Tízmilliók tűnhettek el az egykori HEK-nél
Fantasyregények és Xbox-játékok vétele, fiktív számlákra történő kifizetések, feltételezhetően családi bevásárlások a reprezentációs keret terhére – súlyos visszaélések ügyében tett feljelentést a rendőrségen Kovács Gergely polgármester a már megszüntetett Hegyvidéki Egészségügyi Központtal kapcsolatban. Az eddigi vizsgálatok szerint az intézmény volt vezetője több tízmillió forintnyi vagyoni hátrányt okozott az önkormányzatnak.
A HEK, azaz a Hegyvidéki Egészségügyi Központ ugyan 2024 óta már nem létezik, „hagyatéka” azonban nagyon is élő, miután a napokban nyilvánosságra került a volt vezetőjéhez kötődő, éveken át tartó súlyos visszaélés-sorozat. Mint kiderült, D. T. nem elégedett meg a fizetésével – átlagos munkabére az utolsó években bruttó 2,6 millió forint volt –, a vizsgálatok szerint ugyanis a központ bankkártyáját gyakorlatilag a sajátjaként, magáncélokra használta.
A bankkártyás vásárlások között a young adult fantasy könyvektől a paradicsompalántán és a benzinmotoros láncfűrészen át az Xbox-játékokig számos olyan tétel szerepel, ami a HEK tevékenységétől viszonylag távol áll. 2021-ben nagyon sok lakásfelújításhoz szükséges eszköz, lakberendezési, fürdőszobai, konyhai felszerelés is feltűnt a beszerzések listáján. Az intézmény vezetője ezek túlnyomó többségét, megalapozatlanul, „egy éven belül elhasználódik” megjelöléssel látta el, így nem kerültek leltárba. Feltűnő egybeesés, hogy D. T. pontosan ebben az időszakban végezte az önkormányzattól kapott szolgálati lakása felújítását és berendezését.
A reprezentációs keret terhére szinte napi rendszerességgel történtek vásárlások az élelmiszerboltokban, cukrászdákban. A beszerzett termékek típusa és mennyisége alapján feltételezhető, hogy ezek családi bevásárlások voltak. D. T. például rendszeresen olyan kávékapszulákat vett, amik a HEK leltárában szereplő egyetlen kávéfőzővel sem voltak kompatibilisek. Ráadásul a 2020–2023 közötti, vizsgált időszak nagy részében a koronavírus-járvány miatt szigorú korlátozások voltak érvényben, így hosszú ideig nem is lehetett olyan látogatásokat, találkozókat, rendezvényeket szervezni, amikre étellel-itallal kellett volna készülni a reprezentációs keretből.
D. T. a gyógyszertárakban is előszeretettel használta az intézmény bankkártyáját. Az egyes gyógyszerek típusa, mennyisége és kiváltási rendszeressége egyértelműen arra utal, hogy ezek a beszerzések ugyancsak magáncélúak voltak. A vényköteles gyógyszerek mellett a volt vezető gyakran vásárolt olyan patikában kapható gyógykozmetikumokat is – például ránctalanító arckrémet, izzadásgátló dezodort, napvédő krémeket –, amiknek a beszerzésére semmilyen szakmai indok nem volt, a HEK nem látott el ilyenekkel sem orvosi rendelőket, sem más intézményeket.
A Hegyvidéki Egészségügyi Központ egyetlen szolgálati gépkocsit, egy benzines Volkswagen up!-ot tartott fenn, ennek ellenére folyamatosan elszámolták legalább három-négy autó minden üzemeltetési költségét (üzemanyag, útdíjak, autóápolás). A négy gépkocsiból kettő dízelüzemű volt. A tankolások túlnyomó többsége Budapesten kívül, gyakran az ország távoli részein történt, miközben semmilyen jogos indoka nem lehetett annak, hogy a HEK gépkocsija elhagyja a fővárost.
Felmerült annak is a gyanúja, hogy egy cég feltehetően fiktív számláira mintegy 5,6 millió forintot fizetett ki az egészségügyi központ (ezek mögött nem állhatott valódi teljesítés). A számlákon feltüntetett, takarítással kapcsolatos árucikkek beszerzése például teljesen indokolatlan volt, mivel a takarítócégekkel kötött szerződések szerint a szükséges tisztítószereket, munkaeszközöket a vállalkozó biztosította. Arról sincs információ, hogy a számlákon szereplő árukat valaha is látta volna valaki a HEK-nél.
Kovács Gergely polgármester a Facebook-oldalán arról írt, hogy „az önkormányzat előző vezetése pontosan tudott a visszaélésekről, ám amikor megkapták a könyvvizsgáló jelentését, nem tettek feljelentést a HEK vezetője ellen, az okozott kár megtérítése iránt sem léptek fel, inkább azt a »megoldást« választották, hogy ijedtükben megszüntették az egész intézményt.”
A polgármester feljelentése szerint a Gazdasági Ellátó Szolgálat már 2023 nyarán jelezte Fonti Krisztina alpolgármesternek, hogy ismétlődő, súlyos szabálytalanságokat észlelt a Hegyvidéki Egészségügyi Központnál. A jelzés alapján az önkormányzat vezetése vizsgálat elvégzésére kérte fel az önkormányzat könyvvizsgálóját, aki ugyancsak erre az eredményre jutott. A vizsgált néhány hónapban az önkormányzatot érő kár mértékét 5 millió forintot meghaladó összegűre becsülte.
A feljelentés alapján lopás, valamint készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétsége, továbbá hűtlen kezelés és számviteli rend megsértése merülhet fel a volt vezető ténykedése kapcsán. Az általa okozott kár összege a vizsgált időszakban alsó hangon is közel 30 millió forintra tehető. Tekintve azonban, hogy bankkártyás fizetések esetében szúrópróbaszerű vizsgálatok történtek, ráadásul az elévülési idők miatt az új önkormányzati vezetés csak 2020 elejétől vizsgálta a 2023 végén megszüntetett intézményt – aminek D. T. 2016 márciusától, közel nyolc éven át volt a vezetője –, a kár lényegesen nagyobb is lehet a becsült összegnél.
Érdekes adalék, hogy a HEK – egyébként 2020-ban a Semmelweis-nap alkalmából kitüntetett – vezetője két ügyben is beperelte az önkormányzatot. Kovács Gergely lapunknak elmondta, hogy a még folyamatban lévő egyik ügy a vezetői munkaviszony közös megegyezéssel történő korábbi megszüntetésével függ össze, az illető több pénzre tart igényt. A másik a feljelentésben is szereplő szolgálati lakással kapcsolatos, amelyet a volt vezetőnek vissza kellett volna adnia az önkormányzatnak, miután megszűnt a munkaviszonya. Amikor a polgármester tavaly októberben hivatalba lépett, a korábbi HEK-vezető még nem költözött ki a lakásból.
„Maradni akart, valamiért úgy gondolta, jár neki a lakás. Ezt már elengedte, nagy nehezen sikerült elküldeni, de ő is olyan volt, mint a józsefvárosi fideszes képviselő: elvitte a kilincseket, és lényegében mindent, ami mozdítható” – beszélt Kovács Gergely a fejleményekről. A józsefvárosi példával arra az elhíresült esetre utalt, amikor Kecskeméti László VIII. kerületi képviselő még az ajtófélfákat és a konnektorokat is magával vitte, miután ki kellett költöznie az általa évekig jogtalanul használt önkormányzati lakásból.
nn.
Mit tett az előző önkormányzati vezetés?
A HEK-üggyel kapcsolatban megkerestük Fonti Krisztinát, a XII. kerületi Fidesz-frakció vezetőjét, aki írásban küldte el álláspontját lapunknak. A korábbi alpolgármester kifejtette, hogy a Hegyvidéki Egészségügyi Központot a kerületben lakók jobb egészségügyi ellátása érdekében hozta létre az önkormányzat, és a kezdetektől D. T. vezette. Ő az egyik legrégebbi munkatársuk volt, „munkáját tisztelet és megbecsülés övezte a hivatalban és a kerületben is”.
„A parlament a védőnői hálózatot a megyei kórházakhoz rendelte, így a mi védőnőink is a Szent János Kórházhoz kerültek át a feladattal együtt 2023. július 1-jétől. 2023 decemberében az intézményt és az intézményvezető asszony jogviszonyát az önkormányzat megszüntette” – írta a fideszes képviselő.
Azzal kapcsolatban, hogy korábban miért nem történt feljelentés, a volt alpolgármester így fogalmazott: „Az önkormányzat könyvvizsgálója elkezdte áttekinteni a HEK gazdálkodását, és egy előzetes jelentésben tájékoztatta megbízóit, hogy problémákat talált. Ez azonban akkor sem összegében, sem alátámasztottságában nem érte el azt a szintet, hogy indokolt lett volna a büntetőfeljelentés. A könyvvizsgáló asszony megbízása 2024. május 31-én lejárt. Tekintettel a választásokra már nem bíztuk meg újra, hogy ne kössük meg a minket követő vezetés kezét, így a vizsgálata befejezetlen maradt.”
Fonti Krisztina kiemelte: a nyomozóhatóságnak és a bíróságnak kell majd eldöntenie, hogy az elbocsátott intézményvezető követett-e el bűncselekményt, és ha igen, az milyen mértékű volt.