Egy vonallal végiggombolyítani egy életet
„A rajzművészet mindig is mostohagyermeke volt a képzőművészetnek, pedig csodálatos műfaj. Vonalas rajzokat hoztam” – kezdte Életvonal című kiállításának megnyitóját Fábry Tímea grafikusművész, a Galéria 12 Egyesület megbízott alelnöke a Hajnóczy József utcai kávézó és borbárban – ahol új trend, hogy a művész bevezetésként maga beszél műveiről, alkotói módszeréről.
Fábry Tímea – a rajz műfaját tápláló három inspirációs területet felvázolva – elsőként a klasszikus akadémiai képzést említette, amelyben a Galéria 12 Egyesület képző- és iparművész tagjai is részesültek. „Túl sokat krokiztunk! A rajz benne van a kezünkben, csak letesszük a papírra, és rohangálnak a vonalak jobbra-balra” – fogalmazott.
A vizuális napló szintén kedvelt, sok művész szeret a nap végén egy rajzot, akár figurálisat, akár absztraktot készíteni. „Egy kisze-kusza napról is nagyon klassz vonalas rajzot lehet letenni a papírra” – jelentette ki, hozzátéve, hogy őt különösen érdekli a figurálisból az absztraktba való átmenet. Harmadik inspirációs pontként a 18. századtól létező útinaplót, útirajzot emelte ki, mondván, igen inspiratív, ha az ember kiszakad a megszokott környezetéből, új vizuális ingerek alapján alkot valamit, ott és akkor, modellről vagy később, emlékezetből. „Hazaérve becsukod a szemed, és elkezdenek peregni szemhéjad mögött a képek. Na, az az igazi útirajz!” – mondta.
A mostani kiállításon az Életvonal – franciául La ligne de vie – című rajzos albumának anyaga látható, és maga a kötet is helyet kapott az egyik vitrinben. A koncepció szerint arról van szó, hogyan lehet egy vonallal végiggombolyítani egy életet, a születéstől a halálig. A tusrajzok A4-es méretben készültek, a Születés és a Halál szitanyomatok, a festményeken pedig a rajzos vonalszerkezet adja a keretet a színekhez.
Fábry Tímea elmondta, hogy grafikusként az izgalmas, dekoratív elemeket tartalmazó festészet érdekli. Gyakran utazik Franciaországba fotográfus-hallgatókkal, és feltűnő, mekkora keletje van ott az egyedi készítésű művészeti albumoknak. A franciáknál ötmillió Cafe associative működik, azaz a G 12 Kávézó és Borbárhoz hasonló egyesületi kávéház, galériával, összejáró alkotóművész-közösséggel.
A rajzokban és a gitárzenében egyaránt felfedezhető a könnyed hullámzás, a húrszerű pergés, egyik sem akar többet, monumentálisabbat ennél. A rajzművészet művelőinek jó ez a méret. A hátizsákba, bőröndbe belefér a kis rajztömb, az A4-es blokk, utazik velünk, rajzolunk, görgetjük az élet fonalát – zárta szavait az alkotó, átadva a terepet Zoltai Döme gitárművésznek, aki egy francia tangóval kapcsolódott az elhangzottakhoz, és emelte a hangulatot.
Sz. D.
Az Életvonal című kiállítás megtekinthető: május 24-ig, vasárnap és szerda kivételével mindennap 16.00–22.00 óráig. Cím: Galéria 12 Kiállítóhely, Kávézó és Borbár – Hajnóczy József utca 21. Weboldal: galeria12.hu