Tavasszal hallgassuk, ősszel nézzük!
Lapunk régóta részt vállal az év fajainak népszerűsítésében, így az idén is segítjük a szakmai szervezeteket egy-egy aktuálisan előtérbe helyezett növény vagy állat bemutatásával. Különösen szívesen tesszük ezt akkor, ha a kerületünkben is kifejezetten gyakori élőlényre esik a választás, miként ezúttal.
A korai juhar őshonos fafajunk, a nedves domb- és hegyvidéki erdőkben fordul elő, leggyakrabban a nyirkos szurdokokban vagy a ligeterdőkben. Egymaga nem alkot tiszta állományokat, inkább elegyfaként él, jellemzően a gyertyános-tölgyesekben.
Ezekben az erdőkben virágzása megelőzi a többi fafajét, így jól láthatóvá válik névadó tulajdonsága és maga a virágzó fa is. Máskülönben, mintegy 25-30 méteres magasságával és „tölgyszerű” megjelenésével, beleolvad az erdő állományába. Csak ha közel megyünk hozzá, tűnik fel nagy, platánszerű, jellegzetes juharlevele, amely könnyen meghatározhatóvá teszi a tölgyek, kőrisek, gyertyánok és bükkök között. Virágzás idején az erdőben hallani is lehet, merre vannak a korai juharok, mert zöldessárga, jelentéktelen, de mézben gazdag virágai a beporzók tömegét vonzzák. Legközelebb ősszel hívja fel magára a figyelmet, amikor szemet gyönyörködtető módon aranysárgára színeződik a lombja.A korai juhar kedveli a meszes talajt, ezért a Hegyvidék kifejezetten vonzó élőhely lehet számára. A napos és félárnyékos kertrészekben is jól érzi magát. Vízigényes, különösen ha kerekded koronáját teljes napsütésben fejleszti. Gyorsan növekszik, de a százéves kort ritkán éri el. Korábban azt tartották róla, hogy ideális városi útsorfa, ám az utóbbi időben a forró nyarak erősen kikezdik a meleggel és a szárazsággal szembeni toleranciáját. Sok helyen ennek tudható be az idősebb példányok pusztulása, bár az irodalmi források szerint annyira ellenálló, hogy még az erdőtüzek után is kihajt.
Legalább tucatnyi kertészeti változata ismert. Ezek között a tetszetősebbek, esztétikai szempontok szerint nemesítettek érzékenyebbek az alapfajnál, a városi klíma elviselésére szelektáltak pedig inkább átlagos megjelenésűek, kisebb termetűek.A XII. kerület kifejezetten jelentős koraijuhar-állománnyal rendelkezik. A Németvölgyi út Hegyalja út és Istenhegyi út közötti, mintegy két kilométeres szakaszán nem kevesebb, mint 170 példány áll, ezek legnagyobb része friss telepítésű, kevés a tíz méternél magasabb példány. Mintegy 120 korai juhar él a Zugligetben (a Szarvas Gábor úton és a Virányos úton), valamint nagyjából 75 példány a Gesztenyés kertben. A kertészeti változatok közül az oszlopos növekedésű Olmsted a leggyakoribb a kerületben: a Zugligetben 10 példány képviseli a fajtát, a Németvölgyi úton pedig közel 50.
A városi koraijuhar-állomány megmaradásának a kulcsa – egyre inkább – az öntözés. Ha a kerületi locsolóautók munkáját kiegészítve az ingatlantulajdonosok nyári estéken egy vödör vizet öntenek a ház előtt álló fák tövére, akkor azok sokkal jobb eséllyel vészelik át a kritikus időszakot, és hosszabb ideig gazdagítják zöld környezetünket.
B.