Formát öltött a Hegyvidék környezeti jövőképe
A természeti és épített környezetünket érintő célkitűzések, programok és beavatkozások irányát határozza meg a 2025 és 2029 közötti időszakra az önkormányzat által elfogadott kerületi környezetvédelmi program. A dokumentum terjedelmes és tartalmát tekintve nagyon összetett, ezért a részletek és a teljesség igénye nélkül most csak egy rövid áttekintést adunk a legfontosabb elemeiről.
Se nem előzmények nélküli, se nem független elképzelések gyűjteménye a nemrég elfogadott kerületi környezetvédelmi program, hiszen szervesen illeszkedik a korábbi hasonló stratégiákhoz, az ország következő évekre vonatkozó környezeti jövőképéhez, továbbá a főváros környezeti és környezetvédelmi terveihez. Mindemellett reflektál a XII. kerület előző környezetvédelmi programjának hiányosságaira és a végrehajtás során összegyűjtött tapasztalatokra is.
Megalapozottságát egy aprólékos és átfogó helyzetértékelés adja, ami kiterjed a környezet valamennyi elemének felmérésére, így a levegőminőség és a zaj, a vizek, a természeti környezet és az élővilág, továbbá a mesterséges zöld felületek és a táj állapotára. Az értékelés részét képezik a Hegyvidék szociológiai, gazdasági, energetikai, közlekedési és hulladékgazdálkodási szempontjai is, amik hozzájárulnak egy sokoldalú elemzés bemutatásához.
A kérdéskör komplexitását jól szemlélteti, hogy ez az egyszerűnek és áttekinthetőnek tartott elemzési eszköz (SWOT) is közel húsz oldalon át mutatja be lakókörnyezetünk erősségeit, gyengeségeit, lehetőségeit és a potenciális veszélyeket. A következtetések megalapozását szolgálja egy egész fejezet, amely a 2017–2022 közötti kerületi környezetvédelmi program felülvizsgálatával foglalkozik. Itt a korábban kitűzött célok megvalósítása érdekében megtett lépések hatékonyságát, sikerét taglalja a dokumentum, a konkrét témakörök és intézkedések felsorolásával és objektív értékelésével.
A program koncepciójának meghatározása során a terv igazodik a Hegyvidék környezeti jövőképéhez, amely szerint „a Hegyvidék Budapest legkedveltebb, exkluzív lakó-, pihenő- és szolgáltató kerülete, mely az épített és természeti adottságait kihasználva, intelligens szolgáltatásokkal, színvonalas életkörnyezetet és életminőséget biztosít”. Az ebből fakadó célok között megjelenik, hogy a hegyvidéki polgárok számára is érzékelhetően javuljon a kerület környezeti állapota, elismertté váljanak az itteni természeti és épített környezeti közös értékek, az önkormányzat és az intézmények példát mutassanak az energiatakarékos, környezetbarát működés terén, valamint hogy erősödjön az integrált, nyílt településtervezés, -fejlesztés és -üzemeltetés.
A fő prioritás a társadalmi és ökológiai közérdekűség, azaz a Hegyvidéken a „jó élet és jó közösségi lét” feltételeinek oly módon történő biztosítása mindenki számára, hogy annak hatásai ne lépjék túl a természet által szabott korlátokat. Átfogó cél a fenntarthatóság felé való átmenet segítése a jó életminőség környezeti feltételeinek javításával, a természeti és kulturális értékek megőrzésével, a körforgásos és erőforrás-takarékos zöldgazdaság (energiahatékonyság, megújuló energia, környezettudatos hulladékgazdálkodás, zéró kibocsátású közlekedési alternatívák stb.) fejlesztésével.
Szűk kereteink között nincs lehetőség a stratégiai célokhoz rendelt összesen 28 konkrét tematikus cél és a cselekvési irányok, a 17 beavatkozás és a még több feladat részletes ismertetésére, de érdemes kiemelni néhány konkrét elemet. A kis vízfolyások és források vizsgálata és tisztán tartása mellett egy kis tó kialakítása szerepel a tervben a Városkút felső forrásházának közelében. Emellett a közterületi vízfelületek (csobogók, vízfolyások, párakapuk) számának bővítése várható a hőszigethatással érintett városias részeken. Ehhez kapcsolódóan említést érdemelnek az esővíz helyben tartásának és hasznosításának lehetőségeit feltáró lefolyás- és sérülékenységvizsgálatok folytatása, valamint további beruházást igénylő lépések is, mint például esőkertek és föld alatti mikrotározók kialakítása. A programban szerepel a lakossági esővízgyűjtő tartályok számának növelése és ezáltal a csúcsidejű víztöbbletek (villámárvizek) által okozott károk csökkentése.
Az intézkedések jelentős részénél kap egyre hangsúlyosabb szerepet a környezeti nevelés, a szemléletformálás. Példaként megemlíthető a környezet- és klímatudatos szemlélet és gyakorlat elterjesztését szolgáló lakossági veszélyeshulladék-gyűjtési akciók kiterjesztése, a kutyapiszokgyűjtési rendszer bővítése, lakossági közösségi kertek kialakítása, tematikus városi és erdei séták szervezése, a kerületi zöld felületek megújítása, a zöldhulladék-kezelési programok, a társasházi udvarzöldítés ösztönzése vagy a környezetbarát közlekedési szokásokat ismertető tájékoztatási program, amely számtalan ismert, de a Hegyvidéken még kiaknázatlan lehetőséget tár fel.
A hegyvidek.hu/onkormanyzat/dokumentumtar/kornyezetvedelmi-program címen elérhető teljes környezetvédelmi program számtalan további beavatkozási területet érint a környezeti kérdések sokaságával összefüggésben. Lapunk később további írásokban tervezi ismertetni a részleteket.
(Barta)