Kipukkadt az év botrányjátéka köré fújt hisztérialufi
A kaland-akció-szerepjáték vonalon mozgó Assassins's Creed sorozat a stílus legnépszerűbbjei közé tartozik. Az egyes epizódok hagyományosan igen jól fogynak, termelve a pénzt, és így felszínen tartva az egyébként számos katasztrofális döntést hozó kiadót, az Ubisoftot.
A Shadows alcímű, éveken át kalapálgatott legfrissebb részt a középkori Japánba helyezték a készítők, ami sokakat felvillanyozott. Teljes joggal. A bokorban bujkáló nindzsák, ugráló karatemesterek, dölyfös sógunok, masírozó szamurájok és kapzsi roninok világa tényleg ideális egy olyan típusú program számára, amiben jellemzően egy magányos hőst irányítva kell különféle furfangos módon eltenni láb alól egy rakat gazembert.
Amikor azonban megérkezett az első ínycsiklandónak szánt videó, elszabadult a pokol az interneten. Ebből ugyanis kiderült, hogy az egyik játszható karakter egy fekete bőrű szamuráj lesz, akit amúgy egy valóban élő személyről mintáztak az alkotók. A különféle fórumokon, közösségi oldalakon, videómegosztókon rengetegen kezdtek hisztériázni, mondván, a woke terror miatt szembeköpik a japánokat és úgy globálisan az egész gamer közösséget. Döbbenetesen hamar eljutottunk odáig, hogy a háttérhatalom agymosó erőinek célja a Shadowson keresztül eltaposni a tradíciókat, bemocskolni a nemes japán történelmet, nevetségessé tenni a távol-keleti kultúrát. Csak azért, hogy a progresszivitás fényében fürdőző sötét erők gonoszan és gúnyosan kacaghassanak az Értékek Őrzői felett aratott újabb diadalmámorukban. Természetesen az ilyenkor szokásos fenyegetődzések sem maradtak el, hiszen a képernyő mögött sokan képzelik magukat igazságosztónak.
Mindezt anélkül, hogy bárki egy másodpercet is töltött volna a játékkal; az egész légvárat egyetlen információból sikerült felépíteni. Az Ubisoft végül többször elhalasztotta a megjelenést, a magyarázat szerint azért, hogy a legkisebb hiba se maradjon, és semmibe se lehessen belekötni. Az Assassins's Creed: Shadows végül 2025 tavaszán jött ki, és kiderült, hogy a károgóknak semmiben nem volt igazuk. A készítők ugyanis érzékeny finomsággal nyúltak a Felkelő Nap országának történelmi és kulturális hagyományaihoz, hitelesen emelték be a képzőművészeti alkotásokat, korabeli tárgyakat, fegyvereket, ruhákat és épületeket. Telepakolták a játékot elképesztő mennyiségű háttérinformációval, órákon át olvasgathatunk a hiedelmekről, szokásokról, településekről, de még az állatokról is.
Az egész programot átszövik ezek az apró részletek, és segítenek abban is, hogy az ember még valóságosabbnak érzékelje azt a kitalált világot, amiben kalandozik. A fekete szamuráj felbukkanásának pedig jó oka volt a sztori szempontjából, és kulcsszerepet játszik abban, hogy a friss epizód organikusan kapcsolódjék a misztikus Assassin's Creed univerzumhoz.
A gyűlölködéssel és hazugságokkal töltött lufi tehát kipukkant, persze maga a jelenség rémisztő. Az mindenesetre kiderült, hogy az Ubisoft fejeseinek nem volt semmi hátsó szándékuk, egyszerűen csak egy jó játékot akartak csinálni. Ami sikerült is nekik.
Szalai Péter
Az Assassin’s Creed: Shadows PC-n, Xboxon és Playstationön érhető el.