Bővülnek a kerületi prevenciós programok
Dr. Novák István hat éve vesz részt aktívan a hegyvidéki közéletben, és áll különféle civil kezdeményezések élére, a szemétszedési programoktól kezdve a városmajori közösségi komposztáló működtetéséig. Az 52 éves orvos, aki huszonkét éve él a XII. kerületben, 2019-ben és 2024-ben is a 9-es körzetben volt egyéni képviselőjelölt a Momentum színeiben – első alkalommal nem nyert, másodjára viszont mandátumot szerzett. Az októberben megalakuló új önkormányzati vezetés egészségügyi és egészségfejlesztési tanácsnoknak kérte fel, e minőségében osztotta meg velünk tapasztalatait és célkitűzéseit.
- Eddigi élete hogyan kapcsolódott az egészségügyhöz?
- Orvosként végeztem, de ezt követően nem gyógyítottam, hanem kutatóként dolgoztam, majd egészséggazdasággal foglalkoztam. A feleségem szintén orvos, ő az I. kerületben dolgozik házi gyermekorvosként. Az előző önkormányzati ciklusban az egészségügyi és szociális bizottság nem képviselő tagja voltam, így már 2019 óta foglalkozom a XII. kerületben élőket érintő egészségügyi kérdésekkel.
- A napokban háziorvosoknak szervezett találkozót a polgármesteri hivatalban. Az egyeztetés tapasztalatai alapján milyen problémákkal szembesülnek mostanában a háziorvosi rendelőkben dolgozók?
- A háziorvosok örültek ennek a találkozónak, ami a problémák átbeszélésére is lehetőséget adott. Meghívtuk a Kútvölgyi szakrendelő és a Maros utcai szakrendelő vezetőit is, akikkel a szakellátás és a háziorvosok együttműködéséről beszélgettünk. Az alapellátással kapcsolatban több gond is van. Bár a rendelők felújítása az elmúlt években megtörtént, sok panaszt kaptunk az orvosoktól a felújítások minőségével kapcsolatban. Talán a legrosszabb állapotban a Szilágyi Erzsébet fasori rendelő van, ahol eső után jön fel a víz a padlóból, a padlólapok eltörnek, a falak pedig penészednek, ezzel tehát lesz tennivaló a közeljövőben. A feltételek javítása mellett a háziorvosok munkáját is támogatni kívánjuk, ezért rendszeressé tesszük ezeket a találkozókat, megbeszéléseket.
- Országszerte egyre több település küzd háziorvoshiánnyal. A XII. kerületben van betöltetlen praxis?
- A háziorvosok hiánya már rég nem csak a vidéki kistelepülések problémája, odáig jutottunk, hogy Budapesten is gondot okoz az utánpótlásuk. A fővárosban jelenleg mindössze négy kerület van, ahol nincs betöltetlen praxis, az egyik a miénk. Ám mi sem dőlhetünk hátra, mivel két háziorvos is jelezte, hogy a közeljövőben befejezi a működését. Az egyik helyen megoldódni látszik a probléma, a másik esetében lehet, hogy az önkormányzatnak kell majd működtetnie a praxist. Emellett nálunk is sok idősebb háziorvos dolgozik, akinél utódot kell találni, ha nyugdíjba megy. Megpróbálunk mindent megtenni annak érdekében, hogy fiatal háziorvosokat csábítsunk ide, és biztosítani tudjuk a magas színvonalú alapellátást.
- Az elmúlt években számos feladatot elvett az állam az önkormányzatoktól, legutóbb a háziorvosi ügyeletet szervezte át. Hogyan működik most ez az ellátás?
- A fővárosban 2024. október 1-je óta az önkormányzat helyett az Országos Mentőszolgálat szervezi a háziorvosi ügyeletet. Így a felnőtt- és a gyermekügyelet mindennap éjjel, míg hétvégenként már a Szent János Kórházban működik – felnőttek számára a 8-as, gyermekeknek a 24-es épületben –, probléma esetén pedig az 1830-as telefonszámot kell hívni.
- Miképpen változott a másfél éve központosított védőnői szolgálat működése?
- A területi védőnőket a Szent János Kórház vette át, az iskolai védőnők ugyanakkor megmaradtak az önkormányzat alkalmazásában. Ez szakmailag nehezen érthető döntés volt, hiszen az állami fenntartású iskolákban maradtak önkormányzati alkalmazottként a védőnők, miközben a János kórház által átvett szakemberek a mi házi gyermekorvosainkkal dolgoznak együtt. Az átszervezés ellenére továbbra is szoros a kapcsolat a kórház által foglalkoztatott védőnőkkel, akik az iskolában dolgozó kollégáikhoz hasonlóan részt vesznek a prevenciós programok szervezésében, valamint most – a gyerekorvosokkal és a kismamákkal együtt – abban adnak nekünk tanácsot, hogyan újítsuk meg tavasszal a minden XII. kerületi újszülöttnek járó babacsomagot.
- A Szent János Kórház és a hozzá tartozó Kútvölgyi szakrendelő központi szerepet tölt be a XII. kerületiek ellátásában. Milyen módon működik együtt az önkormányzat az intézménnyel?
- Egyeztetéseket folytattam a János kórház stratégiai igazgatójával, orvosigazgatójával és az egészségfejlesztési iroda vezetőjével. Célunk, hogy az alapellátás és a szakellátás együttműködése olajozottabb legyen – például a betegek megtalálják, hová kell menniük, és a háziorvosok is tudják, milyen szolgáltatásokat lehet igénybe venni. Terveink szerint a kórház dolgozói rendszeresen szakmai előadásokat, tájékoztatókat tartanának a kerületi szakembereknek. Öt éve működik a Szent János Kórházban az egészségfejlesztési iroda, amelynek célja egészségmegőrző és -fejlesztő programok szervezése a kerületünkben. Úgy tapasztaltam, hogy bár színvonalas programokról van szó, mégis kevesen ismerik az irodát, ezért támogatjuk a tevékenységüket, hogy minél több kerületi polgárt érhessenek el munkájuk során.
- Az elmúlt években számos egészségmegőrzési program indult a kerületben, de ezekből, mint tudjuk, sosem lehet elég. Tervben van a bővítésük?
- Folytatjuk a Hegyvidéki Egészségnapok hagyományát, és bővítjük, újraindítjuk a Zöld Recept programot, amelynek keretében a háziorvosok a jelenleginél többféle, ingyenesen hozzáférhető mozgásformát ajánlhatnak majd a pácienseiknek. Az egészségmegőrzési programjainkba mindenkit szívesen bevonunk, aki prevencióval foglalkozik, emellett a közösségi sporttevékenységek körét is szélesítenénk. A kínálat bővítésével, reményeink szerint, még több embert tudunk majd elérni, és támogatni abban, hogy egészségesebb életmódot folytasson.
-vá-