Jó évet zárt a Pilisi Parkerdő
Ha valaki azt mondaná, hogy zöldül az erdőgazdálkodás, biztosan furcsán néznénk rá. Pedig az erdőművelés területén is egyre fontosabb a tágan értelmezett környezet- és természetvédelmi szempontok érvényesítése, akár a gazdasági eredmények rovására is. Vigyázat, nagy számok következnek!
A Pilisi Parkerdő Zrt. – az állami erdőgazdaságok egyike – mintegy 60 ezer hektáron (kerületünk területének nagyjából a hússzorosán) kezeli az erdőket, azaz az ország zöldvagyonát. Tavaly ezen a területen 260 ezer köbméter folyónövedék keletkezett, amiből csak 160 ezer köbmétert termeltek ki, így 100 ezer köbméterrel nőtt az élőfakészlet.
Ez a hatalmas mennyiségű fa most itt él a budai hegyekben, növekedése által az idén is megköti a légkör porát és üvegházhatású szén-dioxid-készletét, párologtatásával pedig párásítja, hűti környezetünket. Így válik az erdő a klímavédelem szempontjából kulcsfontosságú tényezővé. Ezért érdekes nekünk, városlakóknak is, hogy milyen állapotban van ez a roppant méretű természetes légkondicionáló.
Erdészeti szempontból jelentős előrelépés, hogy a kitermelt ipari és tűzifa egyre nagyobb része az úgynevezett örökerdőkből kerül ki. Ezeket a területeket – kissé leegyszerűsítve – nem tarvágással hasznosítják, hanem megőrzik a folyamatos erdőborítást, és csak a fák egy részét termelik ki egyidejűleg. Ez az erdőművelési módszer az éghajlat és a természet szempontjából is előnyös, mert az erdőfelújítások során – ami tavaly mintegy 3000 hektárt érintett – a csemeték majdnem kétharmada természetes úton, a megmaradó idős anyafákról származó magokból csírázott ki.Az újraerdősített terület harmadán – ahol erre természetes mód nem állt rendelkezésre – magvetéssel és sarjaztatással telepítették újra az erdőket a szakemberek. Ezeken kívül a parkerdő kezelésében lévő kisebb területeken közel 800 ezer facsemetét is elültettek. A nagyságrendet érzékeltető érdekesség, hogy az erdőfelújításokhoz összesen 28 tonnányi, erdőkben begyűjtött tölgymakkot használtak fel.
A parkerdő turistaútjait 2024-ben több mint 30 millió látogató koptatta bakancstalppal vagy kerékpárgumival. Ebbe a döbbenetes számba ugyanúgy beletartoznak a Normafa környékéről induló kirándulások, ahogyan például a Budakeszi Vadasparkba belépő mintegy 145 ezer érdeklődő. A látogatások jó része rekreációs jellegű séta, de a két éve indított Erdőbarát Rendezvény Programon, a vadaspark erdőismereti edukációs szakvezetésein, a szarvasbőgés- és egyéb tematikus túrákon összesen közel 50 000-en vettek részt (ez alig kevesebb a XII. kerület teljes lakosságának számánál).
A Pilisi Parkerdő sokrétű szakmai tevékenysége is segíti az emberek és a közösségek jóllétét. Annak érdekében, hogy tovább javuljon az erdők környezeti állapota, és egyre kedvezőbbé váljanak az erdei kirándulás, kerékpározás infrastrukturális körülményei, a cég 2025-ben is folytatja a korábban megkezdett fejlesztéseit, így sok helyen számíthatunk újdonságokra, izgalmas változásokra.
BI.