Télen is figyeljünk madarainkra!
Több téli madárbarát program népszerűsítésével csatlakozik a Hegyvidéki Zöld Iroda a Magyar Madártani Egyesület lakossági adatgyűjtő és ismeretterjesztő kampányához. Ennek célja a kertek, parkok madarainak téli megfigyelése és védelme.
A tél – még ha nem is takarja hó tartósan a földet, és gyakran inkább tavasziasnak érezzük a hőmérsékletet – a madáretetés szempontjából legkritikusabb időszak. Ilyenkor a ház körül élő szárnyasok legfontosabb táplálékforrásai, a rovarok és a magvak, gyümölcsök nagyon korlátozottan állnak rendelkezésre, ráadásul a hidegben az apró madártest „fűtése” és mozgatása is sokkal több kalóriát igényel. A túlélés mellett az állomány egészségi állapotát is javíthatjuk az etetéssel, ami jótékonyan hat majd a következő szezon szaporulatára.
A legfontosabb, hogy a március végéig tartó időszakban kínáljunk a madaraknak biztonságosan elhelyezett etetőbe magvakat (fekete napraforgót és kölest), gyümölcsöket (a legegyszerűbb almát) és állati zsiradékot (például készen is megvásárolható cinkegolyót). A folyamatos etetés mellett nem szabad megfeledkezni az ivóvízről sem, amit rendszeresen cseréljünk, és a zord időszakokban gondoskodjunk arról, hogy ne fagyjon be.
A részletekről az mme.hu/teli_madaretetes oldalon találunk szakszerű információt. A madáretetők fajtáival, elhelyezésével és a leggyakrabban megfigyelhető madarakkal kapcsolatban sok segítséget, hasznos ötletet adhat a Csörsz parkban lévő madárbarát tanösvényen tett séta is, amely bármikor szabadon látogatható.
Ha már van egy jól bejáratott, sűrűn látogatott madáretetőnk, ahol megfigyelhetjük az érkező szárnyasokat, akkor semmi akadálya, hogy csatlakozzunk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által az idén már harmadik alkalommal meghirdetett, február végéig tartó szemléletformáló kezdeményezéshez, a Nagy Téli Madárleshez. A szakemberek azt kérik a civil résztvevőktől, hogy a „Turdus” nevű okostelefonos alkalmazás segítségével rögzítsék és küldjék be az otthon végzett madármegfigyeléseik adatait.
A megfigyelési szándékot egyúttal január 31-ig a Hegyvidéki Zöld Irodának is lehet jelezni egy egyszerű adatlap kitöltésével (zold.hegyvidek.hu/lakossagnak/madarbarat-hegyvidek/figyeljuk-hegyvidek). Az első jelentkezők madáretetőket kaptak, de minden vállalkozó kedvű önkéntesnek egy gyűrűzési alkalmon való részvétel lehetőségével is kedveskedik az iroda.
Az etetőt látogató madarak megfigyelésével a lakosság fontos, tudományosan is kiértékelhető adatokat szolgáltathat, ami segít felmérni kertjeink, parkjaink madárállományát. A sikeres obszerválás leírását és a számolás módszertanát az mme.hu/teli-madarles oldalon lehet elsajátítani, ahol sok más érdekességről is olvashatnak a hobbiornitológusok.Érdekes például, hogy a tavalyi megfigyelések során mely fajok kerültek szem elé a leggyakrabban: a hegyvidéki kertekben sűrűn felbukkanó fekete rigónál és balkáni gerlénél gyakoribb például a zöldike és a tengelic. A dobogós helyeken pedig nem a látványos varjak, szarkák és szajkók osztoznak, hanem a házi és mezei veréb, valamint – nagyon nagy előnnyel – a széncinege. Két madárles között a Hegyvidék madarai című kiadványban nem csupán a fent említett fajokról, de a XII. kerületi kertekben előforduló több tucat szárnyasról is olvashatunk.
(B)