Jelképi világ a valóságábrázolás mögött
A digitális kultúra fejlődésével egyre inkább csökken az érdeklődés a hagyományos képgrafikai és sokszorosított grafikai technikák iránt. Ezért is nagy öröm minden alkalom, amikor egy alkotónál a manualitás, a tehetség, a türelem összegződését látjuk egy-egy műegyüttesben – értékelte a Barabás Villa Galériában látható Pató Károly-kiállítást Feledy Balázs művészeti író a megnyitón.
Pató Károly grafikusművész a sokszorosító grafikában leginkább a linótechnikának lett igen magas szintű képviselője, ebben fantasztikus kollekciót alkotott, de a mostani tárlat óriási érdeme, hogy a galéria felső szintjén ceruzarajzokat láthatunk, és ez rajzi értékekkel telített, különleges szemléletet sugároz, továbbá elmélkedésre, dialógusra ad lehetőséget az egyedi rajz és a sokszorosító grafika között – véli Feledy. A munkákban lefegyverző, hogy a valóság megjelenítésének a kereteiben marad, mégis azt érzékeljük, valamilyen jelképi világ is megnyílik az ábrázolat mögött – erre képcímei is utalnak.
A természet, a globális témák, a környezetvédő, újrahasznosító szemlélet fontosak a művész számára, de esztétikai tartalmakkal teli grafikai anyaga nem szorongató. A disztópia hangulata jelen van a művekben – fogalmazott Feledy Balázs –, ám a jelenünkért, múltunkért és jövőnkért érzett aggodalmat egy nagyon erős, magasrendű művészi világban tárják elénk. Pató Károly fotográfiával is foglalkozik, és egy jól fotografáló grafikusművésznél érzékelni lehet, hogyan közelít a képgrafikához, a rajzhoz.
Néhány műről külön is szólt a művészeti író. A Birodalom című munkánál a glóbusz tetején, mint a szemétdombon, kakas kukorékol, és ebben az aggodalomban van némi irónia – ami egyébként jellemző Patóra. Érzékelhetjük ezt az Elsüllyedt a horgászcsónak és a Dagonya című munkáin, valamint a Hűbériségnél, amin a kiszáradt, minden értékét elvesztett földgolyón – ellenpontként – felül ott van egy korona.
„Fantáziája szárnyal, de nem szabadosan, hanem értelmezően” – jellemezte az alkotót Feledy Balázs. Kiemelte a Ki viszi át a Szerelmet című képet is, amelynek a címét az alkotó felesége, Dobák Katalin énekművész kölcsönözte Nagy László legendás verséből. Az est végén Dobák Katalin, a Galamb szárnyán című grafikához kapcsolódva, egy szívhez szóló népdallal emelte a hangulatot.
Sz. D.
A kiállítás megtekinthető: január 30-ig, hétfőn és szerdán 9.00–19.00, kedden és csütörtökön 9.00–17.00 óráig, valamint a meghirdetett programok idejében. Péntektől vasárnapig zárt körű rendezvények miatt nem látogatható. Január 27-én 13.00 óráig tart nyitva. Helyszín: Barabás Villa Galéria – Városmajor utca 44.