Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Hogyan_latja_a_jovojet_a_Z_generacio

Hogyan látja a jövőjét a Z generáció?

Elballagtak a XII. kerületi középiskolások is, és mostantól nagyon megváltozik az életük. Munka, szakma vagy egyetem? Erre készültek négy vagy több évig, ez idő alatt kellett kitalálniuk, hogyan tovább. De vajon ki dönt ebben a kérdésben: a szülő vagy a gyerek? Hogyan készül a középiskola utáni időszakra a Z generáció? A Micra Piackutató az UniCredit Bank megbízásából nemrég reprezentatív kutatást végzett a 15–19 éves kamaszok és szüleik körében, amely a továbbtanulással, a pályaválasztással kapcsolatos döntéseik hátterét vizsgálta. Sasvári Gabriellát, a kutatás vezetőjét kérdeztük.


  • A továbbtanulás központi kérdés a gyerekek és szüleik életében is. A Z generáció hogyan dönt erről?
  • Mondhatjuk, hogy a Z generáció alapvetően maga dönt, mert tapasztaljuk, hogy a gyerekek egyre öntudatosabbak, és azt is válaszolták nagy többségben, hogy az ő véleményük fontos ebben a kérdésben. A szülők ezt egy kicsit másképp gondolják: minden második felnőtt azt nyilatkozta, hogy közösen határoznak, hiszen nyilván bizonyos szinten a szülő feladata terelgetni a gyermekét. Egyébként az derült ki, hogy családon belül nagyjából azonosak a gyerekek és a szülők tervei a továbbtanulással kapcsolatban.
  • Mi a fontosabb a mai kamaszoknak: a továbbtanulás vagy az, hogy legyen egy szakmájuk?
  • Az biztos, hogy a megkérdezettek nagy többségénél – szülőnél és gyereknél is – az érettségi az alap. Már csak azért is, mert ez nagyon sok szakmához elengedhetetlen. Érdekes viszont, hogy míg a diplomát a gyerekek több mint 60%-a tartja fontosnak, a szülők esetében ez az arány jóval kisebb. Valószínűleg itt az álmok ütköznek a realitással. A felnőttek belátták, hogy egy mesterséggel talán gyorsabban és könnyebben boldogul az ember a mai világban, míg a gyerekeknek még vannak álmaik.
  • A szülők esetében függ a végzettségüktől, hogy ki az, aki inkább a szakmát preferálja, és nem a diplomát?
  • A végzettség befolyásoló tényező, de meglepő módon csak minimális mértékben. Azt láttuk, hogy a diplomás szülők nagy része is úgy gondolja, fontos a szakma. Viszont a nem diplomás szülők sokkal nagyobb mértékben és erőteljesebben terelik a gyerekeket afelé, hogy tanuljanak valamilyen mesterséget. A diploma sokaknak egy álom, és határozottan kirajzolódik, hogy a nehezebb környezetből érkező gyerekeknek nehezebb feljebb lépniük. Egyrészt a környezet, a tanulás vagy a példaképektől kapott útmutatás miatt, de néha a szülők is visszahúzzák őket, hogy „gyerünk gyorsan szakmát tanulni, saját lábra állni, az a biztos”. A szülők másik része pedig azt preferálja, hogy a gyerek válasszon egy mesterséget, majd utána, ha van ereje, kitartása, ideje, diplomázzon le.
  • A diploma megszerzésénél, a továbbtanulásnál az is nagyon komoly kérdés, hogy milyen anyagi helyzetben van a család. Ez mennyire befolyásolja a döntést?
  • Nagyon. Egyrészt a rosszabb anyagi helyzetben lévő szülőknek általában az iskolai végzettsége is alacsonyabb. Másrészt az alacsonyabb végzettségű szülők, a kutatásunk szerint, nagyobb arányban szólnak bele a pályaválasztásba, irányítják a gyerekeket a szakma megszerzése felé, és nem tartják annyira fontosnak a diplomát. Igen, ebbe belejátszik az is, hogy a továbbtanulásnak hatalmas költségei vannak. Az ilyen környezetből érkező gyerekeknek a legnehezebb a dolguk, ha diplomások szeretnének lenni.
  • Manapság szinte elengedhetetlen az is, hogy nyelveket beszéljünk. Mennyire gondolják ezt így a Z generáció tagjai és a szüleik?
  • Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a nyelvtudást fontosnak tartják mind a gyerekek, mind a felnőttek. Ám a kevésbé iskolázott szülők ebben a kérdésben nem annyira határozottak, és ami még érdekesebb, hogy a nagyon fiatal szülők sem. Ez utóbbiak, az X generáció tagjai már úgy nőttek fel, hogy tanulnak és beszélnek nyelveket, tehát bennük nincs akkora görcs, valószínűleg azért sem lényeges annyira számukra ez, mert természetesnek tartják. A gyerekek szerint viszont egyértelműen elengedhetetlen.
  • Mennyire fontos egy mai szülőnek, hogy a gyereke a nyomdokába lépjen?
  • Minden ötödik szülő szeretné, ha a gyereke követné őt a pályaválasztásban. És ugyanennyi szeretné azt, hogy a fia vagy a lánya valóra váltsa az ő beteljesületlen álmait. Viszont a kamaszok jóval kisebb része érzi úgy, hogy követnie kellene a szüleit a pályán, vagy hogy az ő vágyaik szerint kellene élnie. A mai fiatalok számára már kinyílt a világ, nemcsak a szülők, hanem idegenek, például influenszerek is befolyásolják a gondolkodásukat, akár a diploma, akár a szakma tekintetében is. Az viszont biztos, hogy a pénz nagyon fontos szempont a 15–19 éveseknél, miként az is, hogy azt hogyan tudják megszerezni. Ki a diplomában látja ennek a megoldását, ki abban, hogy szakmát tanul, de sokan gondolják azt is, hogy emiatt majd influenszerkedni fognak.

KA.