A vérehulló fecskefű újholdkor elásott hollófejből nő ki
Különböző nézőpontok szerint szeretnénk rátekinteni életünk szövetére? Akkor érdemes betérni nyáron a Hegyvidék Galériába, ahol az új kiállítás megálmodói az alkímia és a textilművészet kapcsolatára építették az anyaghasználatban, szimbolikában, transzformációkban és a szellemi átalakulás eszméjében megmutatkozó koncepciót.
Fő médium a textil! Az anyag átalakulásainak lehetőségeit, a fizikai-szellemi régiók és/vagy műfaji határok átlépéseinek kérdéseit vizsgálhatjuk kortárs képzőművészeti alkotásokon keresztül a Hegyvidék Galéria legújabb kiállításán. A Beavatás cím az anyag első feldolgozására is utal, de a használat előtti előkészítésen, beáztatáson túl magasabb rendű beavatásként is értelmezhető. A szövet sokféleképpen van feldolgozva, és rengeteg gondolatot közvetít – magyarázta a megnyitón Kallós Judit művészettörténész, a galéria művészeti vezetője, aki Szabó Annamária esztétával együtt a tárlat megálmodója volt.
A természetes rostok – gyapjú, len, selyem, juta – teljesen új formát öltenek az alkotás során: fonal, szövet, majd műalkotás vagy rituális tárgy jön létre belőlük. A művész, akár egy modern alkimista, „összeszövi” a különféle anyagokat, színeket, gondolatokat, munkája új, szimbolikus vagy spirituális értéket közvetít. Az új generációs textilművészetben hagyományos technikákkal és anyagokkal dolgoznak, vegyítik ezeket, kitágítva a műfaji határokat, ugyanakkor a környezettudatosság, a fenntarthatóság, valamint a multiszenzoros látásmód is fontos szerepet kap.
Az ókori görög filozófiában az időt és a sorsot is a Moirák által fonott, illetve szövött mintázatként képzelték el – indította szakmai megnyitóját Meggyesházi Éda kurátor, zenész. Arról is beszélt, hogy a szövéssel a lineárisan felvezetett sorok végül egy másfajta, de kollektív képet adnak ki.
„A szövetanyag rácsrendszerszerűsége pedig az összefonódásnak, a materiális és metaforikus kapcsolatok kialakításának a gerincét adja, azt a támogató hálót, ami aztán később megengedi a többszintű kötelékek, összefüggések és relációk lehetőségét. Így akár a közös és ellentétes gondolatok szimultán hordozójává tud válni a textília” – fogalmazott.
A textilművészet művészettörténetileg a nő művészekhez kapcsolt irányzat, de Meggyesházi Éda inkább azt emelte ki, amivel ez a fajta gondolkodás együtt jár. Mint említette, „Hélène Cixou A Medúza nevetése című könyvében arra épít, hogy a textus eredetileg szövetszálakból álló textíliát jelent latinul, és ebből ered a szöveg (text) is. A szöveg, akárcsak a textil, összefonódó részekből áll össze, és nyílt, mozgékony, nem fix struktúrájú. Ez megfeleltethető a női írás mozgalmas, testes, plurális természetének is, így válhat a textil nyelvvé, szöveggé.” Megannyi jelentést, összefüggést felvázolva Whitehead folyamatfilozófiájára is utalt: a „szövet” nemcsak a létezés, vagy a kialakulás, hanem a változás metaforájaként is értelmezhető, így szemlélhetjük a világot relációs hálózatként.
A szövet készítéséhez, a textil megalkotásához, felhasználásához csatlakozó folyamat idő- és munkaidényes, ezért adhat lehetőséget a kontemplációra – fejtegette a „beavatás” mögöttes értelmét Meggyesházi Éda, és azt is megemlítette, hogy az alkotás lassú folyamata párhuzamos világok megalkotására készteti a művészt és a kész mű szemlélőjét is. Úgy fogalmazott, hogy a textilben mindent szabad, bármi kivarrható. A textil „hordozófelület, eleven gondolkodási forma, a fonalak között ott rejlik a figyelem, a jelenlét, az időbe vetett bizalom, a kapcsolódás vágya és a folyamatos változás, változtatás lehetősége is. A szövés lassúsága, ismétlődése és rétegzettsége előhívja bennünk, hogy más ritmusban nézzünk a világra.”
Vidra Réka gyapjú, vad anyag, lilaakáctőke, plasztilin, beton és aranyfüst felhasználásával készült, A vérehulló fecskefű újholdkor elásott hollófejből nő ki című alkotása, Szász Zsófia Szerelmes levél sorozata (kézi keresztszemes hímzés száraz faleveleken) és Szeli Kamilla idén varrott textilinstallációja, a Puha bolygó – hogy csak hármat emeljünk ki – mellett érdemes végignézni mind a huszonnégy textilmunkát. Garantáltan különleges élmény!
Szepesi Dóra
A Beavatás – Kortárs textilművészeti narratívák című kiállítás megtekinthető: július 26-ig, keddtől péntekig 10.00–18.00, szombaton 10.00–14.00 óráig. Helyszín: Hegyvidék Galéria, Királyhágó tér 10.
A kiállító művészek: Balázs Nikolett, Csatlós Asztrid, Dankó Boglárka, Gáspár Annamária, Herbert Anikó, Kacziba Andi, Kádár Emese, Kiss Adrian, Kuzma Eszter Júlia, Makai Mira Dalma, Metzing Eszter, Petrányi Luca, Szász Zsófia, Szeli Kamilla, Szirmay Zsanett, Vidra Réka