Közmeghallgatás megújult formában
A Böszörményi út átalakításától az építési és parkolási ügyeken át a belterületen tanyázó vaddisznókig számos téma terítékre került a Hegyvidéki Önkormányzat éves közmeghallgatásán. A fórum a helyszínt és a lebonyolítás módját tekintve sem a megszokott keretek között zajlott.
A decemberben megtartott közmeghallgatásnak a korábbiaktól eltérően nem a polgármesteri hivatal tanácsterme, hanem a MOM Kulturális Központ jóval tágasabb kupolaterme biztosított helyszínt. A problémák megoldására fókuszáló, hatékonyabb párbeszéd érdekében a sokakat érintő, aktuális ügyek ezúttal nemcsak ad hoc jelleggel, hanem előzetesen ismertetett forgatókönyv szerint, témakörökre bontva kerültek napirendre.
A kiemelt témák között az első helyen szerepelt a Böszörményi út átépítésének terve. Erről Kovács Gergely polgármester elmondta: januárban derülhet ki, támogatást nyer-e a koncepció a fővárosi pályázaton. Kitért arra is, hogy több zöld felület, szélesebb járdák, gyalogosbarát környezet kialakítása a cél, ezzel összefüggésben pedig korlátoznák az átmenő autóforgalmat: csak azok hajthatnának be, akiknek itt van dolguk. Újabb fák telepítése a sűrű közműhálózat miatt, sajnos, csak korlátozottan lehetséges, a közművek, valamint a villamospálya átalakítására pedig nem lehet költeni a pályázati forrásból.
A polgármester arról is beszélt, hogy a Böszörményi úti, egykori irodaházak helyén létrejövő üres telken parkot és közösségi teret hozna létre az önkormányzat, míg a lakóházak közti „foghíjat” egy szűk épülettel zárná le. Ehhez a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói az Árkay-pályázat keretében készítenek terveket. Egy lakó szerint a jelenlegi tűzfalakra házhomlokzatot imitáló kép kerülhetne, de akár mászófalként is lehetne hasznosítani.
A közmeghallgatáson szó esett az építkezések által okozott problémákról is. Kovács Gergely kiemelte, hogy az építési hatósági jogkörök néhány éve a kormányhivatalokhoz kerültek, ami nagyban korlátozta az önkormányzat lehetőségeit. Nagyobb beépítéseknél a kerület településrendezési szerződés megkötését teszi kötelezővé, amivel közcélú fejlesztések valósulhatnak meg.
Például a Mártonhegyi út 6/a szám alatti építkezés esetében az önkormányzat járda és a szomszédos bölcsőde által is használható parkoló kialakítását kérte a BDPST ingatlanfejlesztőtől. Ez a kör vette meg az egykori Svábhegyi Nagyszállót is, amely a tervek szerint megnyitná az épület előtt lévő területet. A környék rendezése kapcsán a polgármester megemlítette, hogy a jelenlegi parkoló helyett parkot lehetne kialakítani a Szépkilátás Cukrászda előtt, a fogaskerekű vasút elhanyagolt állomásépületét pedig a kerület átvenné a fővárostól, és felújítaná azt.
A fogaskerekű a közlekedési kérdésekkel kapcsolatban is szóba került. A polgármester szerint úgy lenne értelme fejleszteni a fogast, hogy az ne csak a Városmajorig közlekedjen, hanem menjen be a városba. A régi szerelvényeket akár korszerű villamosok is felválthatnák, amik a hegyre is fel tudnak menni. A kerület egészét tekintve az autós átmenő forgalom csökkentése a cél, aminek érdekében átfogó közlekedési koncepciót dolgoz ki az önkormányzat. A reggeli csúcsforgalom enyhítésének egyik eszköze lehet az iskolabuszok indítása – a II. kerület példáját követve, ahol már van ilyen szolgáltatás.
Ma már sokkal több a parkolási engedély, mint amennyi parkolóhely van, tavaly 10%-kal nőtt az engedélyt igénylők száma az egy évvel korábbihoz képest – magyarázta a parkolási nehézségek fő okát Kovács Gergely. Annak érdekében, hogy kevesebb autó parkoljon az utcákon, megszűnt a lakossági várakozási engedély ingyenessége: az első autó után az eddigi 100%-os kedvezmény 80%-ra csökkent, így – övezettől függően – évente 30 000, illetve 22 500 forintot kell fizetni. Ugyanakkor súlyos egészségi állapotra való tekintettel 100%-os kedvezménnyel igényelhető parkolási engedély, míg a 65 év feletti nyugdíjasok és a nagycsaládosok 90%-os kedvezményt vehetnek igénybe az első autójuk után.
Az önkormányzat más módon is igyekszik tenni azért, hogy a helyben lakók számára több legyen a szabad parkolóhely. Tovább bővítené a fizetőzónát, valamint növelné a kizárólagos lakossági parkolóhelyek számát is. Emellett tárgyalásokat kezdett az éjszaka többnyire üresen álló parkolóházak üzemeltetőivel, hogy ezeket a közelben lakók is használhassák.
Egy felszólaló a Városmajor utcában, másvalaki pedig a Tamási Áron iskola környékén tapasztalható áldatlan állapotokra panaszkodott. Volt, aki azt javasolta, hogy több iskolánál is jelöljenek ki rövid idejű megállást biztosító parkolóhelyeket. A polgármester szerint ez nem biztos, hogy célravezető, mert az ilyen megoldások sokszor csak ösztönzik az autós közlekedést.
Bár a szelektív hulladékgyűjtő szigetek környezete néhány helyen időről időre szemetessé válik, ennek ellenére, a lakossági visszajelzések alapján, szükség van ezekre a gyűjtőhelyekre – szólt a tapasztalatairól Rózsa Zoltán, a Hegyvidéki Zöld Iroda vezetője. Hozzátette: amennyiben bejelentést kapnak arról, hogy szemetes a gyűjtősziget környezete, jelzik a problémát a MOHU-nak, amely általában gyorsan elvégzi a takarítást.
Egy kérdés kapcsán az irodavezető elmondta, tárgyalnak a MOHU-val az idei lomtalanítás lebonyolításának módjáról, a cég ugyanis azt szeretné, hogy csak kijelölt gyűjtőpontokon lehessen kirakni a lomokat, ez a megoldás azonban sok lakót hozna nehéz helyzetbe. Kitért arra is, hogy vizsgálják egy állandó XII. kerületi hulladékudvar kialakításának lehetőségét. A veszélyes hulladékok gyűjtését az önkormányzat szervezi meg időről időre – a legutóbbi alkalommal négy óra alatt több mint 20 tonna ártalmatlanítást igénylő hulladékot hordtak össze a lakók.
A vaddisznóhelyzetet nehéz rendezni a XII. kerületben, hiszen az állomány túlszaporodott, a legtöbb állat pedig nem az erdőben, hanem belterületen, elhanyagolt kertekben tanyázik, ahol bőven találnak maguknak táplálékot – derült ki a zöld iroda vezetőjének ismertetőjéből. Ugyan vannak a kerületben befogórácsok – fűzte hozzá –, ám egy ideje az is gondot jelent, hogy a sertéspestisjárvány miatt a befogott állatokat nem lehet a városon kívüli erdőkbe szállítani.
Jelenleg is zajlik a csillebérci üdülőterület kusza tulajdonviszonyainak rendezését célzó önkormányzati munka. Fekete Orsolya tanácsnok, a körzet képviselője elmondta, hogy március 31-ig lehet véleményezni a rendezéshez szükséges törvény tervezetét. Az önkormányzat lakossági fórumot tart majd a témában, az összegyűjtött véleményeket, javaslatokat pedig továbbítja az Építési és Közlekedési Minisztériumnak. Az illetékes tárca célja, hogy olyan jogszabályt dolgozzon ki, ami országszerte megoldást kínálhat mindazoknak, akik a csillebércihez hasonló, rendezetlen területen élnek.
Kovács Gergely a közmeghallgatáson elmondta, hogy az önkormányzat 2025-ben kialakítana a Dobsinai utcában, az egyik önkormányzati épületben egy inkubátorházat, ahol civil szervezetek, egyesületek olcsón bérelhetnek helyiségeket, és olyan programok valósulhatnak meg, amik elsősorban a 20–40 éves korosztályt célozzák meg. A polgármester arról is beszélt, hogy a most megalakuló részvételi iroda segítségével megújul a civil pályázatok rendszere, a lakossági fórumok szervezése, valamint a lakók önkéntes programokba való bevonása. Szintén az iroda közreműködésével, az innovatív lakossági ötletek megvalósítása érdekében, tavasszal megkezdődik a közösségi költségvetés, amelyre az első alkalommal várhatóan 100 millió forintos keretösszeget tud majd biztosítani az önkormányzat.
nn.