Májusban mesés az eper, csábító a saláta
Amióta ember az ember, a genetikai programja be van állítva a tavaszi aktivizációra, a több napfényre, a zöldségekben, gyümölcsökben található vitaminokra és nyomelemekre. Nos, májusban itt az alkalom a friss zöldfélék és az első igazi szabadföldi gyümölcs, az eper fogyasztására. A fejes saláta magnéziumban gazdag, és ballasztanyagai – amik miatt alaposan meg kell rágni! – serkentik az emésztést, elősegítik a testsúlycsökkentést. Amilyen finom az eper, olyan kényes is a szállításra, a tárolásra. A túl szép, túl nagy szemű akár még veszélyes is lehet, mert többnyire vegyszerekkel kezelt. Ezért csak megbízható helyről vásároljunk, jól mossuk meg folyó víz alatt, és ne tároljuk sokáig! A földi eper antocinban, karotinban gazdag, cserzőanyagai gyulladásgátló és baktériumölő hatásúak, nagy mennyiségben tartalmaz mangánt, folsavat, C-vitamint, káliumot. A legvonzóbb tulajdonsága viszont az, hogy mesésen finom!
VARIÁCIÓK FEJES SALÁTÁRA
Az előételként kínált saláta önálló fogásként is megállja a helyét, ha az adagokat megnöveljük. Akár friss, ropogós bagettet, azaz francia kenyeret is kínálhatunk hozzá. A különleges olajakat jó minőségű extra szűz olívaolajjal helyettesíthetjük.
Diós fejes saláta
Hozzávalók: 1 fej saláta, 10 dkg dió (lehet mogyoró is), 3 mokkáskanál 10%-os fehérborecet, egy-egy csipetnyi só és őrölt bors, 1 mokkáskanál dió- vagy mogyoróolaj
A salátát leveleire bontjuk, megmossuk, lecsöpögtetjük. A nagyobb leveleket kisebbekre tépkedjük. A diógerezdeket félbetörjük, a salátával összekeverjük. Az ecetben a sót és a borsot kevergetve feloldjuk, majd cseppenként a dióolajat is hozzáadjuk. Az öntetet csak tálaláskor keverjük össze. Körömnyi darabokra vágott szárzellerrel vagy vékonyan felkarikázott újhagymával, esetleg lila hagymával is gazdagíthatjuk.
Márványsajtos saláta
Hozzávalók: 1 nagy fej saláta, 2 evőkanál salátaolaj, 1 főtt tojás, 10 dkg márványsajt, 2 dl kefir, egy-egy csipetnyi só és őrölt bors, fél citrom leve
A salátát leveleire bontjuk, megmossuk, lecsöpögtetjük. A nagyobb leveleket kisebbekre tépkedjük, az olajat rácsorgatjuk, és lazán összeforgatjuk. A negyedekre vágott tojással díszítjük. A márványsajtot a kefirbe reszeljük, megsózzuk, megborsozzuk, a citromlével ízesítjük. Mártásos tálban kínáljuk a salátához.
TAVASZI SÁRGABORSÓLEVES
A hüvelyeseket, köztük a sárgaborsót, téli ételnek tartjuk, de ez a leves éppen azt bizonyítja, hogy színében, ízében lehet nagyon tavaszias. Mindenképpen változatosságot jelent az ilyenkor megszokott zöldséglevesek sorában.
Hozzávalók (4 személyre):
20 dkg sárgaborsó
1 tyúkhúsleveskocka
só
csipetnyi frissen reszelt szerecsendió
2 szál sárgarépa
1 csomag újhagyma
8 dkg vaj
2 szelet barna kenyér
1 csokor metélőhagyma
1 dl tejföl
A sárgaborsót előző este beáztatjuk, majd 7 dl vízben puhára főzzük (áztatás nélkül kb. másfél óra alatt fő meg). Ha megpuhult, a húsleveskockát belemorzsoljuk, sóval, reszelt szerecsendióval fűszerezzük, és még addig főzzük, amíg teljesen pépes lesz. Közben annyi vízzel hígítjuk, hogy 1,2 liternyi levest kapjunk.
Amíg a leves fő, a répát és az újhagymát meghámozzuk, vékonyan felkarikázzuk, és 2-3 dkg vajban 5-8 perc alatt megpároljuk. A barnakenyér-szeleteket körömnyi kockákra vágjuk, és a maradék vajban megpirítjuk. Végül a megfőtt sárgaborsót levében turmixoljuk, tálaláskor a sárgarépát és az újhagymát rászórjuk. A felaprított metélőhagymával meghintve, a kenyérkockákkal tálaljuk.
KARAJ SZALONNÁS BUNDÁBAN
Gondolhatnánk, hogy a zsemlemorzsában az apró szalonnakockák sütés közben megégnek, és a hús élvezhetetlen lesz, de nem így van. A szalonnától jellegzetes, markáns ízt kap a „bunda”, ami meglepetés lehet a rántott hús kedvelőinek. A megszokott savanyúság helyett pedig ilyenkor már sok friss salátával kínáljuk!
Hozzávalók (4 személyre):
10 dkg füstölt szalonna
20 dkg zsemlemorzsa
8 szelet sertéskaraj, só
4 evőkanál liszt
2 tojás
…a sütéshez: bőven olaj
A szalonnát nagyon apróra vágjuk, és a zsemlemorzsával összekeverjük. A karajszeleteket, ha kell, kicsontozzuk, de aki úgy szereti, a csontokat rajta is hagyhatja. A húsokat kissé kiverjük, és mindkét oldalukat megsózzuk. Rövid ideig állni hagyjuk, hogy a só a húst kissé átjárja, majd a szeleteket a szokásos módon lisztbe, felvert tojásba és zsemlemorzsába forgatjuk.
Az így bebundázott húsokat bő forró olajba tesszük, és kirántjuk úgy, hogy a sütést először fedő alatt kezdjük, majd ha a szeletek alsó fele megsült, azokat megfordítva és lefedés nélkül fejezzük be a műveletet. A kirántott karajszeleteket rácsra vagy papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges olajtól megszabadítsuk.
A húsok a szalonnás zsemlemorzsától különlegesen jó ízt kapnak. Sok salátával és burgonyapürével kínáljuk, de kiadós saláta mellett utóbbi akár el is maradhat.
EPRES PALACSINTA
A palacsintához senkinek sem kell kedvet csinálni, de valljuk be, nem igazán vendégváró fogás. Ha azonban friss, illatos eperdzsemmel töltjük meg, és gyümölcsszemekkel díszítjük, nyugodtan kínálhatjuk a legkényesebb látogatóknak is – kivéve, ha váratlanul jönnek...
Hozzávalók (10-12 palacsintához):
…a palacsintákhoz:
20 dkg finomliszt
2 tojás
2-3 dl tej
1-2 dl szódavíz
só, cukor
…az epres töltelékhez:
15 dkg eper
5 dkg cukor
…a sütéshez: olaj
A palacsintatészta hozzávalóit habverővel a megszokott módon simára keverjük, és 15-20 percig állni hagyjuk, de akár tovább is várhat a sorára. Közben az eperszemeket – a csumájukat rajta hagyva – szűrőkanálba tesszük, és óvatosan, folyó víz alatt megmossuk. Jól lecsöpögtetjük, majd a csumájukat lecsípjük. Néhány díszítésre félretett szem kivételével mindegyiket félbevágjuk, és cukorral meghintjük, hogy levet eresszenek, amíg a palacsintákat megsütjük.
A tésztából egy kevés olajon vékony palacsintákat sütünk, és tálalásig melegen tartjuk. A cukros epret a levével együtt egy kis lábasba öntjük, egyet forralunk rajta, majd a palacsintákat megtöltjük vele. Levével meglocsolva, a félretett eperszemekkel díszítve, forrón tálaljuk.
(pákozdi)