjük előételnek vagy egytálételnek. Szokatlan, de jó megoldás télen, amikor csak egy tányér salátára vágyunk, de semmiképpen sem hidegre. Friss, ropogós franciakenyér vagy pirítós illik hozzá.

Hozzávalók (4 személyre):

25 dkg lencse
1 fej vöröshagyma
1 babérlevél
1 szegfűszeg
4 gerezd fokhagyma
2 nagy, húsos paradicsom
fél csokor újhagyma
2 evőkanál vörösborecet
1 kiskanál só
frissen őrölt fekete bors
4 evőkanál olívaolaj

A lencsét vízbe áztatjuk, és egy éjszakán át duzzadni hagyjuk. Másnap leszűrjük, és friss vizet öntünk rá. A meghámozott hagymát, a babérlevelet és a szegfűszeget beledobjuk. 2 gerezd fokhagymát a héjával együtt egy késsel kicsit megnyomkodunk, és ezt a lencséhez adjuk. Az egészet felforraljuk, és lefedve, kis lángon addig – körülbelül 30-40 percig – főzzük, amíg a lencse megpuhul.
Közben a paradicsomot lecsumázzuk, leforrázzuk, keresztben félbehasítjuk, ha kell, kimagozzuk, és a húsát kis kockákra vágjuk. Az újhagymát megmossuk, és a zöldjével együtt keskeny karikákra szeljük.
A salátaléhez az ecetet egy kevés sóval elkeverjük, megborsozzuk, és az olívaolajat lassan beleöntjük, közben habverővel addig verjük, amíg mártásszerű lesz. A maradék fokhagymát is belepréseljük. Végül a még meleg lencsét lecsöpögtetjük, majd a paradicsommal és az újhagymával együtt a mártásba keverjük.A_sokszinu_lencse_fozesre_termett3

SZEZÁMMAGOS LENCSELEPÉNY

Könnyű, szokatlan, az aszalt szilva miatt igazi téli fogásnak számít a lencselepény. Salátával önmagában is megállja a helyét, de krumplipürével kiadós főételnek is beillik.

Hozzávalók (4 személyre):

15 dkg lencse
6-8 szem aszalt szilva
1 közepes vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 tojás
só, őrölt bors
őrölt koriander
1-1 mokkáskanál mustár és pirospaprika
4-5 evőkanál zsemlemorzsa

…a bundázáshoz: szezámmag

…a sütéshez: olaj

A lencsét átválogatjuk, megmossuk, majd egy éjszakán át vízben áztatjuk. Másnap annyi vízben, amennyi bőven ellepi, puhára főzzük. Közben az aszalt szilvát megáztatjuk, kimagozzuk, majd az utolsó 7 percben a fövő lencséhez adjuk.
A megtisztított vöröshagymát apróra vágjuk, és a zúzott fokhagymával együtt a szilvás lencsébe keverjük. Ha túl sok a leve, egy keveset leszűrünk belőle. A tojást beleütjük, megsózzuk, és őrölt borssal, korianderrel, mustárral, pirospaprikával fűszerezzük. 1-2 evőkanálnyi főzőlevet öntünk rá, turmixoljuk, majd annyi zsemlemorzsát dolgozunk bele, hogy jól formálható masszát kapjunk.
Vizes kézzel pogácsákat formázunk belőle, és szezámmagba forgatjuk. Kissé meg is nyomkodjuk, hogy a magok jól beletapadjanak. Végül forró olajban mindkét oldalukat megpirítjuk. Feltétként vagy salátával önállóan tálaljuk.A_sokszinu_lencse_fozesre_termett2

LENCSESALÁTÁK

A lencsesaláták önálló ételként is megállják a helyüket, virslivel, főtt tojással, főtt, sült húskockákkal gazdagíthatók. Kínálás előtt hűtőszekrényben 2-3 órán át hagyjuk állni, hogy az ízek összeérjenek!

Ecetes-hagymás lencsesaláta. 30 dkg lencse főzővizébe egy babérlevelet és egy darabka citromhéjat teszünk. Megfőzzük, leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük. A salátaöntethez 2 evőkanál olajat, 3 evőkanál 10%-os csemege ételecetet és 2 evőkanál porcukrot összekeverünk, megborsozzuk, megsózzuk, és annyi vízzel hígítjuk, hogy ellepje a beleforgatott főtt lencsét. 2 fej lila hagymát megtisztítunk, vékonyan felszeleteljük, és fél csokor felaprított metélőhagymával együtt a lencsével összekeverjük.

Majonézes lencsesaláta. 30 dkg lencse főzőlevébe 1 babérlevelet teszünk, és megfőzzük. Ezután leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, jól lecsöpögtetjük. 1 csomó újhagymát vagy arasznyi póréhagymát megtisztítunk, apróra vágjuk, és 6-6 kanál majonézzel, tejföllel összekeverjük, 1 kiskanál mustárral és néhány csepp citromlével ízesítjük, felaprított petrezselyemmel fűszerezzük, végül a lencsét is belekeverjük. Karikákra vágott virslivel gazdagítjuk, főtt-tojás-cikkekkel díszítve kínáljuk.

Sárgarépás-pórés lencsesaláta. 30 dkg lencsét sós vízben megfőzünk. 3 zsenge sárgarépát és 1 póréhagymát megtisztítunk, vékonyan felszeleteljük, enyhén besózva 1 órán át pihentetjük, közben többször átforgatjuk. Utána hideg vízzel leöblítjük, akárcsak a megfőtt lencsét. 2 evőkanál porcukrot, 2-3 evőkanál 10%-os ecetet 4 deci vízben kevergetve feloldunk, megborsozzuk, 2 evőkanál lehetőleg kukoricacsíra-olajat és 1 csokor felaprított petrezselymet hozzáadunk. Végül a répás pórét és a lencsét beleforgatjuk.A_sokszinu_lencse_fozesre_termett4

(pákozdi)