Fagyos viking kaland a nyári forróságban
Időszámításunk után 965-ben magányos csónak kötött ki egy norvég fjord partján, egyetlen utassal a fedélzetén, aki a közelben fekvő viking faluban élő szeretteit jött meglátogatni. A településen nem ölelő karok várták, hanem csend, vérnyomok, harc látható jelei és borzongató módon csillogó jégfoltok, amelyek a rekkenő nyári meleg ellenére sem olvadtak el.
Nem, ez nem egy skandináv krimi a Netflixen, nem egy belezős horrorfilm, hanem egy telefonra készült ingyenes játék, a Frostrune. Itt kapcsolódunk be a történetbe, azzal a céllal, hogy kinyomozzuk, mégis mi a manó történt, és ha lehet, megmentsük a rokonokat, barátokat.
Nem mackó, nem is troll
Az nagyon hamar kiderül, hogy ez igen kemény dió lesz. Ugyanis nem egy mackó, vagy az erdőben lakó troll okozta a galibát, hanem egyenesen a szomszéd dimenzióból érkezett a Jötunn, azaz egy ronda, démonikus fagyóriás rendetlenkedni, azzal a gonosz szándékkal, hogy elpusztítsa a világot.
Őt kell tehát megállítani egy csodálatos kalandjátékon keresztül. Ehhez különféle rejtvényeket kell megoldani, tárgyakat felszedni, azokat a megfelelő helyen használni, az érintőképernyőt tapogatva. Az app a lehető legklasszikusabb vonalú, tehát állóképek követik egymást, és az azokon látható objektumokkal, valamint a hátizsákunkba pakolt eszközökkel machinálhatunk.
Ez egyben azt is jelenti, hogy az embernek csupán a szemét és a józan eszét kell használnia. Nincs szükség reflexre, nincs akció, nem lehet „meghalni”, vagy bármit is elrontani. Hiányoznak a ránk rontó ellenségek, szóval a téma ellenére egyáltalán nem ijesztő vagy horrorisztikus a játék. A feladványok ötletesek és összetettek: előfordul, hogy a megoldásukhoz szükséges tárgyakért vagy információért egészen nagy területet kell bebarangolni.
A történetmesélés remek, szépen merülünk bele a misztikumba, idővel pedig összeáll a kép, és egy pazar, kerek sztori születik meg a szemünk előtt. A játéknak van tehát rendes vége, magyarán: megnyerhető. Nem az történik, mint annyi más logikai játéknál, hogy csak kapjuk egymás után végtelen sorban a repetitív feladványokat. Sajnos magyarul „nem tud”, de a szövegek rövidek, és így minimális szótározással meg lehet úszni a dolgot.
A látványvilág fantasztikus
A festményhatású, itt-ott animált állóképek gyönyörűek, stílusuk nagyon passzol a játék világához. A zene is szuper, kiválóan kiegészíti a grafikát, beszippant a hangulata. Tetszett, hogy jó néhány skandináv mitológiára vonatkozó utalást, információt helyeztek el a készítők a programban, amely így világképünk tágítására is alkalmas lehet.
A játékmenet nem erőforrásigényes, egy gyengébb, olcsóbb telefonon is gond nélkül elfut. A használatához nem kell internet, ami szintén sokak számára fontos lehet, mint ahogy az is, hogy teljesen ingyenes. A Frostrune, azaz a Fagyrúna imádnivaló, megéri végigjátszani, boldogabban alszik el az ember annak tudatában, hogy hazazavarta a Jötunnt a vackába.
Szalai Péter
QR-kódok:
Android:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.grimnir.frostrunethe&hl=en
iOS:https://apps.apple.com/us/app/the-frostrune/id1067658337