Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Bicskak_hangtal_es_David_Bowie_egy_sokszinu_matrixban1

Bicskák, hangtál és David Bowie egy sokszínű mátrixban

Különböző szögekben kinyíló bicskák „játsszák el” a Szánt a babám... kezdetű népdal Bartók-átiratát a Cziffra György Fesztivál és a Hegyvidék Galéria közös tárlatán. Emellett afrikai inspirációra készült résdobok, hangadó ékszerek és megannyi audiovizuális kaland várják a látogatókat a Királyhágó téri kiállítóhelyen.

Ritmus, szimmetria, aszimmetria, dinamika, tónusok, árnyalatok, kontrasztok – a képzőművészet és a zene közös pontjai. A találkozást elsősorban képzőművészek szokták kezdeményezni. Nagy T. Katalin művészettörténész, a Cziffra György Fesztivál és a Hegyvidék Galéria új, közös kiállításának kurátora a megnyitón arról beszélt először, hogy milyen nagy örömmel fogadta Kallós Judit felkérését a közös tematikájú tárlatra. A kiállítás „ősét” tizenkét éve, Hangszínhely címmel, Gyálon rendezték meg, majd 2022-ben a miskolci Művészetek Házában főnixként támadt fel, és három év alatt ötven művész mutatkozott be. A Hegyvidék Galériában egy sokszínű mátrixot szerettek volna felmutatni – fogalmazott Nagy T. Katalin.Bicskak_hangtal_es_David_Bowie_egy_sokszinu_matrixban1

Három munkát is Bartók Béla inspirált: Elekes Károly Mezőségi dizájn című alkotását, amin a Szánt a babám... kezdetű népdal feldolgozott dallamát 49 különböző szögekben kinyíló bicskával írja le; Nagy Zsófia dallamokat jelző hangcsíkjaiban a felső négy Bartók-feldolgozást ábrázol; Miksa Bálint művében pedig a Kékszakállú herceg várát sejtjük.

Míg egyes képzőművészeket inspirálják a zeneművek, mások olyan szobrokat készítenek, amik meg is szólalnak, vagy az online térrel összekapcsolva működnek. Ezek közül az egyik Sztojánovits Andrea intermédiás művész munkája, amelyet zenész barátjával, Álmos Gergellyel közösen készített, és applikáció segítségével meg is lehet hallgatni. A főbejárattal szemközt Ravasz András installációja fogad minket, egy monitoron az általa meghallgatott zenészek, együttesek nevei futnak, ily módon a zeneirodalom személyes könyvtárát kínálva.Bicskak_hangtal_es_David_Bowie_egy_sokszinu_matrixban2

Az online teret és a digitális technikákat is felhasználó Gyenes Zsolt két audiovizuális műve, valamint Lévay Jenő három digitális nyomata is látható a galériában. Ez utóbbi Csajkovszkij több darabjára reflektál, FUGA-beli koncertjébe QR-kód aktiválásával fülelhetünk bele.

Egyes alkotásokhoz izgalmas történetek tartoznak, amiket végig is olvashatunk. Ilyen Őry Annamária gongról készült festménye, aminek az inspiráló forrása egy vietnámi buddhista kolostorban szertartások alatt meg-megszólaló gyönyörű tárgy. Ennek a hangja is meghallgatható.

Deli Ágnes műve szintén alkalmat ad arra, hogy valamiféle misztikumot élhessünk át a hangok által: óvatosan belelépve az óriási hangtálba és azt kívülről megütve különös hangélményben lehet részünk. Egy családtörténetet mutat be Böröcz András Budi című rajzsorozata.Bicskak_hangtal_es_David_Bowie_egy_sokszinu_matrixban3

Nagy T. Katalin az egyik műalkotás kalandos történetét is elmesélte, amely kerülő úton talált vissza készítőjéhez. Keserű Károly évekkel ezelőtt Angliában élt, és nagy Steve Reich-rajongóként egy koncerten otthagyott a zenésznek egy dedikált képet. Ez most megtekinthető a tárlaton, a visszakerülésről szóló nem mindennapi sztorival együtt.

Az aktivitásra hívnak Pinviczki Judit résdobjai, hangadó ékszerei, Toronya Laura szobrai és Kertész Krisztián varázsdoboza, amely rajzot alakít át zenévé. Keserű Károly David Bowie & the Alien című munkájához kapcsolódóan a későbbiekben játékot hirdet meg a Hegyvidék Galéria, a nyertesek közt Keserű-rajzot sorsolnak ki. A sokszínű bemutatót Babos Zsili Bertalan, Makkai István és Orosz-Stefán Renáta egy-egy műve is gazdagítja.

A szinergia jegyében a megnyitón Kertész Endre csellóművész zenével kapcsolódott az alkotásokhoz. Bartóktól, Csajkovszkijtól, David Bowie-tól játszott, és előadott egy Steve Reich inspirálta számot is.Bicskak_hangtal_es_David_Bowie_egy_sokszinu_matrixban4

Sz. D.

 

A Szinergia című kiállítás megtekinthető: február 22-ig, keddtől péntekig 10.00–18.00, szombaton 10.00–14.00 óráig. Cím: Hegyvidék Galéria – Királyhágó tér 10. Február 8-án 10.00 órától művészetpedagógiai foglalkozás lesz családoknak. Február 17-én 18.00 órától zenés tárlatvezetést tart Nagy T. Katalin művészettörténész és Oláh Krisztián zongoraművész. A részvételi díj: 1000 Ft, hegyvidéki lakosoknak 500 Ft. Jegyek kaphatók a hegyvidekgaleria.jegy.hu weboldalon és a Hegyvidék Galériában. Az eseményre érkezéskor a lakcímkártya vagy a Hegyvidék kártya felmutatása kötelező!