Előkészületben a közösségi költségvetés
Hogyan lehetne szebbé, kellemesebbé, barátságosabbá, élhetőbbé tenni környezetünket? Néhány újabb fára, netán árnyékoló szerkezetekre lenne szükség a legforgalmasabb közterületeken, ahol nyáron a tűző nap miatt nem lehet megmaradni? Esetleg csikkgyűjtőt, könyvkölcsönző szekrényt, biciklitárolót vagy madárodúkat kellene telepíteni? Vagy újabb találkozóhelyekre, közösségi programokra lenne igény, ahol jobban megismerhetik egymást a környékbeliek?
A választ leginkább maguk a lakók tudják, akik az első Hegyvidéki Közösségi Költségvetés keretében benyújthatják majd az önkormányzatnak jobbító szándékú, közcélú javaslataikat. A program, amelynek a koncepcióját a legutóbbi ülésén fogadta el a képviselő-testület, várhatóan ez év novemberében startol el; a kezdeti szakaszban – a közös gondolkodás elősegítésére – úgynevezett ötletgeneráló események várják majd az érdeklődőket.
Arról, hogy a beadott ötletek közül melyek érdemesek szakmai véleményezésre, a Szomszédsági Tanács dönt majd, a tervek szerint a jövő év elején. Bárki jelentkezhet tanácstagnak; kiválasztásukban a legfőbb szempont az lesz, hogy kor, nem és lakóhely szerint is minél jobban reprezentálják a XII. kerület lakosságát.
A szakmai véleményezést a polgármesteri hivatal szakirodái végzik el. A szakemberek megvizsgálják, hogy a javaslat megvalósítása az önkormányzat hatáskörébe tartozik-e, belefér-e a közösségi költségvetés pénzügyi keretébe, közhasznú-e a fejlesztés, továbbá magán- vagy közterületen történne-e a kivitelezés.
A szakmai véleményezés során az ötletgazdákkal is egyeztet a hivatal, valamint a lakossági fórumokon keresztül a tágabb közösséget is bevonja a folyamatba. A hivatali visszajelzések nyilvánosan is megismerhetők lesznek.
A feldolgozott ötleteket a jövő évi országgyűlési választás után bocsátja szavazásra az önkormányzat, így előreláthatólag május végén hirdeti ki a legszélesebb körű lakossági támogatást élvező, győztes javaslatokat. Ezután kezdődhet a megvalósítás az ötletgazdákkal, az érintett lakosokkal és szervezetekkel együttműködve.
A kerületben élő idősek jelentős arányára tekintettel az önkormányzat kiemelt figyelmet fordít a bevonásukra, emellett technikai segítséget nyújt számukra. A hozzáférhetőséget javító intézkedések közé tartozik a papíralapú ötletbeadás és szavazás lehetőségének biztosítása, valamint az online tér mellett az offline, hagyományos médiában való kommunikáció és a személyes találkozók szervezése.
A képviselő-testület döntése alapján 100 millió forint áll majd a program rendelkezésére a 2026-os költségvetésben. Annak érdekében, hogy a fejlesztési elképzelések területileg kiegyensúlyozva valósuljanak meg, három nagyjából azonos lakosságszámú körzetet jelöl ki az önkormányzat. Mindhárom körzetben legalább két-két – egyenként maximum 15-15 millió forint értékű – ötlet kivitelezésére nyílik lehetőség. Elkülönít továbbá egy 10 millió forintos keretet azokra a javaslatokra is, amik nemcsak egy-egy körzet, hanem az egész kerület lakosságát szolgálják.
-vá-